Korábban a közismert, hagyományos fonott bútort a kerti bútorokkal azonosítottuk, és csak a teraszig engedtük, illetve fogadtuk be otthonainkba. A természetes anyagok térhódításával és a bútortervezők intenzívebb bekapcsolásának köszönhetőenma már gyakran találkozunk igényesen megformált fonottbútor-együttesekkel.
mészetes anyagok szépsége, az anyagszerű, organikus formák tisztasága, más, korszerű anyagokkal (fém vázszerkezet, textil stb.) párosítva hozzájárult az új szemlélettel kialakított bútorok elfogadására – immár nem csak kerti bútorként.
Elterjedésüket Európában s így hazánkban is nagyban elősegítette Indonézia és Malajzia gazdasági fellendülése. A liánszerű, gyorsan növő, erős rostszálú pálmaféle növény ezen országok páradús őserdeiben terem a legjobban. A 100?150 méter hosszúságúra is kúszó inda neve a maláj – roton” szóból származik, ami botot jelent. (Innen a rattan – fonott bútor – elnevezés is.)
Az időjárás viszontagságainak kitett, fe- detlen terekben elhelyezett fonott, vagy fából készült kerti bútorokat lassan már felváltják és ki is szorítják a jóval olcsóbb és könnyebb, ergonómiailag megformált, műanyag kertibútor-együttesek. Izgalmas figyelemmel kísérni a természetes anyagok (nád, fa) és a műanyagok tartalmi és formai vetélkedését. A hagyományos és az új anyagok versengése a tervezői fantázia közreműködésével termékenyen gazdagítja közvetlen környezetünket, lakásunkat. Szerencsére ebből a versenyből mi sem maradtunk ki, a hazai kínálat sem maradt le – mint korábban – a nemzetközi trendektől. Ez év márciusában a Műcsarnok – Lakástrend” kiállításán az olasz cégek és néhány európai sztártervező munkáját nemcsak megcsodálhattuk, de azóta üzleteikben meg is vásárolhatjuk termékeiket.
Hozzászólások