Szokatlan színű polisztirol a vakolat alatt

2020-ra jelentős módosítás várható az épületek energiafelhasználásnak szabályozása területén, ami természetesen nem hagyja érintetlenül azt, milyen vastag lehet a homlokzatra kerülő hőszigetelés. Persze van az a helyzet, amikor nem lehet a végtelenségig növelni a hőszigetelés vastagságát, ezért jó megismerkedni a grafitos polisztirol hőszigeteléssel, ami vékonyabban is azonos hatékonyságot garantál.

szokatlanszinupolisz 720

Napjainkban a környezetvédelem az egyik legfontosabb kérdés, ami természetesen az építőipart sem kerülheti el. Ez a mozgatórugója a 2020-ban életbelépő új szabályoknak is, amely szerint minden új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie. Ez természetesen jelentősen befolyásolja a homlokzatra kerülő hőszigetelő panelek vastagságát is. Az eddigi 10-13 cm vastagság a szakértők szerint 20 cm-re is növekedhet egy átlagos családi háznál, a passzívházak esetén pedig akár ennek közel a duplájáról is beszélhetünk. De hogy nemcsak plusz kiadással jár az extra szigetelési vastagság, hanem „termeli is a pénzt”, arról a hőszigetelést követő első téli hónap fűtésszámlája hamar meggyőzi az embert.

Nem mindig a legvastagabb hőszigetelés a legjobb
Mindegy, hogy homlokzati felújításban gondolkodunk, vagy új házat építünk, ez mindenképpen hosszú távú döntés. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a szabályozásban várható változásokat, ezért érdemes előrelátónak lenni, és megvizsgálni a vastagabb polisztirol hőszigetelés melletti döntést. Szerencsére ebben az esetben ez akkor sem jelent dupla költséget, ha a hőszigetelő panelek vastagságát megduplázzuk, mert a hőszigetelő panel ára csak egy tétel a sok közül a kivitelezés során. Szakértők kiszámolták, hogy ha a tervezett 10 centiméter vastag polisztirol panel helyett 20 cm-es Nikecell hőszigetelést választunk, akkor a teljes költségvetésben mindössze 20 százalék körüli növekedéssel számolhatunk, míg 100 százalékkal hatékonyabb szigetelést kapunk.

Lehet grafitos a hőszigetelés
Hosszú évtizedeken keresztül a fehér volt a hőszigetelés megszokott színe, de ma már találkozhatunk szürke, rózsaszín vagy akár kék változatokkal is. A szabályozásbeli módosítások miatt ismerkedjünk meg a vékonyabban is hatékonyabb grafitos hőszigeteléssel.
Miért szürke? Az alapanyaghoz a gyártás során grafitszemcséket adagolnak, növelve az anyag hőreflexiós képességét, így készül a grafitos polisztirol szigetelés. Az anyag egyéb kedvelt fizikai tulajdonságai nem változnak, viszont 25 százalékkal kedvezőbb hővezetési tényező érhető el alkalmazásával. Ha a felhasználási területeket nézzük, akkor már megszoktuk, hogy a fehér EPS termékek az épületszerkezet minden részén megjelennek, és ezt elvárhatjuk a szürke grafitos hőszigeteléstől is. A Bachl hőszigetelő anyagai között a tetőtől a pincéig találunk megoldást. Ezek közül kiemelkedik a BACHL EXTRAPOR, amelynek előnye, hogy azonos vastagság mellett majdnem 25 százalékkal jobb hőszigetelési hatékonyságot biztosít. Fizikai jellemzőin túl azonban ár-érték arányban is jobban járunk. Ugyan a grafitos polisztirol 20 százalékkal vékonyabb méretéhez közel 20 százalékkal magasabb ár tartozik, de a vékonyabb méret további előnyökkel is jár, hiszen rövidebb rögzítési elemeket igényel, és alacsonyabbak lesznek a szállítási és beépítési költségek. 

Lehet hatékonyabb is!
De nézzük a hőszigetelés előnyös oldalát, hiszen ezért vágunk ebbe a nem kis beruházásba: jelentősen javul hőérzetünk, otthonunk energiatakarékossá válik, és csökken a rezsiszámlánk is. Ha a hagyományos polisztirol hőszigetelés helyett a grafitos polisztirolt választjuk, akkor vékonyabb hőszigetelő panelek kerülnek ugyan otthonunk homlokzatára, de a hatékonyság változatlan marad. Sokszor nem is a költségek, hanem a beépíthetőség szab határt a vastag hőszigetelésnek. Gondolhatjuk, hogy csak pár centiméterről beszélünk, de a sok kicsi összeadódik! Ezt egy kifejezetten alacsony energiafelhasználású otthon példájával tudjuk bizonyítani: az elvárt hőátbocsátási tényező eléréséhez (U=0,12W/m2K, 30 cm nútféderes, modern, vázkerámia falazatra) fehér EPS-ből 29 cm szükséges, míg a grafitos EPS-ből, pl. a BACHL választékából, 21 cm elegendő, ami 8 cm megtakarítást jelent. Mivel nem csak egyetlen falunk van, ezért nézzük meg ezt a ház alapterületére vetítve, ami 100 m2 hasznos alapterületre vonatkoztatva 2,5 m2 területmegtakarítást eredményez. Hogy mire elég a 2,5 m2 hasznos alapterület? Ez pontosan egy a ház komfortját növelő kamra vagy vendégmosdó mérete. Persze forintosíthatjuk is a kérdést, mert adott beépítési százalékok esetén 2,5 m2-rel nagyobb lehet a lakásunk, értékesítése esetén pedig 300 000 Ft/m2 árral számolva akár 750 000 forinttal magasabb összegért adhatjuk el. Így már igazán érezhető a különbség.

Sokszínű tehát a hőszigetelő lemezek kínálata, ebben segítenek eligazodni a BACHL szakemberei, és igény esetén helyszíni tanácsadással is támogatják a jobb energiahatékonyság elérését, a vékonyabb rétegben is hatékony grafitos, BACHL EXTRAPOR polisztirol hőszigeteléssel.

További információ: www.bachl.hu


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop