Színpszichológia

A színek nemcsak érzelmeinkre hatnak, de befolyásolják egy-egy helyiség arányait is. Megváltoztathatják a szobák egymáshoz való viszonyát, és ezzel a mi kapcsolatunkat is otthonunkhoz.

 

 

Egy hosszú, sötét folyosó végét közelebb hozhatjuk, ha azt a falat, amelyre nyílik, meleg színűre festjük. Ez előreugrik a hűvös hatású keretben, optikailag megrövidítve a teret. Ugyanezt megfordítva épp az ellenkező hatást érhetjük el.

 

Hogy a színek pszichikai hatásait számunkra optimálisan tudjuk felhasználni, érdemes figyelmet fordítani a színpszichológiára. Alapszabály, hogy mindig legyen egy egységesítő, harmonizáló elem a helyiségek között, a nyílászárók, a szegőléc vagy a padlóburkolat, amely vezeti a szemet egyik helyiségből a másikba. Így elkerülhetjük, hogy otthonunk különálló kockákra essen szét. A színekről szóló szabályokat soha nem kell szorosan követni, hiszen mindenkire másképp hatnak, és személyenként változik a színpreferencia is, azaz kinek ez tetszik, kinek az, kire ez hat inkább, kire amaz. Az is előfordul, hogy bizonyos életkorral változik az ízlésünk, így gyerekként jobban vonzódunk a harsány árnyalatokhoz, idősen jobban kedveljük a tompább színeket.

 

A fehér ártatlan tisztasága, egyszerűsége a lakás textíliáin – ágyneműkön, függönyökön, terítőkön, törölközőkön – mutat a legszebben, de gyerekszobákban is semleges, egyszerű hatást kelt, és könnyen variálható, kombinálható más színekkel. Időtlen divatszínként akkor is kiválóan alkalmazható, ha el akarunk rejteni valamit, s akkor is, ha ki akarunk emelni egy-egy dolgot, mert jelenléte észrevétlen tud maradni, mégis mindannyian számolunk vele.

 

A sárga jókedvre derít és napfényt lop az életterünkbe, így elsősorban naptalan, hideg helyiségekbe ajánljuk, ahol kerülni akarjuk a komor zugok érzetét. Minden árnyalata tágítja a teret, így még a legszűkebb helyen is előnyös.
A narancssárga vidám szín, kommunikációra sarkall, és növeli az étvágyat. Különösen jó hatást fejthet ki nappalikban, és (amennyiben nem fogyókúrázunk) ebédlőkben, konyhákban.
A kékről mindannyian a vízre asszociálunk elsőként, így ez az egyik legjobb fürdőszobaszín. Ha nem túl sötét tónusát választjuk, a hálószobák könnyű álomba ringató színe is lehet. Hideg, megnyugtató és elegáns, ezért megfelelően alkalmazva dolgozószobába is remek választás, főleg a sötétebb, komolyabb árnyalatai. Ezek szűkítik a teret, a világosak pedig olyan tágassá teszik, mint a kék égbolt. A konyhákban a sötétkék kiegészítőként kedvelt.
A zöld az elegancia, a frissesség, ugyanakkor a nyugodtság érzetét kelti, de egyben a harmónia, a stabilitás és a békesség színe is. A hálóban alkalmazva pihentető, békés kisugárzású szobával ajándékozhat meg bennünket. Jól szolgál egyéb pihenésre szánt helyiségekben is, így akár szaunák, uszodák előterében, vagy a házi konditeremben. A dolgozóban nyugodt alaphangulatot teremt a munkához. Itt is igaz az a tétel, hogy sötétebb árnyalatai szűkítik, a világosabbak tágítják a teret.
A lila sötétebb árnyalatait reprezentatív helyiségekben, hallokban és szalonokban szoktuk használni, elsősorban ha nagyvonalúságot akarunk tükrözni. Az ünnepélyesség mellett ez a szín egyszerre idegnyugtató hatással is bír, az ilyen helyiségben folytatott tárgyalásokon kevesebb a vita. Világosabb árnyalatai gyerekszobákban, folyosókon, hálóban és akár fürdőben is népszerűek lehetnek. Ez utóbbi célra főleg orgona és levendulaszín árnyalatai alkalmasak.
A mályva és a rózsaszín a romantika szimbólumai. Helyük a hálóban, illetve kislány esetén a gyerekszobában van.
A piros a szerelem, a bujaság, a szenvedély, de egyúttal az agresszivitás színe is, így amennyire bátran szeretnénk, igyekezzünk olyan óvatosan alkalmazni. Ilyen határozott színnél a kevesebb több, így inkább kis felületen, vagy jelentőségteljes helyeken alkalmazzuk, hogy feldobjuk vele a szobát. Nappalikban, társasági terekben tökéletes választás, mert éberen tartja az embereket, és nem hagyja leülni a hangulatot.
A földszínek (okker, terrakotta, barack, mogyoró- és dióbarnák) a földhöz való kapcsolatunkat erősítik. Egy kínai mondás szerint ezek a színek „ki- vagy lehúznak az elmédből”, s arra motiválnak, hogy az álmainkat kövessük a racionalitás helyett. Ajáljuk szabadba: erkélyre, teraszra, kertbe; nappaliba, hálóba, közlekedőhelyiségekbe.
A fekete elegáns és egyszerű, de nagy felületen ne alkalmazzuk, mert lehangoló hatással bír. Kiegészítőként azonban minden olyan esetben alkalmas, amikor szeretnénk, ha kiugrana egy-egy tárgy a környezetéből vagy a háttérből.

Képeinken a Tikkurila TAIKA gyöngyházfényű dekorációs bevonataival díszített falakat mutatjuk be, ezüst alapú, arany alapú és dupla színárnyalatú változatban


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop