Varázshegy

A Vékony Péter tervezte svábhegyi villafelújítás vállalható kompromisszumok eredménye. Számolni kellett az épített környezet sajátosságaival, a megrendelő vízióival, a hatóság elvárásaival, és nem utolsósorban a nagybetűs Idővel, a múltszázad fordulójának épített örökségével.

 

 

A százéves svábhegyi villák merengésre csábítanak. Nem nehéz a falaik mögé képzelni a múltszázadi polgári idillt, békés délutáni teázgatást, a könyvtárszobák melegét, a tágas szalonok virágos brokátjait. Sokaknak manapság is ez a polgári miliő jut eszükbe, ha maguk elé képzelik az eszményi otthont.

 

Pedig sokat változott a világ azóta, hogy ezek a maguk idejében szerény építészeti minőséget képviselő épületek megjelentek a Svábhegyen. A kiegyezés után a gyorsan gazdagodó kispolgári réteg vásárolt itt telkeket, s épített rajta olcsó, igénytelen nyaralóházakat. A nívós villák építészeti megoldásait utánozták, de nem tudtak kitörni a kispolgári ízlés korlátai közül. Közben eltelt száz év, de bármennyit változott a divat, bármennyit fejlődött az építés technológiája, az átlagember családi otthonról alkotott ideálja évszázadok óta berögzült mintát követ. Eltelt száz év, volt közben díszítésektől irtózó modern stílus, háború utáni szegénység, tömeges lakásépítés, újmodern a hatvanas években, kockaházak sora a falvak főutcáin, agyonbonyolított, túldíszített, újgazdag újbarokk, végül a kortárs építészet őszinteségre törekvő, természetes anyagokat és egyszerű formákat kedvelő puritanizmusa. Sokan vannak, akik ifjúkori álmaikat szeretnék megvalósítani, olykor álmatlan éjszakát szerezve ezzel az építész-tervezőknek. Innen sokfelé vezet az út, a végkifejlet nagyban függ a megrendelő és építész vérmérsékletétől és alkalmazkodóképességétől. Nem véletlenül kezdődik szinte minden építészeti sikertörténet a megrendelő és tervező harmonikus viszonyának hangsúlyozásával, ennek hiányában ugyanis elképzelhetetlen a jó eredmény. A megrendelőnek tisztelnie kell(ene) a tervező szakmai jártasságát, iskolázottabb ízlését, a tervezőnek pedig figyelembe kell vennie az építészetben járatlan laikus óhaját.

 

Jó kompromisszumok

 

Kanyarodjunk vissza a svábhegyi villánkhoz! Annak idején talán észre sem vették ezeket az épületeket, mára azonban felértékelődtek. Nagyon is megfelelnek a bennünk élő ős-képnek, magas tetejükkel, tornyaikkal, faoszlopaikkal, kicsit elnagyolt, mégis egyedi részleteikkel, zegzugos alaprajzukkal, elvadult, paradicsomi kertjeikkel. Többnyire méregdrága telkeken állnak, felújításuk vagyonba kerül – ez is fokozza a romantikus vonzerőt.

 

A múltat nem lehet büntetlenül előráncigálni a padlásról. Aki kastélyban akar lakni, igazi kastélyt kell vennie. A legkitűnőbb háromdimenziós másolat sem ér semmit, mert hiányzik belőle a negyedik dimenzió: az idő.

Az itt bemutatott épület esetében szerencsére fordított a helyzet. A környezet megkövetelte, hogy az eredeti stílust megőrizve, de annál igényesebb megoldásokkal épüljön fel a telken a toldalékokkal bővített új épület, amely alaprajzában, tömegében, és részletmegoldásaiban is igazodik az előképhez, kiküszöbölve annak fogyatékosságait.
 

Mára a Svábhegy e része egy kifejezetten jómódú réteg tulajdonába került – nyoma sincs már a kispolgári miliőnek. Indokolt volt tehát a fokozott igényesség, amely nemcsak a tervező, de a hatóság részéről is megnyilvánult. Szigorú előírások kötötték a beépítés mértékét, az építmény magasságát, a tető hajlásszögét, az anyaghasználatot. Mindezeken túl az építési hatóság üdvözölte a tervező törekvését a stílus megőrzésére, hiszen fontosnak tartják a terület építészeti egységének megőrzését.

 

{gallery}images/stories/verysimple/varazshegy/f{/gallery}
 

Mert nagyot álmodni

Vékony Péter tervező komoly felkészültséggel látott munkához. Levéltári, könyvtári kutatások során tanulmányozta a korabeli villaépítészetben alkalmazott megoldásokat, s az épület minden egyes új részletét ezek alapján tervezte meg. Az eredeti épületről nem maradt fenn rajzos dokumentáció – a munka a meglévő állapot felmérésével kezdődött. Az így rögzített arányokkal épült újjá, illetve bővült a lerobbant, eredetileg alapozás nélkül épült ház.

