Újítsuk fel a fürdőszobát!

Hogy miért – Mert már nem praktikus. Mert már nem érezzük benne jól magunkat. Mert csúnya és elöregedett. Meg amúgy is benne vagyunk egy komplett lakásfelújításban. És biztosan létezik még egy csomó indok, de ha már belevágunk, ügyeljünk a részletekre!

 

 

A fürdőszoba felújításánál is alapszabály a tervkészítés. Dolgozhatunk saját kútfőből, hívhatunk segítségül lakberendezőt vagy belsőépítészt, mindenképpen ajánlott egy-két „apróságra” tekintettel lenni.

 

Végig lehet járni ezer bemutatótermet, fürdőszobaszalont, áruházat, lehet ámulni és bámulni, mégis a legfontosabb a funkció. Más egy szingli, egy pár, és egy többgyerekes család szükséglete és igénye. S ha tudjuk, mire és hogyan van szükségünk, valamint a hozzá tartozó berendezéseket gondosan választjuk ki, garantált a szépség. Régi alapszabály, ami jó, az szép is!

 

Csőcsere
A munka megkezdésekor alapkérdés, hogy az eredeti kiállásokkal kell-e gazdálkodni, vagy van-e lehetőség az újracsövezésre. A második megoldás még panel esetén is javallott, s az elkövesedett, csak a vízkő miatt nem lyukas, szitára emlékeztető régi acélvezetékek esetében pedig elkerülhetetlen. Ma már rengeteg jó, megbízható és gyorsan szerelhető csőrendszer létezik, legyen az réz, műanyag, speciális acél stb., így nem egyszerű a választás. A házilagos kivitelezés kerülendő, még ha a szerelés egyszerűnek is tűnik.
Ha már adott a csőcsere, semmi esetre se maradjon ki a mostanában lebecsült csempeszelep. Nagyon fontos, hogy a fürdőszoba, mint egy önálló áramkör, mindig lezárható legyen a hideg- és melegvízhálózatról. A másik ilyen fontosságú alapelem a szűrő a csaptelepek védelme érdekében.
A szakember nem mellőzhető a lefolyórendszerek kialakításánál sem. Összességében tehát a felújítás a csövek cseréjével kezdődik.

Ár és érték
Egyes termékeknél az ár és a minőség nem feltétlenül függ össze. Például a szaniterkerámiák, a vastag kádak anyaga, feldolgozottsága adott – s természetesen eltérésekkel ugyan -, de ugyanazt a minőséget kapjuk egy egyszerűbb, és egy dizájn modell esetében is. Ezzel szemben más termékek minősége könyörtelenül árfüggő, ilyenek a zuhanykabinok. Léteznek olcsó, de egyszer használatos, valamint megbízható, hosszú élettartamú, megfelelően mozgatható kabinok is. Ehhez csatlakozó berendezések a csapok is, elsőre az adott csap súlya mutatja, hogy mit várhatunk. A műanyag kádak és a fürdőszoba-kiegészítők is ide, az egyenes ár-érték arányú kategóriába tartoznak.
Még valami! Vannak termékek, melyek a bemutatóteremben fantasztikusan néznek ki, érdekes anyagokból, esetleg nem szokványos megjelenéssel készültek, viszont a mindennapokban egyszerűen használhatatlanok. Ezek az image-termékek olyanok, mint a legnevesebb divatbemutatók ruhakölteményei, melyek hordhatatlanok, de az aktuális divat mégis ebből eredeztetődik. Hasonló a helyzet a fürdőszobával is: egyes termékek gyártóik presztízsét emelve a jövőbeni trendeket képviselik a profi bemutatótermekben, majd megszelídült formában vonulnak be a hétköznapokba.
Időről időre az új formák mellett új anyagkísérletek is megjelennek. Napjainkig egyelőre bebizonyosodott: a jól bevált porcelán, a csapok esetében a krómozott sárgaréz, a kádaknál az öntöttvas, zománcozott acél, esetleg a műanyag bizony nem váltható le.

A mosdó
A fürdőszoba alfája és omegája a mosdó és a mosdó-csaptelep. Ha lehet, helyezzük a bejárattal szembe, hogy a meghatározó első pillantást erre vethessük, ugyanis a fürdőszoba stílusa innen indul. A mosdó legyen porcelán, és minél nagyobb, annál jobb, de a legideálisabb az úgynevezett szárnyas változat, amikor oldalt lerakó lehetőség van. Ha van hely, ajánlható a dupla mosdó. A fürdőszobai bútorokkal szembeni elvárás – akár a pára miatt is – lényegesen magasabb, mint egy szokványos bútorral kapcsolatban.
Óvatosan bánjunk a szaniterszínekkel! Mostanában a színek apályát éljük, az úgynevezett alpin-fehér az uralkodó. Ha mégis színeset választunk, vigyázzunk a matt színekkel, mert minden vízcsepp nyomot hagy rajtuk. Ma már a legegyszerűbb szaniter kerámia modellek és kádak is rendelhetők vízlepergető többletbevonattal. Igazán praktikus, ne sajnáljuk a kis többletkiadást, garantáltan megtérül.
Hogy a csap egykaros vagy kétkezes legyen, részben ízlés-, részben hitvita. Az egykaros mindenesetre víztakarékosabb. Nálunk a kerámiabetétes, kétkezes csapok használata a kritikus szennyeződések miatti érzékenység okán nem javallott. Ne takarékoskodjunk a kiegészítő szerelvényeken, sarokszelep, szifonok stb., mert összességében, a teljes beruházáshoz képest nem számottevő tételek, ezzel szemben a minőség a későbbiekben meghálálja magát.

Kád, zuhanytálca
Kedvenc kérdésem, minek is a kád – Mindenkinek annyira kézenfekvő, hogy fürdőkád nélkül elképzelhetetlen a fürdőszoba, ezért ritkán gondolnak utána, vajon tényleg minek, mire is használják. Funkció, funkció, funkció! Ha a gyors, vagy kevéssé gyors zuhanyozás a szokásos, akkor inkább zuhanytálca. Ha a kényeztető lazítás, akkor fürdőkád. Ha rendszeres gyerekcsutakolás, akkor fürdőkád. Ha minden együtt – erre is van megoldás -, akkor kombi kád. Tehát valóban jól meg kell fontolni, mert ezek a leginkább bebetonozott berendezések, az utólagos csere nem egyszerű feladat. Természetesen a rendelkezésre álló hely is sok mindent meghatároz.
Ha a zuhanytálcát választjuk, a nagyság – legyen minél nagyobb -, a mélység – minél laposabb, annál modernebb -, és az ívesnél az ívrádiusz a meghatározó. Felújításkor is – nem egyszerűen -, de megoldható a süllyesztés, így a zuhanytálca a padlószintbe kerülhet. Az agyondicsért lapos tálcákkal szemben létezik 25 centiméter mély is, amelybe a csemete minden további nélkül beállítható. Nagyon figyelni kell a tálca merevségére és stabil beszerelésére: nem mellőzhetők a gyári segédanyagok. Igen kellemetlen, ha egy zuhanytálca megmozdul használat közben. Rossz kompromisszum, ha a tálca anyagán akarunk spórolni, mivel a zuhanytálcák intenzívebb terhelést kapnak a kádakénál. Továbbá semmi esetre se feledkezzünk meg a zuhanytálcák csúszásmentesítő bevonatáról.
Ahol a zuhanyozási és a fürdési igény, például kisgyerekek miatt egyenrangú, az úgynevezett kombi kád az ideális megoldás. A kádban történő zuhanyozás, mivel a kád feneke homorú, nem igazán kényelmes és biztonságos. Ezzel szemben a kombi kádak lefolyó része vízszintesen van kialakítva, így teljesen stabilan lehet állni bennük.
Anyagukkal kapcsolatban megjegyezhető, hogy az üvegzománcozott acélkádak és zuhanytálcák korrekt megoldást nyújtanak. Beépítéskor megfelelő vastagság esetén nincs szükség a gyári lábakon (esetleg más gyári tartókon) kívül semmilyen többletmerevítésre. Az élettartam szinte végtelen, a mattulás kizárt, és a szín garantáltan mindig megegyezik a szaniterkerámia színével.

Vécé a fürdőszobában, vagy külön?
Erre a kérdésre is a funkcó a válasz, azzal a megszorítással, hogy az új építési előírások szerint a két lakószobánál nagyobb lakásokban önálló illemhelyiséget kell létesíteni, vagyis a vécé nem kerülhet a fürdőszobába.
A csészét illetően – lehetőség szerint – a fali változatot ajánlom. Könnyebb takarítani a környezetet és esztétikailag is megfelelőbb. A fali vécé beépített tartályt és tartóvázat igényel, s mivel több fajta, faltól függő változat létezik, kiválasztásához és szereléséhez szakember szükséges. Ha az álló vécécsésze mellett döntünk, több lehetőség közül választhatunk. Magyarországon az ár és a nagy helyigény miatt a monoblokkos változat nem terjedt el különösen.
Ha a külön helyiségbe rosszul választjuk ki a vécét, használatkor kilóghat a lábunk, ami igen kényelmetlen. Másik veszély, hogy a tartály miatt a felhajtott vécéülés nem marad meg, mindenáron vissza akar esni. Valamennyi neves gyártó, beleértve Magyarország legnagyobb gyártóját is, korrekt változatokat kínál, csak oda kell figyelni a kiválasztásra.
Mivel egy háztartásban a vécéöblítés a legnagyobb vízfelhasználó, kizárólag a kétállású 3/6 L vagy START/STOP változatú tartályt szabad beépíteni. Elvileg a magas öblítésű tartály lenne a legjobb, de esztétikai okok miatt lassan kivész. A csésze mögé szerelhető műanyag tartályok ugyanilyen jók, és többfajta ajánlható minőségű kapható.
Ne felejtsük el soha, nem a vécécsészén ülünk, hanem az ún. deszkán, vagyis vele kerülünk közvetlen érintkezésbe. Tehát nagyon nem mindegy, hogy mit választunk, ráadásul nem is ez a legnagyobb beruházási tétel. Az egyszer használatos változatok kerülendők. Az anyagot illetően alapvetően a DUROPLAST jöhet szóba, mivel ez biztosítja az egyik legjobb merevséget, és talán a legjobban takarítható, illetve a leghigiénikusabb, mert nem tudnak rajta megtelepedni a baktériumok. Persze ügyelni kell, hogy a vécéülés alakja illeszkedjen a csészéhez, ajánlott a szaniterkerámia gyártó saját ülését megvenni.
A bidé igen hasznos, ha van rá lehetőség, ne mellőzzük. Ha helyszűke miatt nem lehet beépíteni, megoldás a „popsi-mosó” vécéülőke. A látszat ellenére ez egy igen komplikált berendezés, ezért mindig az olcsó a drága.
Lassan befejeződik a fürdőszobaleltár, de azért maradt még ez meg az. Egy fürdőszoba a szükséges kiegészítők nélkül nem fürdőszoba. Nem hiányozhatnak a különféle szappan-, törülköző-, és egyéb tartók, szappanadagolók stb. Ezeket a csapok stílusához kell igazítani, nem véletlenül ajánlanak a csapgyártók saját kiegészítőket is. A minőség árfüggő, anyagként csak a fém ajánlott. A súly ezeknél a tételeknél is mutatja a minőséget.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop