Tetőtérben, akár klíma nélkül?

Mai épületeink többségére jellemző, hogy a teljes hőveszteség közel harmada a tetőszerkezeten át távozik, illetve nyáron gyorsan felmelegszik. Az időjárási hatásoknak tehát házunk leginkább kitett része a tető, korszerűtlen szerkezeti megoldásai és elavult anyagai miatt, és mert a meleg levegő felfelé áramlik. A Terrán olyan komplex rendszert ajánl, amely hatékonyan védi a tető alatti lakóteret a túlzott felmelegedéstől és lehűléstől.

tetoterbenakarklimanelkul 720

A beépített tetőterek lakókomfortját befolyásoló számos tényező közül az egyik legfontosabb a lakótér klímája. A tetőtér téli-nyári ingadozó hőmérsékletének problémáját nem annak folyamatos hűtés-fűtés oldja meg, mert ez csak egy költséges elfedés. A napjainkban népszerű, napsugárzásnak fokozottan kitett sötétebb színű cserepek jól ismert tulajdonsága, hogy jobban felmelegszenek, mint a világosabb árnyalatú felületek. A Terrán ClimaControl* felületkezelése visszaveri az infravörös sugarak jelentős részét, így a sötétebb árnyalatú cserepek is kevésbé melegednek fel a tűző napon (az ilyen felületkezelésű cserepek alsó felületi hőmérséklete akár 10 °C-kal alacsonyabb, mint a Terrán egyéb felületkezeléssel ellátott tetőcserepeinél). A régi tetőszerkezetek problémái idővel a tetőtér rossz klímaviszonya mellett számos további gondot, szerkezeti károsodást is előidéznek. Ennek megelőzésére a Terrán tetőcserépgyártó olyan komplex rendszert kínál, amely hatékonyan védi a tető alatti lakóteret a túlzott felmelegedéstől és lehűléstől. Ez a komplex védelem 3 fő részből áll:

  • ClimaControl felületkezelésű betoncserép,
  • átszellőztetett légréteg,
  • MediCOMFORThőszigetelés

A tetőterek klímájával kapcsolatban a legtöbb embernek az első gondolata (és gyakran tapasztalata is) az, hogy nyári melegben szinte elviselhetetlen hőség tud lenni, míg téli hidegben gyorsan elillan a benti meleg, ezért több fűtésre van szükség. Ez a jelenség különösen igaz a régebben kialakított tetőterekre, ahol a megfelelő hőmérsékletet nyáron csak klímaberendezések folyamatos üzemeltetésével, télen pedig intenzív fűtéssel tudjuk biztosítani, ami jelentős energiaigénnyel és költségekkel jár. A problémát csak a tetőt határoló szerkezetek szakszerű kialakításával és korszerű anyagok használatával lehet orvosolni.

 

Régi, kontra új tető

 

Régi tetőszerkezetek jellemző problémái

 

Új tetőszerkezetek megoldásai

 

A szarufák anyagukból adódóan gyengébb hőszigetelők, vagyis a szarufák vonalában jelentősen nagyobb a hőveszteség.

 

A hőhidak szinte teljes kiküszöbölésével és a magasabb hőszigetelő teljesítménynek köszönhetően lényegesen kevesebb a hőveszteség.

 

A jellemzően 15 cm magas szarufák közötti régi hőszigetelések nem rendelkeznek megfelelő hőszigetelő képességgel.

 

A mai hőszigetelő anyagok megfelelően ellátják funkciójukat.

 

A régi cserepek nyári melegben gyorsan átmelegednek, és hősugárzóként melegítik az alsóbb szerkezeteket, még naplemente után is.

 

A hősugarak visszaverésére fejlesztett, speciális felületkezelésű cserepek (pl. ClimaControl) védelmet nyújtanak a tető felmelegedése ellen.

A cserépfedések alatti alacsony szellőzőréteg és a nem megfelelő méretű (esetleg elzáródott) szellőzőnyílások miatt nincs megfelelő légáramlás a tetőszerkezetben.

 

Korszerű tetőrendszerben a szellőzés is optimális.

Hőtechnikai és páratechnikai szempontból különösen fontos szerepe van a fedés alatti átszellőztetett légrétegnek, illetve a kapcsolódó beszellőző és kiszellőző nyílásoknak. A tetőterek hővédelméhez jelentősen hozzájárul a tetőszerkezetben elhelyezkedő hőszigetelés. A védelmi rendszer meglévő tetők felújítása esetén akár a belső rétegek (borítás, burkolatok) megbontása nélkül is kialakítható.

További információk:
www.terranteto.hu


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop