Mindenki tudja, hogy a napelemekkel csökken a rezsi, és környezetkímélőbb lesz a lakás. Csupán csak divat vagy van ennél komolyabb oka is annak, hogy egyre több ember teszi le voksát a napelemek mellett? Milyen további előnyei vannak még egy napelemes otthonnak?
A napsugárzást számos módon lehet a hasznunkra fordítani, amelynek manapság az egyik legszélesebb körben felhasznált módja az energiatermelés. Az, hogy valaki saját maga termeljen a Nap segítségével villamos energiát, pár évtizeddel ezelőtt meglehetősen utópisztikusnak hangzott, azonban mára ez a valóság. Szinte nem is lehet végigsétálni úgy egy szomszédságban, hogy az ember ne figyelne fel egy-egy háztetőre szerelt napelemes rendszerre. Vajon mi lehet ennek az oka?
Öt ok, hogy miért jó napelemes háztartásban élni
1. Kisebb ökológiai lábnyom
Húsz éve az emberek többsége a klímakatasztrófa és a klímaváltozás hallatán többnyire csak legyintett, ma már elfogadott tény, hogy az emberiség által előidézett klímaváltozás nagyon is valós probléma. Hazánkban a klímaváltozás többek között az egyre melegedő telekben, az extrém időjárási körülmények, valamint az új, eddig Magyarországon nem őshonos állatfajok megjelenésében érhető tetten. Egy 2014-es KSH kutatás szerint egy átlagos magyar háztartás körülbelül 5 tonna szén-dioxidot termel. Ha ezt megszorozzuk a hazánkban található háztartások több mint négymilliós számával, akkor már egészen jelentős, 20 millió tonnás szén-dioxid-kibocsátásról beszélhetünk, amely a hazai kibocsátás közel negyven százaléka. Ebből érződik, hogy igenis számít az egyén döntése, hiszen egy-egy háztartás napelemes rendszerekkel való felszerelése több tonnányi káros anyagtól tudja megkímélni a környezetet.
Szerencsére egyre többen szeretnének környezettudatosabban élni, ami a számokon is meglátszik. Míg 2010-ben hazánk csupán 2 MW villamos áramot termelt, addigra ez 2020 harmadik negyedévére már meghaladta az 1900 MW-ot – ez hihetetlenül nagy előrelépés. Hazánkban rengeteg kiaknázható lehetőség van a napenergia terén, hiszen majdnem 2000 az éves napsütéses órák száma, így Magyarország számára mindenféleképpen járható út a napenergia.
2. Rezsicsökkentés
A környezettudatosság szép és nemes dolog, azonban a legtöbb ember számára a napelemes rendszerek telepítésében a legkecsegtetőbb szempont a háztartás költségeinek a csökkentése. A telepítés során a szakemberek úgy tervezik meg a felszerelendő napelemes rendszer méretét, hogy az üzembe helyezése után már nem kell a villanyszámláról gondoskodni. Sőt, nagyon sokszor a háztartás még többletenergiát is termel, amit egy bizonyos mértékig a szolgáltatónak kötelessége átvenni, így ebben az esetben némi extra jövedelemhez is juttatják a napelemes rendszerek tulajdonosait.
Egy átlagos magyar háztartás villanyszámlája átlagosan 10 000 forint körül van, ami persze attól is függ, ki milyen energiatanúsítványú háztartási gépeket használ, illetve hogy maga az épület mennyire jól szigetelt. Ez a havi tízezres megtakarítás éves szinten meghaladhatja a százezer forintot, ami már komolyan hozzájárulhat a család egy-egy nagyobb kiadáshoz, egy-egy felújítás vagy családi nyaralás. Érdemes azt is még hozzátenni, hogy a megtakarítás mértéke attól is függ, hogy milyenek a napelemek és hová szerelik fel őket, így pontosabb képet a háztartás megtakarításáról csak egy alapos, szakember által készített felmérés adhat.
3. Kiapadhatatlan energiaforrás
A legújabb kutatások szerint pár órányi napsugárzás képes lenne az emberiség egy éves teljes energiaszükségletét fedezni, ami jó hír az emberiség jövője szempontjából. A Nap a következő pár millió évben még biztosan sütni fog, azaz gyakorlatilag korlátlan mennyiségben rendelkezésre áll az energia. Még az esősebb, borongósabb időszakban sem kell attól tartani, hogy a napelemes rendszer nem termel kellő mennyiségű villamos energiát, hiszen a legújabb napelemek már képesek minden időjárási körülmények között közel 100 százalékos hatékonysággal működni. Sokan éppen emiatt váltanak a napelemes rendszerekre, nem akarnak függeni az energiaszolgáltatóktól; számukra megnyugvás, hogy maguk termelik a háztartásukhoz szükséges villamos energiát. A mostanában jellemző, hirtelen lezúduló csapadék által okozott áradások, az orkán erejű szelek egyre gyakrabban okoznak gondot a villamos hálózatban, amelyek miatt több ezren maradnak áram nélkül, hatalmas károkat okozva a helyi, illetve az országos gazdaságnak. A hybrid (akkumulátoros) napelemes rendszerekkel ez a kiszolgáltatott állapot könnyen elkerülhető.
4. Hosszú távú befektetés
A korábban vázolt, átlagos négyfős családra vonatkozó havi 10 000 forintos megtakarítás a napelemes rendszerek sokszor milliós költségeihez mérve természetesen elsőre nem tűnik olyan jó befektetésnek, de nincs így. Igaz, hogy hosszú távú, 30-40 éves befektetés, de hatványozottan megtérül: a felszerelést követően egyrészt azonnal megnöveli a befektetett összeggel az ingatlan értékét, másrészt kelendőbbé is válik az épület az ingatlanpiacon. Merthogy manapság gyakran akadnak olyan vásárlók, akik kifejezetten a napelemes ingatlanokat keresik. Ám még ha a potenciális vevőnek nem is prioritás a napelem, de ha egy hagyományos és egy hasonló árfekvésű, napelemes ingatlan között kell választania, nagy valószínűséggel utóbbit vásárolja meg. A klímaváltozás hatására a napsütéses órák száma a jövőben várhatóan nőni fog, így a mai befektetések hatványozottan megtérülnek.
5. Szinte mindenki számára hozzáférhető
Az 1970-es években egy egységnyi villamos energia előállítása napenergia segítségével meglehetősen költséges volt, valamivel több, mint 100 dollár, azaz 30 000 forint. Ez az összeg mára alig éri el a fél dollárcentet, azaz a 150 forintot. Ez hatalmas különbség, így mára már szinte mindenki számára hozzáférhető ez a technológia. Az országok vezetői felismerték a napenergiában lévő lehetőségeket, és komolyan támogatják a lakosság zöld energiára való áttérését. Ez hazánkban sincs másképp. Az évekkel ezelőtt indult CSOK és otthontámogatási programokat igénybe lehet venni a háztartás energetikai korszerűsítésére is, amely magában foglalja a napelemeket is. Az így kapott támogatással gyakorlatilag ingyen vagy jelentős kedvezménnyel lehet hozzájutni ezekhez a sokszor milliós rendszerekhez, ezzel elősegítve a háztartás kisebb ökológiai lábnyomát, növelve az ingatlan értékét.
Ha Ön is napelemes rendszer telepítésében gondolkodik, érdemes megbízni egy szakértőt, aki személyre szabottan, forintra lebontva tudja megmutatni, mennyit nyerhetünk a fejlesztéssel!
Hozzászólások