Panyi Zsuzsi neve – köszönhetően néhány éve elindított márkájának – ma egyet jelent a vibráló, telt színekben pompázó, a kemencében lágy ívekké és formákká varázsolt üvegékszerekkel. Az eredetileg építészként végzett tervező népes családjának otthona a műhelyt is magában rejti.
A tizenegy éve épült szentendrei sorházban a fotózás napján Zsuzsi még nagy pocakkal fogadott minket, nem sokkal ezután jött világra negyedik gyermeke. A szállodát üzemeltető férjével mindketten családcentrikusak, már az ideköltözésük előtt sok gyerekről álmodoztak. „Korábban egy garzonlakásban laktunk Zuglóban, tavasztól őszig pedig a családi nyaralóba költöztünk Leányfalura. Megszerettük a környéket, és itt anyagilag is elérhetővé vált kertkapcsolatos lakást, házat venni” – mesél háziasszonyunk a döntés körülményeiről.
A 170 négyzetméteres sorházra szerkezetkészen találtak rá, ami kellő lehetőséget biztosított, hogy magukra szabják a tereket. Építész lévén Zsuzsi elsősorban azt tartotta szem előtt, hogy a lakás funkcionálisan jól működjön, az ajtók nyitásától kezdve a konyhai ergonómia megteremtéséig. Az előszobából nyitottak a garázs felé, az amerikai konyhára tolóajtók kerültek, és a háztartást segítő kiszolgálóhelyiségek kialakítására is tudatosan ügyeltek. A közelmúltban egy nagyobb felújításra is sor került, ekkor költözött a műhely a korábbi kis szobából a legfelső szintre. A hófehér enteriőr pink kiegészítőkkel pontosan olyan, mint a panyizsuzsi márka: friss, üde, a ház egyik legkedveltebb pontja. Zsuzsi kedvenc darabja az aukciós portálon talált régi, házilag felújított kredenc.
A korábbi évtizedek tárgykultúráját megvillantó berendezés, a retro és iparművészeti kincsek, a kerámiák, a szép fotelek, valamint a múlt század közepi dán dizájndarabok évek gyűjtőmunkájának eredményei. A lakás hangulatáról Zsuzsi így vall: „Azt hiszem sikerült egy egységes, de nem vegytiszta hangulatot teremteni. Kedvelem a variálható, de karakteres elemeket, a letisztult geometrikus mintákat, a mély, telt színeket”.
Panyi Zsuzsi otthonának kialakítása, csakúgy, mint az ékszerkészítés sikere, megfontolt, tudatos tervezés eredménye. A váltás, ami a mára hattagúvá vált család érdekében történt, meghatározó volt minden szempontból. „Jó itt élni, s ezt a kisugárzást más is megérzi – mondja Zsuzsi. „Vendégeink közül van, aki többször is elköszön, aztán mégis marad. A lakás, úgy tűnik, nem csak a mi életünkre, másokra is jó hatással van.”
Kérdezz-felelek Panyi Zsuzsival
Mit jelent számodra, hogy a vállalkozásod bázisa az otthonodban található? Óriási könnyebbséget. Nem kell utaznom, így jobban be tudom osztani az időmet. Az egyetlen hátránya, hogy a vevőimet nem fogadhatom, hiszen az otthonunk a privát szféránk. Ugyanakkor a blogomon keresztül – panyizsuzsi.hu/blog – mégiscsak beengedem az otthonunk néhány négyzetméterére azt, aki éppen mifelénk „jár”.
Mi a legkedvesebb tárgyad? A nagymama velencei tükre, büszke volt rá, hogy kiraktam. Számára nagyon kedves tárgy volt, s amióta nem él, nekem még fontosabbá vált…
Hogyan készülődtél negyedik gyermeketek érkezésére? Nem vittem túlzásba a rendezkedést, a nagyoktól maradt bútorokat használtam fel, amikor a hálóban kialakítottam a babasarkot. Mivel egy újabb kislány érkezett, egy kis lilát és pinket illesztettem a háló színvilágába, és egy saját készítésű mobilt lógattam a pelenkázó fölé.
„Nálunk a hétköznapi vacsoráknál is égnek gyertyák az asztalon”
Gyerekbirodalom
A tervező édesanya szerint fontos, hogy a gyerekek esztétikus, letisztult térben nevelkedjenek, mivel az őket körülvevő színek és bútorok hatással vannak ösztönös esztétikai érzékük kialakulására. A házban minden gyerek külön szobát kapott. Bár Zsuzsi nem akart rózsaszín szobákat, mégis lett kettő: az öt- és kilencéves lányok kuckóiban a pink és ennek árnyalatai dominálnak a gyerekek kívánsága szerint. Az alacsony bútorozású szobákban a textilek fontos szerepet játszanak, a függönyök például a háziasszony tervei alapján készültek, de a fotelágyat is saját maga kárpitozta. A műhely szomszédságában lévő 12 éves nagyfiú szobája igazi kamaszbirodalom, türkiz istállóajtóval és alvókuckóval.
Az emeleti családi fürdőszoba sokkal nagyobb az átlagosnál, így kényelmesen szolgálja a hétköznapokat. A duplamosdóhoz készült geometrikus osztású polcos-fiókos szekrényt és a bútorszerű törülközőszárítót Zsuzsi tervezte.
A szülői hálószobában a tapéta csillogása adja meg az alaphangulatot, jó érzékkel párosították hozzá a lerakóként szolgáló fehér puffokat, az ágytakarót és a felújított, retro klubfotelt is. A hálóban kialakított babasarkot a legújabb családtagnak rendezték be.
A háziasszony szerint fontos a kiszolgáló helyiségek, így a háztartási munkák színterének a funkcionalitása, foleg egy szép nagy családban. A teregetésre is alkalmas háztartási helyiség segít rendet tartani a házban.
A babasarok már várta a legkisebb családtag érkezését. Zsuzsi a testvérektől maradt bútorokkal is tervezett.
A válogatott bútorokkal, különleges kiegészítőkkel berendezett közösségi teret Aknay János festménye koronázza meg, ez volt az utolsó, ami idekerült. A képen a nappali harmonikus színei köszönnek vissza.
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások