A díjra nemzetközi építészkritikusok és építészeti újságírók által az egész világon kiválasztott különleges téglatermékekből készült építményeket neveztek be. A Wienerberger felkérésére építészkritikusok kutatják fel világszerte azokat a téglaépítményeket, amelyek maradandó alkotásnak számítanak. A felhasználás köre a klasszikus fal- és homlokzati téglás épületmegoldásoktól a tetőcserép és a térburkoló téglák kreatív felhasználásáig terjed. Különösen figyelnek az épület környezetbe ágyazódására, geometriájára, jellegzetességeire, valamint minőségére, fényviszonyaira.
A díjat 2004 óta kétévente ítélik oda, a 2012-es évi gálára 2012. május 3-án a Bécsi Városházán kerül sor. A Wienerberger Brick Award 2012 díj összesen 27.000 euró összdíjazású; öt kontinens 28 országának 50 projektjét nevezték be idén (az országok listáját lásd a Wienerberger Tények részben).
„A Wienerberger Brick Awarddal szeretnénk megmutatni, milyen innovatívan és sokoldalúan lehet a mai építészetben a téglát, mint építőanyagot felhasználni”, mondta Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG. „A modern, jövőorientált építészetben az anyagválasztás egyre fontosabb. A tégla nem csak időtálló és innovatív, hanem tartós, ökológiai építőanyag, amely kiemelkedően fontos szerepet játszik az energiahatékony építéseknél.”
A Wienerberger Brick Award odaítélése alkalmából ebben az évben már ötödször jelenik meg a Callwey kiadó gondozásában a „Brick’12“ címet viselő könyv, amelyben nemzetközi szakújságírók mutatják be a nevezett és díjazott építményeket. A 240 oldalas könyv második felében kapott helyet az új, könnyedebb hangvételű Brick+ magazin: melyből az olvasó megtudhatja, hol nyaral David Chipperfield, sztárépítész; miért rajong az irodalmi Nobel díjas Elfriede Jelinek a keramikus Kurt Ohnsorgért; és hogy hogyan vált Európa feltörekvő építészpalántáinak a téglaépítészet a szenvedélyükké.
Az eddigi Wienerberger Brick Award 2004, 2006, 2008 és 2010 évi rendezvényeiről a www.brick10.com weboldalon talál további információkat.
Hozzászólások