Vízkő ártalmak, vízkő mentesítés

A vízkő képződésének folyamata lassítható, de teljes mértékben nem lehet megakadályozni. A lerakódott sók csökkentik a vezetékek keresztmetszetét, a vízmelegítő készülékek és fűtőtestek hatásfokát. Mindez jelentősen megnöveli az energiaköltségeket. Elkerülhetetlen az időszakonkénti utólagos vízkő-eltávolítás, mely manapság nem reménytelen vállalkozás.

 

 

Természetes körforgása során a sókat nem tartalmazó esővíz ásványi anyagokat old ki a talajból, főleg kalcium-karbonátot, kalcium-szulfátot, magnézium-szulfátot. A talaj összetételétől függően a több vagy kevesebb ásványi anyagot tartalmazó víz ennek megfelelően lágy, középkemény, kemény, vagy 21 német keménységi fok fölött nagyon kemény. Különösen jó ivóvíznek a közepesen kemény, 7-14 nk fokú vizet tekinthetjük. Ami azonban hasznos az emberi szervezetnek, ellensége a vízzel dolgozó technikai eszközöknek

 

A vízben oldott sók melegítés hatására, de hosszabb állás során a hideg vízből is kiválnak, feltapadnak a fémfelületekre, lerakódnak a csövekben, csapokban, szelepekben, fűtőtestekben, kazánok hőcserélőjében, a bojlerek, mosógépek falán, fűtőszálán. A vízkő csökkenti a vezetékek keresztmetszetét, átbocsátó képességét, a vízmelegítő készülékek és fűtőtestek hatásfokát, hőleadását. Egy milliméter vízkőréteg 10 százalék energiaveszteséget okoz. A kazán falán lévő 4 mm vastagságú vízkőtől az energiaköltség akár 25 százalékos többletet is elérhet! A villanybojlerek 2-3 év alatt képesek annyira elvízkövesedni, hogy a szerelők gyakran egy egész vödörnyit szednek ki belőlük.
A keménységet okozó részecskék a mosott ruhában többszörös öblítés ellenére is visszamaradnak, szürke árnyalatot, kemény, érdes tapintást, rövidebb élettartamot eredményezve. A tisztálkodáshoz használt kemény víz kiszárítja a bőrt, fénytelenné, nehezen kezelhetővé teszi a hajat.

Kőoldószerek, berendezések
Megfelelő vízkezeléssel, vízelőkészítéssel, valamint a szakszerűen kivitelezett fűtő-, hűtőrendszereknél a lerakódások nagymértékben akadályozhatók, a folyamatok lassíthatók, de teljes mértékben nem küszöbölhetők ki. Elkerülhetetlen az időszakonkénti utólagos vízkő-eltávolítás, amelyet különböző fantázianeveken forgalmazott készítménnyel, valamint hordozható vízkőtelenítő szivattyúval végeznek el a szakemberek.
Zárt rendszerek tisztításakor a szivattyút flexibilis tömlővel a tisztítandó készülék vagy a fűtési rendszer végpontjaira kötik, megfelelő összetételű és töménységű vegyszert adagolva beindítják a keringést, időnként megváltoztatva annak irányát. A művelet során habosodás lép fel, szén-dioxid gáz keletkezik, melyet a szivattyú a nyitott vegyszertartályba továbbít a leváló mészpikkelyekkel együtt. Kezelés után a rendszert tiszta vízzel negyed óra hosszáig átöblítik.
A vízkőoldószerekben korábban sósav volt a hatóanyag, amely a fémből készült gépészeti elemek korróziójához vezetett. Nagyobb koncentrációban, hosszabb idejű használat esetén maradandó károsodást okozott. A korszerű vízkőoldók többnyire 8-10 százalékos foszforsavoldatot, esetleg ecetsavat, citromsavat, valamint felületaktív anyagokat és inhibitorokat tartalmaznak, melyek nem károsítják eszközeinket.

Hátráltatás trisóval, mágnessel
A vízkövesedés hátráltatásának több módja ismert. A bojlerbe bevezetett vizet, a mosógép, mosogatógép vizét lágyíthatjuk trisóval (trinátrium-foszfát) vagy kalgonnal (nátrium-hexa-metafoszfát). A vízlágyító ioncsere során a kalcium- és magnéziumionok helyett nátriumionokat visznek a vízbe. Családi házaknál, társasházaknál az iparban használatos vízlágyító berendezések kicsinyített változatának alkalmazása is elterjedt módszer. A vízvezeték-hálózatba épített szűrő, tisztító berendezések után, a nem ivóvizet szállító ágba érdemes beszerelni a vizet folyamatosan lágyító készülékeket, melyek ioncserélők vagy polifoszfátozók lehetnek. Az ivóvizet az egyéb célokra használt víztől azért kell különválasztani, mert az ioncsere során még több, a magas vérnyomás kialakulásáért felelős nátriumion kerül a néhol amúgy is túl nátriumos vízbe. Másrészt az ivóvízből hiányozna a szükséges kalcium és magnézium.
Újabban kezd teret hódítani a vízlágyítás új, vegyszermentes módja, a mágneses vízkezelés. A berendezéseket a vezeték megbontása nélkül a bejövő csőre lehet erősíteni. A nagy erősségű mágneses tér hatására a keménységet okozó anyagok – vízben lebegő – mikrokristályokká alakulva eltávoznak a hálózatból. Az így előkészített víz a lágy víz összes előnyével rendelkezik, miközben megtartja a szervezet számára nélkülözhetetlen elemeket.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop