Üvegfal mögött

A télikert átmenetet képez a lakás és a kert között. Akinek télikertje van, annak a leghidegebb hónapokban sem kell nélkülöznie a növények közelségét. Egy utazásra hívjuk az olvasót, mely egészen a trópusokig vezet. Mégsem kell messzire mennünk, elég csak átsétálnunk a konyhából… a télikertbe.

 

 

Mindenki tapasztalta már, hogy napsütéses napokon aktívabbak vagyunk, jobb a közérzetünk. A napfény pozitívan befolyásolja lelki állapotunkat. A télikertet nemcsak a növények élvezik, de szervezetünkre gyakorolt jótékony hatása sem elhanyagolható. Ezt csak fokozza a növények régóta bizonyított rekreációs kihatása: ahol növények vannak, ott kellemesebb a pihenés, nyugodtabb az ember.

 

A télikert a napenergia fokozott hasznosításával hozzájárul az épület hőháztartásának javításához, így a fűtésienergia-megtakarítás is elérhető egy jól tájolt és szakszerűen kivitelezett kert megépítésével. Egy nappaliból nyíló, de nem egybeépült télikert nyáron megőrzi az épület hűvösebb levegőjét, míg hidegben védelmet nyújt a nagyobb hőveszteségekkel szemben. A lakószoba és a télikert közé beépített nagyméretű eltolható üvegfal segítségével rugalmasan kizárhatjuk vagy bebocsáthatjuk a télikert hőnyereségét.

A helykiválasztás szempontjai
Ha a ház északi oldalára építjük a télikertet, kiegyenlített fényviszonyokra számíthatunk. Dolgozósaroknak, házi irodának is alkalmassá válik a helyiség, egyúttal megoldódik a mindig hűvösebb északi oldal szigetelése is.
Keleti oldalú elhelyezésnél a hajnali napsugarak már melegítik a helyiséget, ám délutánra sem melegszik forróra a levegője – így kiegyenlített klímájú lesz a szobánk.
A déli fekvés előnye, hogy egész évben kihasználható a Nap energiája, ám a nyári időszakban a ház déli oldalára épített télikertet árnyékolással kell óvni a túlhevüléstől.
A nyugati tájolású télikertek nagyon melegek, mert a napközben felmelegedett levegő a napsugarak beesési szöge miatt estig tovább forrósodhat. Télen a nap alacsonyan jár, így az alacsony fűtésköltségekhez a kintről jövő természetes fűtés is hozzájárul.
Az északi és keleti oldali tájolású télikerteket a viszonylag kiegyenlítettebb klíma jellemzi. A déli esetén már tapasztalhatunk szélsőségeket is, bár a természetes fény ezt melegíti fel leghamarabb.

Egy kis anyagismeret
A télikertek vázszerkezete készülhet fából, műanyagból, alumíniumból vagy horganyzott acélból. Utóbbi a legerősebb, előbbi a legtermészetesebb hatású. Készüljön bármilyen megoldással is a télikert, ha illeszkedik a környezetébe, funkcionálisan jól működik, tökéletesen kielégíti a vele szemben támasztott igényeket.
Ma már a legritkább esetekben használnak egyrétegű üveget a télikertek borítására. Magas értékkel az ún. reflexiós üvegek rendelkeznek, ezek jelentős mértékben visszaverik a hőhullámokat, és megakadályozzák a télikert túlhevülését. Ha nagyon körültekintően akarunk eljárni, rendeljünk az üvegre betörésvédő fóliát is, így teljes a biztonság.
A héjazat kiválasztásánál a fő szempont a minél jobb fény – és minél kisebb hőáteresztés. Lényeges szempont még a hosszú élettartam, és a könnyű tisztíthatóság.

Tervezéstől a kivitelezésig
A tervezés és engedélyeztetés során meg kell határoznunk, hogy a télikertet mire szeretnénk használni. Ha csak a növények teleltetése a cél, akkor 10-15oC körüli hőmérsékletet kell biztosítanunk. Ha úgynevezett lakótélikertet szeretnénk magunknak, ahol magunk is leülhetünk olvasni, pihengetni a növények közé, a lakásban uralkodó hőmérsékletet kell elérni.
A télikertnél alaposan meg kell terveznünk a fűtést, szellőztetést és az árnyékolást – figyelemmel a növények párologtatására, mert ezek elengedhetetlenek a télikert növényeinek megfelelő mikroklímájához. A téli és forró nyári időszakban nagy odafigyelést igényel a megfelelő hőmérséklet és páratartalom szinten tartása. Az öntözések miatt a télikertben magasabb a levegő páratartalma, mint a lakószobákban. Minél magasabb a hőmérséklet, a levegő annál több vízpárát képes magában tartani, a harmatpont alá süllyedt hőmérsékletnél a víz a leghidegebb helyeken csapódik ki. Ez lehet a fémszerkezet, az üvegfelület, vagy éppen a növények levelei. A kicsapódó vízpára kedvez a kórokozók elszaporodásának, valamint a moszatok megtelepedésének. A párakicsapódást a harmatpont feletti hőmérséklettel tudjuk megakadályozni.
Nem árt, ha a fűtéscsövek körbefutnak az üvegfelületetek alatt, mert így a felszálló meleg levegő annyira felfűti, hogy nem lesz rajtuk párakicsapódás.
Az optimális szellőztetés érdekében úgy helyezzük el az ablakokat, hogy a kereszthuzat és a huzatmentes légcsere is megoldható legyen. Ha módunk van rá, szerezzünk be légcserélő ventilátort.
Míg télen a páratartalommal, addig nyáron a nem kívánt mértékű felmelegedéssel gyűlhet meg a bajunk. A kisebb légtömegű télkertekben a hőmérséklet a közvetlen napfénytől könnyen 60 oC fölé emelkedhet. Ilyen hőmérsékleten a növényi fehérjék denaturálódnak, kicsapódnak, biológiai funkcióikat képtelenek ellátni, és elpusztulnak. Megoldás lehet a belső energiaernyő felszerelése, ami a nap sugarait visszaveri.

Legjobb árnyékolók
Természetes árnyékoló lehet egy-egy fa, amely bizonyos napszakban árnyékot vet télikertünkre. Mivel az örökzöldek télen is árnyékolnak, a legjobb, ha lombhullató fákat ültetünk melléje. Ezek életciklusa optimálisabb télikertünk fényviszonyainak javítására, mert télen nincs rajtuk lomb, nem akadályozzák a napsugarak bejutását, nyáron azonban a legdúsabb a lombozatuk, amikor a legnagyobb szükség van árnyékukra.

Jó tudni

  • A déli tájolású télikert egész évben sok napfényt kap, de nyáron muszáj árnyékolással, szellőztetéssel védeni.
  • A keleti és északi tájolású télikert nappalival való összenyitása kevésbé kockázatos, klímája nem sokban különbözik a ház egészétől.
  • Rakjunk ablakokat a tetőre és az oldalfalakra is. Szellőztetéskor az oldalablakokon beáramlik a kinti, hűvösebb levegő, felül pedig a párával telt, melegebb levegő távozik.
  • A légköbméterre vetített szellőzőfelületek nagyságát és elhelyezését célszerű szakemberrel megállapítani, hogy ne legyen lassú a légcsere, de a légmozgás se keltsen huzatot.
  • Célszerű a télikertek oldalüveg felületeinek legalább az egyharmadát nyithatóan kialakítani a szellőztetés miatt.
  • Fejmagasság fölött csak rétegelt biztonsági üveg építhető be. Így akadályozzuk meg, hogy törés esetén a szilánkok a télikertbe hulljanak.
  • Kényelmes tartózkodásra alkalmatlan a túl kicsi, vagy túl keskeny téli-kert, előbb-utóbb csak növénytároló lesz belőle.
  • A helytakarékosság és a kertkapcsolat érdekében előnyösek a toló- és harmonikaajtók, bár jelentősen megemelik a költségeket.

Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop