A mindössze háromszázhúsz lelket számláló, mára többségében idősek lakta Závod összefogással, pályázatokkal, élő, működő településsé változott. Persze ehhez kellett egy olyan polgármester és vele együttműködő településvezetés is, akiknek szívügye az apró település.
Závod területe és környéke már az őskortól lakott volt. Első írásos említése 1231-ből származik – mondja Szász János polgármester. Későbbi elnéptelenedése a török hódoltságnak köszönhető, majd új lakói a vándorló rácok lettek.
A XVIII. század elején németek telepedtek le itt, magukkal hozva a szőlőművelést, növénytermesztést és az állattenyésztést, s az ezekhez kapcsolódó mesterségek kultúráját. Ezen mélyen vallásos embereknek köszönhetők az emlékül hagyott szenteket megformáló szobrok, kápolnák, templomok, feszületek és a kálváriadomb.
Az őshazából hozott népszokásokkal együtt új építési kultúra érkezett Závodra: ez a fachwerk. Eredeti fachwerk szerkezet ma is látható Závodon. A favázas szerkezetű építkezés során a vázat rőzsefonásra tapasztott sárral, később téglával rakták ki. Az épületállomány a századforduló és a II. világháború között szinte teljesen kicserélődött. Az új sváb lakóépületek széles ganggal, sok lakószobával, utcai díszítésükben polgári jegyeket hordozva épültek fel. 1945 után a sváb lakosság túlnyomó részét kitelepítették, helyükbe felvidéki magyarok és bukovinai székelyek kerültek.
A település vezetőinek köszönhetően
a 80-as évektől kezdődően, felismerve az építészeti értékek megőrzését, elkezdődtek a felújítási munkák. 2004-ben a megújítás területén végzett munkáért Závod község Podmaniczky-díjat kapott.
Az európai unió Sapard-programja lehetővé tette, hogy egy újabb pályázat révén mintegy húsz porta homlokzata megújulhatott. Ezekkel az épületekkel nyerte meg Závod 2007-ben a „Helyi Építészeti Örökség” nívódíját.
Az elmúlt hat év alatt mintegy ötven építményt – köztük kápolnát, szobrot, köztéri kutat, gazdasági épületet, homlokzatot hoztak rendbe részleteiben vagy teljesen, önkormányzati és uniós támogatással. Az utóbbi években a település természeti és épített értékeit a külföldiek is felfedezték, mára a porták tíz-tizenkét százalékát ők lakják.
A falukép rekonstrukciós munkáinak folytatása, az értékvédelmi munka jól felismert, fontos feladat Závod számára, amely a horgászattal, vadászattal, lovagoltatással alapjául szolgálhat a falusi és vallási turizmusnak. Ez pedig a település egyik kitörési pontja lehet.
Az önkormányzat anyagi lehetőségei igen korlátozottak, és sajnos kevés a hazai pályázati forrás is. Habár az uniós támogatással végzett munkák utófinanszírozásúak, a 2006 óta megnyitott Leader program jelentős segítség lehet.
Hozzászólások