{gallery}images/stories/verysimple/varazshegy/a{/gallery}
 

A hajdani állapotról készült fotók kétszintes, meredek tetős épület képét mutatják, nagy, fedetlen teraszokkal. Az alsó szint nyomott belmagasságú, alárendelt funkciókat rejt magában, a lakószint az emeleten van. Az újjáépítés tartotta ezt a funkcionális elosztást. A kert szintjén helyezte el a garázsokat, illetve mindazt, ami kedvezőtlenebb adottságok miatt a pinceszintre kényszerült. Konditermet, szaunát, fürdőt, illetve innen indított egy lejáratot az újonnan kialakított borospincébe.

 

Amennyire az előírások engedték, bővítették az alapterületet. A garázs felett kialakított tágas fedett terasz tovább növeli

 

a lakószint komfortját. A szűk lépcsőházat megtoldották egy elegáns bejárati térrel. Az eredeti alaprajzi kontúrt kibővítve kényelmes, összefüggő nappali tér alakult ki, amelyen belül az egyes funkciók jól elkülönülnek, igazodva az eredeti szobák elosztásához, az elegáns térkapcsolatok révén azonban mégis egységes egészet alkotnak.
A századfordulós épületek hangulatát nem utolsósorban a helyiségek téraránya adja. Nincsenek nagy, egymásba folyó terek, a vizuális összeköttetést méretes nyílásokkal érik el, ugyanakkor a helyiségek önállóak maradnak. Itt ezt a térképzést sikerült elegánsan megőrizni. A hálószobák az újonnan beépített tetőtérbe kerültek, a meredek tető megengedte a kényelmes beépítést.
Az alaprajz kialakítása során Vékony Péter ragaszkodott a korabeli térképzés értékeinek megőrzéséhez. Minden egyes faoszlopot, ablakkeretet, korlátelemet egyedi, részletesen kidolgozott terv alapján készítettek. A tervező kiindulópontja a könyvtárban gyűjtött történeti anyag volt. Kockázatos dolog régi mintára újat tervezni, könnyen elcsúszhatunk az üres frázisok, a giccs irányába. Itt ráadásul nem volt igazán előkép, az eredeti épület nélkülözte a kifinomult részleteket. Maradt a fantázia és a stílusérzék, amely a történeti anyagot élővé varázsolta. Azt mondhatjuk, hogy nívós villa áll a szerény nyári lak helyén. S a század eleji hangulat itt valóban a helyén van, igazodik a szellős beépítésű terület meglévő építészeti arculatához. A színvonal nem utolsó sorban a nívós anyaghasználatnak és a kivitelezés minőségének köszönhető. A tetőt természetes pala fedi, a lapostetők és a borospince íves fedését a VM Zink neve fémjelzi, a homlokzat famunkái kiváló asztalos-mester kezétől származnak. A tervező és a generálkivitelező munkáját mi sem méltatja jobban, mint, hogy 2003-ban az épület műemlék-felújítás kategóriában elnyerte a Baumit cég Homlokzati nagydíját. S ami még ennél is többet jelent: nagyon jól esik ránézni!
Ha egy gyerek házat rajzol, négyzet fölött piros háromszög kerekedik ki belőle, íves kapuval, négyfelé osztott ablakkal – egyszerre védenek és elzárnak a falak, és még füst is tekereg a kéményből, akaratlanul szimbolizálva az otthon melegét. Felnőve talán már kicsit bonyolultabban képzeli el a dolgot. Járt-kelt a világban, tetszetősnek talált egy-egy hangulatot, és az ahhoz társuló építészeti formákat, jól néz ki a szomszéd háza is, meg itt a rengeteg építészeti folyóirat, katalógus. Mégis, aki igazán őszinte önmagához – amint módja nyílik rá -, gyerekkori ideálját szeretné megvalósítani

Tervezőasztal
2002 – vezető tervezői jogosultság
1993 – okleveles építészmérnök [Budapesti Műszaki Egyetem, Építészmérnöki Kar”>
1987 – okleveles építész üzemmérnök [Pollack Mihály Műszaki Főiskola, Pécs”>

Munkahelyek
2006 – Nirmana Építésziroda; építész, vezető tervező, ügyvezető
1994 – 2007 4 plusz Építész Stúdió; építész, vezető tervező, ügyvezető
1993 – 1994 szabadúszó építész
1992 – 1993 KUPOLA Építésziroda [MAKONA Egyesülés”>; építész munkatárs

Jelentősebb díjak
2006 – városi uszoda és sportcsarnok pályázat, Pilisvörösvár – 3. helyezés; 4 plusz Építész Stúdióval
2004 – év homlokzata – 1. helyezés [műemléki és történeti épülete kategória”>
2004 – év szép háza
2003 – év homlokzata – 3. helyezés [társasház kategória”>; 4 plusz Építész Stúdióval
2002 – év szép háza
2000 – év tetője – 2. helyezés

Akik a nívót garantálták:
Tervező:
Vékony Péter
építész
e-mail: vekonypeter@nirmana.hu
Telefon: 30/ 618 6144

Homlokzati burkolóanyag:
Baumit Kft.
2510 Dorog, Baumit út 1.
T.: 33/ 512 910
www.baumit.hu

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop