Magyarországon nagyon sok ember szenved asztmában, a tünetek eltérő mértékben jelentkeznek. Van, akinek csak télen okoz gondot, de van, aki egész évben szenved a fulladásos tünetektől. Vajon létezik-e segítség, vagy az érintettek kénytelenek együtt élni ezzel a betegséggel egy életen át?
Orvosi körökben még mindig vita tárgyát képezi, hogy az asztma betegség vagy tünetegyüttes. Az asztma lényegében egy válaszreakció, a környezetünkben fellelhető allergénekre, fizikai megerőltetésre (pl. futás stb.), légúti fertőzésre stb. Tünetei között szerepel a nehéz légzés, száraz köhögés, szorító mellkasi érzés. Éppen ezen együttes tünetek miatt beszélhetünk inkább tünetegyüttesről, semmint kifejezett betegségről. Ami biztos még, hogy egyes emberek az asztmára való hajlamot örökölhetik, tehát nagy valószínűséggel érzékenyek a kiváltó tényezők egészére vagy valamelyikére.
Szennyezett, terhelt levegő. Az allergiás tüneteket okozó por- és pollenrészecskék szinte mindenhol megtalálhatók a világon. Vannak olyan földrajzi helyek, ahol kisebb a szennyezettség mértéke, pl.: magas hegységekben, tengerek és óceánok partjain, sarkvidékeken, barlangokban, tehát sokáig igen elfogadott volt az a nézet, hogy aki asztmás, az jobb, ha felkeresi e helyeket, akár csak időszakosan, akár egész életében. Attól függően, hogy városban vagy vidéken élünk-e, nagyobb lehet a levegő környezeti terhelése. Gondoljunk csak a számos közlekedési eszközre – autóra, buszra – vagy, hogy van-e valamilyen ipari egység a környékünkön. Sokat számít a táj jellege is, ahol lakunk: sík vidéken valamivel kisebb az esélye, hogy megreked téli időszakban a kémények füstje, ugyanakkor nyaranta, amikor minden virágzik, rengeteg pollen, virágpor van a levegőben.
A hegyvidékek esetében valamennyivel szerencsésebbek vagyunk, hiszen a friss, ropogós hegyi levegő sokat lendíthet egészségünkön, ám, ha a völgyekben élünk, visszájára is fordulhat a szerencsénk télen, amikor beindul a fűtésszezon. Akadnak hosszú téli hetek is, amikor az enyhe légmozgásnak kösz,önhetően itt megrekednek az égéstermékek (por, füst, pernye), ezzel jelentősen rontva a levegő minőségét, és még a szellőztetés sem segít a lakás levegőjének minőségén. A porban található továbbá az asztmások és allergiások egyik ellensége, a poratka, amelyre számtalan ember érzékeny. Az allergiás reakció elharapózhat, és asztmás rohamokat is ölthet, ha több tényező összejön (pl.: felső légúti fertőzés, lakásunk penészedése stb).
Létezik-e egyéb megoldás, mint a költözés? A válasz: igen. Ha időnk jó nagy részét zárt térben töltjük, és fennáll a veszélye, hogy szervezetünk itt allergénekkel találkozik, akár egész évben szenvedhetünk az asztmatikus tünetektől. Ám a benti levegő tisztítása, szűrése segíthet a problémánkon. Sokan úgy gondolják, erre megoldás a szellőztetés. Valóban, valamennyire megoldást jelnet ez is, de több gondot is okozhatunk vele: elpazaroljuk a fűtési energiát, a szellőztetés során sokszor kevésbé jó minőségű levegőt engedünk be a rossz helyett.
Jobb megoldást kapunk a Zehnder hővisszanyerős szellőztető rendszerrel , amely anélkül cseréli ki szobánk levegőjét, hogy bejutnának a kinti allergén anyagok, szmog, szállópor stb. A készülék egyensúlyban tartja a páratartalmat, széndioxid szintet, így a penészedés, mint jelenség is megszüntethető. Az eredmény a friss, egészséges levegő, amellyel az asztmatikus és allergiás tünetek visszaszoríthatók. Sőt! Nyári időszakban a beérkező hajnali friss, hűvös levegő energiájával hűthetünk is, így tökéletes hűtőrendszert alakíthatunk ki a sok vitát kiváltó légkondicionáló helyett.
Hozzászólások