Lassan gyűrűznek be a tavaszi napsugarak a házba, és a hűvös esték továbbra is arra késztetnek bennünket, hogy meleg, kényelmes otthonunkban keressünk menedéket. A békesség komfortja azonban nem elhanyagolható mértékben függ a zajmentességtől is.
Nemcsak a kintről beszűrődő közlekedési zaj zavaró, hanem a hangos szomszéd vagy akár a folyamatos családi alapzaj is, ha a szobák között áthallás van. Nem meglepő, hogy az élhető mindennapok megteremtése érdekében egyre inkább előtérbe kerül az általános igény, hogy az energiahatékony hőszigetelésen túl az épület megfelelő zajvédelmét is megvalósítsuk. Belső falak esetében a léghanggátlást kell megoldani.
Több okból szerencsés, ha a belső falak nem hagyományos falazattal, azaz téglából, hanem gipszkartonból készülnek. Gipszkarton fallal rugalmasabb a térkialakítás: ha bővül a család, a falak tetszőlegesen – kis munka- és költségráfordítással – áthelyezhetők. További előnye, hogy gyorsan megvalósítható (szárazépítő), mert nincs nedvességbevitel az épületbe, így nem kell száradási időkkel sem számolni, azonnali kész felületet ad. Ezeknél a szerelt jellegű szerkezeteknél az akusztikai szigetelés működési elve a tömeg-rugó-tömeg elvén alapszik: a hanghullámok légáramok formájában bejutnak a vázakra szerelt gipszkarton válaszfalak (tömeg) közötti URSA BiOnic szálas ásványgyapot szigetelőanyag szálai közé (rugó), ott részben hővé alakulnak, és elnyelődnek a szálasanyagban. Az URSA szigetelőanyag rugalmasságának köszönhetően tökéletesen befeszül a fém bordavázak közé, és maradéktalanul kitölti a rendelkezésre álló teret – így valósítja meg az optimális üregi hangelnyelést.
A szilárd (falazott) lakáselválasztó falaknál vagy lakáson belüli válaszfalaknál gipszkarton előtétfal építésével tudjuk növelni a szerkezet léghanggátlását. Ez a szerkezeti kialakítástól függően (vázszerkezet, hangszigetelő-anyag vastagsága, gipszkarton rétegszáma, súlya, csatlakozó szerkezetek) akár 10–15 dB javulást is eredményezhet a meglévő falszerkezet eredeti léghanggátlásán felül. A környezetbarát sárga tekercses URSA TWF vagy a zöldesbarna táblás URSA TERRA 74Ph, 78Ph és PLUS 70Ph hangelnyelő ásványgyapot táblák mind a szimpla, mind pedig a dupla vázkialakítású szerelt jellegű gipszkarton válaszfal-szerkezetekben is kitűnő akusztikai szigetelési teljesítményt nyújtanak, hosszú távra.
A kifogástalan eredményhez
A komplett szerkezet tervezett léghanggátlási értékének eléréséhez a beépítés során néhány kritériumnak teljesülnie kell. Kerülni kell a gipszkartonlapok túl sűrű csavarozását, mert hanghidakat hozhat létre, a padlóra és a födémre rögzítendő vízszintes tartóprofilok aljára pedig öntapadó hangszigetelő szivacscsíkot kell ragasztani. Fontos, hogy az épületgépészeti vezetékeket a hangelnyelő anyagba beágyazva helyezzék el (nem érintkezhetnek közvetlenül a gipszkartonburkolattal), kizárva a vízvezetékben fellépő nyomásingadozások miatt a lakótérbe szűrődő kellemetlen zajokat, a konnektorok, kapcsolók pedig semmiképpen nem eshetnek egy tengelyvonalba.
Az igazi beltéri csendalapú komfort megvalósításához sokféle tényezőt kell számításba venni, amelyek közül a legfontosabb az egészség- és környezetbarát anyagminőség. Az optimális ár-érték arányú, hangelnyelő szálas URSA üveggyapot szigetelőanyagok beépítésével egyszerre valósul meg a hosszú távon zajmentes épület, valamint a fenntarthatóság fogalma.
Szigetelés egy jobb holnapért!
URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu
Hozzászólások