A TERVEZÕASZTAL FÖLÖTT SOKAT VÍVÓDIK ÉPÍTÉSZ ÉS MEGRENDELÕ, HOGY MILYEN FÕ VONALAK MENTÉN FUSSANAK A MAJDANI HÁZ FALAI. NÉGYZETES VAGY TÉGLALAP ALAPRAJZZAL, NETÁN ÍVES KIUGRÁSOKKAL – IGYEKEZNEK KÖVETNI A TEREP ADOTTSÁGAIT, BETARTANI A TELEKHATÁROKAT, ÜGYELNI A BENAPOZÁSRA, ÉS NEM UTOLSÓ- SORBAN AKÁR AZ ÕSHONOS NÖVÉNYZETRE IS. ESETÜNKBEN HÁROM TÖLGYET TÁNCOL KÖRBE AZ ÉPÜLET.
A Pilis egyik legszebb domboldalán, ősfenyőkkel övezett üdülőterületen kanyarog az utunk. A sok múlt század elején épült villa sorában meglepő a modern épület, és mégis mintha mindig is itt állt volna.
Annyira belesimul a tájba, a környezet adottságaiba, a szomszédos épületek erdejébe, hogy jelenléte magától értetődő.
A fiatal házaspár mindkét tagja gyerekkora óta itt él, így nekik nem okozott meglepetést a táj szépsége és a környék csendes zöldövezete. A feleség szülei a szomszédban laknak, és amikor ez a telek eladósorba került, egy percig sem volt kérdés, hogy a fiatalok itt építkeznek majd. Mint ahogy az sem, hogy otthonuk kialakítását Csikós Mihályra bízzák. Korábbi lakásukat ugyanis szintén ő tervezte és alakította át – egy padlásteret, szinte egyterűvé.
A tágas, átlátható terek ebben a házban is az alapkívánalmak közé tartoztak, mint ahogy a nagy üvegfelületek, a kandalló és a privát szférák elkülönítése is. Az pedig, hogy mindennek létrehozása az eredeti növényzet érintetlenül hagyásával történjen, kimondott-kimondatlan egyezség révén született meg. A garázs például nem a ház alatt kapott helyet, hiszen akkor megsérthették volna az építkezéssel az ősfák gyökerét, hanem a kert alatt, s egy föld alatti folyosó köti össze a lakóépülettel.
A földszinten konyha, étkező, nappali, háló, gardrób, fürdő és vécé osztoznak, míg az emeleten egy dolgozó, illetve egy közös dühöngő és fürdő, illetve külön hálók várják a gyerekeket. Na és alul-felül hatalmas fedetlen teraszok. Pontosabban az alsó részben fedett, egyrészt pergolával, másrészt napernyővel, mert a tölgyről lehulló levelek és termések nem mindig ízesítették az ebédet.
Érdekes, hogy a két lakószint között nem fut faltól falig a födém, maradt egy rés a folyosó végén, hogy a szülők odalentről is hallják a gyerekeket. A nappali vaskos fabútorai az építész műterméből kerültek ki, s bár papíron nagyon tömzsinek tűntek, a hatalmas térben épp megfelelő a méretük. A világos parketta, illetve padlólap is ugyanolyan cseresznye falábazatot kapott, bár egyikük anyagával és színével sem egyezik. Szintén jópofa a háziak által tervezett konyhabútor, amelynek különböző frontfelületei megtörik a bútortömeg egyhangúságát.
Figyelemre méltó apróság a fával bélelt falfülkék sora, amelyek a nappaliban szokatlanul keskenyek, az étkezőben pedig a falsarok irányában nyitottak. Kedvesek a gyerekfürdő csempéjéről pislogó bogarak, s a helyiség derűs sárgája. A dekorációk legbájosabbjai Ákostól és Krisztinától, a 6, illetve 3 éves gyerekektől származnak, úgy mint üvegmatricák az étkezőablakon, rajzok és irkafirkák (Ákos hívja így húga munkáit) a falakon, és plüssfigura kiállítás a falfülkében. A szépre fogékony gyerekek kicsi koruk ellenére elismerően díjazzák a mama dekorációit, a kertben felbukkanó új hajtásokat, és az ősz köszöntésére a bejárati ajtóra szerelt kopogtatót is. Nem csoda, hogy ők érzik itt a legjobban magukat, amikor éjjelente nyestek ramazuriját fülelik, hajnalonta pedig azt lesik, hogy hogyan csemegéznek a süncsaládok a szederbokorból.
Csikós Mihály tervező
Csikós Mihály 1982-ben diplomázott a Budapesti Műszaki Egyetem középülettervezési tanszékén. Három évvel később a Magyar Építőművész Szövetség rendes tagja lett, majd 1997-ben a Magyar Építészkamara egyik alapítójaként tette le voksát az igényességre törekvő építészeti megoldások mellett.
1982-1988. között sikeres magántervezőként dolgozott, majd 1990-ben önálló irodát alapított Architechno Bt. néven. E vállalkozás 1997-től saját nevét viseli, Csikós Mihály Építészirodája néven működik. A társaság több száz megvalósult munkája között egyaránt szerepelnek építészeti és belsőépítészeti feladatok.
A főbb vállalási terület mindkét műfajban igényes családi házak, luxusvillák, vendéglátó- és kereskedelmi egységek tervezése és kivitelezése. Külföldi megbízások is nagy számban szerepelnek az iroda munkái között, így német, holland, román és orosz területeken is. A tervező nem adja fel: merész elképzelései néha ugyan nem érnek célba, elbuknak a megrendelők emelte gátakon, de ő nem adja fel önmagát és szokatlan tervei.
Tervezői leírás
„Az építési telek védett területen található, így fokozott figyelemmel jártunk el az ott élő értékes fák tekintetében. Az épület földszint-tetőteres kialakítású. A garázst a kert alá csúsztatva helyeztük el, abból egy föld alatti közlekedőből érjük el a házat. Itt kapott helyet a háztartási helyiség, a gépészeti helyiség, s a raktárak. A világítást és szellőzést angolakna oldja meg. A lépcsőház jelentős esztétikai szerepet kapott, oldalát üvegfelületekkel nyitottuk meg. A földszinten a szélfogóból nyílik a lakótér – a konyha-étkező – nappali együttese. Az épület hossztengelyét adó közlekedő másik oldalán a gardrób és a háló helyezkedik el, kis fürdővel. A tetőtéri helyiségeket a közlekedősávra fűztük, amelyet az épület mindkét végén egy-egy függönyfallal slicceltünk fel. Itt két háló, fürdő, gardrób, wc, dolgozó áll, s egy zsibongó, amelyből a tetőteraszra léphetünk ki. A zsibongó hosszában a tetőt kiemeltük. A változó kontúrral bíró épület teteje 35 fokos lejtésű nyeregtető, kettős cseréplemez fedéssel, illetve titán-zink fémlemezes fedéssel. A homlokzaton kétféle vakolt felület, nyers kőburkolat és téglaburkolat váltakozik”.
Csikós Mihály építész
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások