Velux – zöld gazdaság

Október közepén tartotta meg első konferenciáját a közelmúltban alakult nemzetközi szervezet, a „Green Growth Leaders” (GGL). A zöld gazdaságot és a fenntartható növekedést konkrét lépésekkel támogató kezdeményezéshez olyan szakemberek adták nevüket, mint a közismert brit szociológus, Anthony Giddens vagy Nobuo Tanaka, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) igazgatója. A konferencia „Fenntartható Életmód az Épületekben” című előadása kapcsán született kulcsmegállapítás szerint az energiafelhasználás csökkentésének és az élhető belső környezet kialakításának egymást erősítve, egyensúlyban, egyidejűleg kell megvalósulnia az építkezésben. A fenntartható életmód elkötelezett híveként a VELUX Cégcsoport stratégiai partnerként csatlakozott a szervezethez.

 

A skandináv Monday Morning kutatóközpont által alapított Green Growth Leaders (GGL) kezdeményezés szeptemberben jött létre Koppenhágában. Élén egy, a környezettel harmóniában gyarapodó társadalom mellett elkötelezett 30 főből álló tanács áll (Green Growth Council), köztük a politikai élet, a tudomány, a társadalom és az üzleti élet olyan jelentős alakjaival, mint a neves brit szociológus Anthony Giddens vagy a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) igazgatója, Nobuo Tanaka. A GGL elsődleges célja a gazdaság „zölddé formálásának” konkrét lépésekkel történő támogatása, felgyorsítása.
 „A VELUX Cégcsoport azért állt a Green Growth Leaders kezdeményezés mellé, mert a szervezet a fenntartható építkezés terén is a gyakorlati megvalósításra kívánja helyezni a hangsúlyt a sokszor szavak és elhatározások szintjén megrekedő hasonló egyesülésekkel szemben. Különösen fontos ez Magyarországon, hiszen, a hazai épületek 80%-a a mostani energetikai szabványoknak sem felel meg, arról nem is beszélve, hogy 2020-tól az EU még az eddigieknél is szigorúbb szabályozást ír majd elő. Cégcsoportunk egyik legfontosabb alapelve, hogy a társadalom számára hasznos termékeket állítsunk elő, és olyan megoldásokat kínáljunk, amelyek alkalmazásával egészséges, magas életminőséget kínáló lakóterek jöhetnek létre, így járulva hozzá egy egészségesebb, fenntarthatóbb jövő kialakításához. Ezért könnyen azonosultunk a kezdeményezés céljával” – nyilatkozta Őz Beáta, a VELUX Magyarország Kft. értékesítési vállalatának ügyvezetője.
A GGL által október 12-13. között Koppenhágában megrendezett konferencián a résztvevő több száz szakértő workshopok alkalmával elemezte a zöld gazdaság lehetőségeit. Az előadások célja az volt, hogy azok alapján a szakmai tanács meghatározhassa, majd konkrét cselekvési terv keretében a nyilvánosság elé tárja a fenntartható életmód és építkezés társadalmi és gazdasági előnyeinek gyakorlati lépéseit. Így a VELUX Cégcsoport által támogatott „Fenntartható Életmód az Épületekben” (Sustainable Living in Buildings) című előadáson elhangzott hasznos információk is részét képezik a konferenciát követően kiadott összefoglalónak:

 

A ”Fenntartható Életmód az Épületekben” címet viselő előadás konklúziói három pilléren alapulnak:

– Élhető otthon: akkor tekinthető egy épület fenntarthatónak, ha energiafelhasználása alacsony, megújuló energiaforrásokat használ, és a lakók kölcsönhatásban állnak az épülettel: ezen kritériumoknak egyidejűleg kell érvényesülniük
– Költségek/haszon: ha nem pusztán az építési, hanem az épület fenntartási költségeit is figyelembe vesszük, akkor a fenntartható épületek anyagi szempontból is megtérülő beruházások
– Innováció: az épületek felújítása és az újak építése során innovatív megoldások és folyamatok használata szükséges; napjaink építészetének kutatásalapúnak kell lennie, és az építészeti döntések előtt a megfelelő hatásvizsgálatokat is el kell végezni, az eredményeket pedig pontosan dokumentálni kell.
További lépésként 2011 végén éves jelentés is készül, amely a zöld gazdaság állapotát elemzi szektorról-szektorra, országról-országra lebontva. Ezen kívül iránymutatásként a fenntarthatóságot célzó megoldásokat is kínál majd ez a riport.
Az Európai Unió lakossága idejének 90%-át tölti a négy fal között, ezen épületek 30%-ában azonban nem biztosítottak az egészséges élet feltételei. A kellemes beltéri klímát biztosító, fenntartható épületek – függetlenül attól, hogy felújítottról vagy újépítésűről beszélünk – jótékony hatással vannak az ott tartózkodók közérzetére, koncentrációs képességére; a diákok teljesítményét akár 20%-kal növelhetik, de pozitívan hatnak a felnőttek munkateljesítményére is, valamint otthonunk „élhetőségét” is fokozzák.
A VELUX Cégcsoport a fenntartható építkezés terén szerzett tapasztalataival segíti a szervezet munkáját: Model Home 2020 néven indított kísérleti programja a Cégcsoport magas életminőséget kínáló környezetbarát épületekről alkotott elképzelésének gyakorlati megvalósítása. Az Európa-szerte felépült hat széndioxid-semleges, környezetbarát aktívház tervezése és kivitelezése során kiemelt hangsúlyt fordítottak a megújuló energiaforrások használatára, valamint olyan tereket terveztek, melyek belső klímája egészséges és kellemes is az ott tartózkodók számára.

További részletek: www.velux.com.


Az aktívház koncepció

Az aktívház koncepció azon a vízión alapul, hogy egészségesebb, kényelmesebb épületek jöjjenek létre, melyek nincsenek negatív hatással a környezetünkre. Ez utóbbi többek között annak köszönhető, hogy több energiát termelnek, mint amennyit fogyasztanak, mert minden, a működésükhöz szükséges energiát saját maguk hoznak létre. Az aktívház koncepció egyik fontos eleme, hogy a belső klíma a bőséges napfénynek és friss levegőnek köszönhetően mindig megfelelő és egészséges feltételeket biztosít az épületben tartózkodóknak. További lényeges tényező, hogy pozitív hatással vannak a környezetre is a teljes élettartamuk folyamán. Aktívházak lehetnek új vagy felújított épületek, lakóházak, vagy középületek.
A Model Home 2020 koncepció
A Model Home 2020 koncepció a VELUX Cégcsoport elképzelése a magas életminőséget kínáló, környezetbarát épületekről. A projekt a következő generáció épülettervezési – gyakran az aktívház elnevezéssel illetett – elképzeléseit támogatja. Lényege, hogy a VELUX Cégcsoport több partner közreműködésével hat, a fenntartható építkezés jegyében készülő házat épít fel 2009 és 2010 folyamán Dániában, Ausztriában, az Egyesült Királyságban, Németországban és Franciaországban, melyeket használat közben tesztel. Valamennyi épület három fő alapelv figyelembevételével készül, ezek: hatékony energetikai kialakítás, magas életminőség és minimális környezetre gyakorolt hatás. Mindegyik ház különböző éghajlati, kulturális és építészeti viszonyok között valósul meg, a helyszínt biztosító országok adottságai szerint.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop