Tölgyfa parketta – másként

A hazai építészet, lakberendezés kedvenc anyaga évszázadok óta a magas minőségű, tartós, különlegesen szép felületű tölgyfa. A csaphornyos parketták a hagyományosak, a leginkább ismertek, de készülhetnek az eddig megszokottnál nagyobb méretekben is. A tágabb helyiségekben, vagy a ma divatos egy légterű lakásokban kiválóan mutatnak a palló formátumúak is.

 

 

A fa megmunkálásakor többféle eljárást lehet alkalmazni: például simára csiszolást, éleken fózolást, antikolást, kézi vagy gépi gyalulást. A választott megmunkálás után a parkettát felületkezelni kell lakkal, olajjal, vagy viaszolással.

 

 

Kézzel vagy géppel?
A tölgyfát lehetőség van gyári körülmények között antikolni, színezni, sőt még az éleket fózolni is. Gazdag színvilágból választhatunk, igen népszerűek az elefántcsont, a rozsdabarna, a sötétbarna, a burgundi, az olajzöld, az egérszürke parketták. Fontos tudnivaló, hogy kézzel soha nem lehet olyan minőségű, homogenitású színezést elérni, mint gyári körülmények között.

Az antikolástól a színezésig
Megmunkáláskor a felületet általában antikolják, ekkor a fa lazább szálait kiszedik, így merevebb, keményebb lesz a parketta felülete. Az antikolás után gyalugéppel még tovább lehet öregíteni a felületet. A fózolás az élekre készülhet, sima és antikolt felületnél egyaránt, ez kelti az úgynevezett svédpadlós hatást. A fenti előkészítő műveletek után színezik, majd fixálják a felületet.
Napjainkban nagyon divatos a fémes felület: arany, ezüst, bronz stb. színt visznek fel a parkettára, meghagyva, sőt erősítve a tölgyfa különlegesen szép erezetét.
A szín eldöntésekor több szempontot ajánlott figyelembe venni: a helyiség nagyságát, fényességét (mennyire világos, mekkora ablakfelülettel rendelkezik), a nyílászárókat (ha meghatározó színük van), a nagytestű bútort. Mindenképpen érdemes belsőépítész vagy lakberendező szakember tanácsát kérni.

Tisztítás, ápolás
Végül, de nem utolsósorban a lerakott parketta ápolásáról, tisztításáról is szóljunk néhány szót. A napi portalanítás történhet antisztakikus fejjel ellátott padlótisztítóval (ez praktikus, mivel az apróbb porszemeket is felszedi, és nem fogyasztjuk vele az áramot). A parkettaburkolatokat mindig semleges, nem habzó padlófelmosószerrel, jól kicsavart fejű eszközzel, ronggyal tisztítsuk. Két-háromhavonta ápolóviasszal óvhatjuk, védhetjük a felületet. Olajos vagy viaszos parketták esetén az általános tisztítás után – havonta – használhatunk ún. frissítőszert, melyet kifejezetten az ilyen módon felületkezelt padlókhoz fejlesztettek ki.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop