Üvegezett nyílászárók védelme

A betörők az esetek harmadában az ablakon vagy a teraszajtón keresztül jutnak be a lakásba. Cikkünkben azokat a praktikus információkat gyűjtöttük össze, melyek jelentősen megnehezítik, vagy el is lehetetlenítik a hívatlan vendég dolgát.

 

 

A lakásbetörések alapvetően két csoportra bonthatók. Vannak bűnözők, akik füles alapján konkrét címre érkeznek, és vannak, akik ötletszerűen, a legkisebb kockázat elve mentén választják ki a tetthelyet.

 

 

Rácsok

 

Az ablakok védelmére számtalan műszaki lehetőség közül választhatunk. A legkézenfekvőbb megoldás a rács. Előnye, hogy olcsó, biztonságos, alkalmazásával a folyamatos szellőztetés is kockázat nélkül megvalósítható. Erényeit a biztosítók is elismerik, előírásszerű beépítés esetén (legalább négy ponton stabilan a falazatba építve, maximum 30 centiméteres lyukátmérővel) nem zárkóznak el a vagyonbiztosítás megkötése elől. A rács hátránya ugyanakkor, hogy csúnya, ráadásul nyomasztó, börtönérzetet kelt. Továbbá problémás általa a balkonajtók védelmének megoldása, hisz a nyitható ajtókeretre szerelt rács semmit nem ér, az egész terasz berácsozása pedig csak fokozza a kalitkahangulatot.

Redőny és spaletta
Egyszerű, és praktikus megoldás a redőny biztonságtechnikai alkalmazása. Lehúzott állapotában áthatolhatatlan falat képez a betörők számára, melynek megbontása zajos és bonyolult, többnyire nem éri meg a fáradságot. Léteznek kimondottan betörésvédelmi célzattal készített fémerősítésű redőnyök is, de átlagos esetben egy fa, sőt egy műanyag redőny is megteszi. Fokozhatjuk a biztonságot, ha a gurtniba házilagosan egy stiftet szerelünk, mely megakadályozza, hogy a rolót kívülről is fel lehessen húzni. A redőny mellett szól továbbá, hogy alkalmazásával a biztonságos szellőztetés és a balkonajtó védelme is megoldható, ráadásul téli-nyári hőszigetelő funkciója sem elhanyagolható. Hátránya, hogy húzogatása napi elfoglaltságot igényel, ráadásul, ha több napig leengedve marad, az olyan, mintha nagy betűkkel kiírtuk volna a házfalra: nem vagyok itthon!
A redőnyhöz hasonló erényekkel és hátrányokkal bír az ablakra kívülről szerelt masszív fa spaletta. Pótlólagos előnye, hogy még szép is, a ház arculatának képes egyedi arculatot kölcsönözni. A fatábla biztonságtechnikai alkalmazásának feltétele ugyanakkor a tökéletes záródás, és a szakszerűen felszerelt, minőségi vasalat. Ez egyébként magára az ablakokra is igaz. Ha a zárszerkezethez kívülről hozzá lehet férni, ha az ablak és a tok közötti résbe egy feszítővasat be lehet illeszteni, ha a felhasznált gyenge anyagok miatt a zárbetét már kis erőkifejtés esetén is roppan, ha a zárható teraszajtóban belülről benne hagyjuk a kulcsot, nos, ez esetben védelmi rendszerünk enyhén szólva problematikus.

Biztonsági üveg és fólia
Ha egy ablak, egy erkélyajtó jól záródik (és valóban be is van zárva!) a betörő számára csak az üveg kitörése, kivágása marad. Ennek megakadályozására három lehetőségünk van. A biztonsági üveg roppant drága, háztartásokban ritkán alkalmazott megoldás. Lényege, hogy a több rétegben összeragasztott speciális üvegtáblákat biztonsági fóliával kombinálják, mely törés esetén megakadályozza az üvegszilánkok széthullását, ezáltal megnehezíti a bejutást. Extrém változata a golyóálló üveg, melyet gyakorlatilag fejszével sem lehet betörni. Erre a célra halandó embereknek a biztonsági fólia az elérhető megoldás. Előnye, hogy utólag is beépíthető, a 100 mikron vastagságú, 15 rétegből álló fóliát akár házilagosan is felragaszthatjuk a védendő üvegfelület belső felére, ráadásul erőfeszítésünket a biztosítók is méltányolják vagyonvédelmi kötvényünk elbírálásánál. Mivel a biztonsági fólia felragasztott állapotában lényegében láthatatlan, komoly költségtől és bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat, ha egy kis matricával kommunikáljuk a betörők felé: fölöslegesen ne romboljanak!

Riasztórendszer
Persze a biztonsági fólia mit sem ér, ha az ablaktábla nyitva, vagy könnyedén kiemelhető-kifeszíthető! Ebben az esetben az elektronikus riasztórendszer az utolsó mentsvár, hisz megfelelő paraméterezéssel ez az ablak minimális nyitását, sőt az ablaküveg milliméteres megrepedését is képes érzékelni. További előnye, hogy a MABISZ-előírásoknak megfelelő kiépítést a biztosítók is elfogadják, hátránya ugyanakkor, hogy a jó rendszerek meglehetősen drágák.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop