Szigetelési veszedelmek

A zavartalan kikapcsolódás, a minőségi élettér csak csak úgy képzelhető el, ha függetleníteni tudjuk magunkat (otthonunkat, tartózkodási helyünket) a zavaró környezeti hatásoktól: a nem kívánt hőtől (vagy annak hiányától), az épület állagát és egészségünket egyaránt veszélyeztető nedvességtől. (No és persze a zajtól is: e témával külön írásban foglalkozunk.) A szigetelési eljárások elsősorban ebben segítenek – azonkívül, hogy energiatakarékos, így környezettudatos életmódot tesznek lehetővé, növelik házunk, lakásunk használati és forgalmi értékét. Ugyanakkor elemi károkkal vetekedő rombolást tud okozni, ha a szigetelés eleve rossz, elöregedett, vagy éppen – mint „felesleges luxus" – teljesen hiányzik.

 

 

A különféle szigetelési módokat ma már komoly szakmai előírások szabályozzák, ennek ellenére – mint összeállításunkból is kiderül – meglehetősen sokszínű a paletta, akár hőhatások, akár a nedvesség ellen akarunk védekezni. Nyilván mindig érdemes tájékozódni, mielőtt az építkezés részeként vagy utólagosan szigetelési metódust választunk. Ami biztos: a szigetelőanyagok is azon matériák közé tartoznak, amelyek bár – legtöbb esetben – nem látszanak, minőségük nagyban befolyásolja az ingatlanok lakhatóságát, a lakók komfortérzetét.

 

HÕSZIGETELÉS

Az elmúlt harminc-negyven évben lett igazán hangsúlyos kérdés az épületek hőszigetelése: a hetvenes évekbeli olajárrobbanás óta, amikor kiderült, hogy a szénhidrogén-készletek sem kiapadhatatlanok. Bár hazánkban még a nyolcvanas években is adtak át olyan házgyári épületeket, amelyeken semmilyen vagy csak jelképes hőszigetelési eljárásokat alkalmaztak, a világ másik felén, ahol a piaci szabályok és az azokból következő egyfajta ésszerűség már jó ideje uralta a gazdaságot, szinte azonnal reagáltak. Arrafelé már korábban sem volt divat az utcát fűteni, mint a panelből épült, szabályozhatatlan távfűtéssel ellátott betonlakásokban, de a meleg megőrzéséhez hamarosan kevésnek bizonyult a jól záródó kilinccsel ellátott nyílászáró. Újított a téglaipar: a téglák üreges kiképzésével, anyagszerkezetük pórusossá tételével, majd ezt követte a téglaméret, azaz a falvastagság növelése (30, 36, 38, 44 cm stb.), a vázkerámia elemek belső bordavastagságának csökkentése, az üregeloszlás optimalizálása. (Ez a fejlődés ma sem állt meg: van olyan gyártó, amelynek egyes termékei – ideális körülmények között – szükségtelenné teszik a kiegészítő falazatszigetelést.)

A „hőszigetelés” összetett fogalom; műszaki tartalma az épületek és az épületszerkezetek hővédelme, ami az alábbiakat jelenti:
– a káros fűtési melléktermékek kibocsátásának csökkentése;
– az épület tartószerkezeteit érő hőterhelés csökkentése, ezáltal azok hőmozgásának mérséklése;
– a belső terek megfelelő komfortfokozatának (hőmérséklet, páratartalom) biztosítása;
– a téli fűtési hőveszteség csökkentése;
– a nyári hőterhelés mérséklése;
– a hőhidak elkerülése;
– a szerkezeten belüli és a belső felületi páralecsapódás elkerülése.
A levegő hőszigetelő képessége kiemelkedő – ehhez persze csapdába kell ejteni. A műanyaghabok hőérleléssel felduzzasztott szemcséi, zárt légcellái is ezt teszik, a szálas anyagú hőszigetelések is a levegő „megkötésével” próbálkoznak. Más anyagok szerkezetét (pl. az égetett agyagtéglákba kevert fűrészporral) pórusossá teszik, de egyes cementkötésű anyagok habosítása is ezt eredményezi.

Fontos tényező
Az egyes anyagok hőszigetelő képességét a rétegek hőszigetelő képességének összessége határozza meg; ez a hőátbocsátási tényezővel („U”; W/m2K) jellemezhető. E szám azt mutatja meg, hogy hány watt hőmennyiség távozik az adott fal egy négyzetméternyi felületén, egy Kelvin fok hőmérsékletkülönbség hatására.
A térelhatároló szerkezetek hőszigetelő képességének követelményeit az elmúlt évtizedekben folyamatosan szigorodó értékekkel szabályozták, hazánkban legutóbb tavaly. A jelenleg érvényes kormányrendelet az egyes épületszerkezetek hőátbocsátási tényezőjét a következő táblázat szerint adja meg.

Az egyes épületszerkezetek hőátbocsátási tényezőjének követelményértéke (W/m2K)

Külső fal

0,45

Lapostető

0,25

Padlásfödém

0,30

Fűtött tetőteret határoló szerkezetek

0,25

Alsó zárófödém, árkád felett

0,25

Alsó zárófödém, fűtetlen pince felett

0,50

Homlokzati üvegezett nyílászáró (fa vagy PVC keretszerkezettel)

1,60

Homlokzati üvegezett nyílászáró (alumínium keretszerkezettel)

2,00

Homlokzati üvegezett nyílászáró, ha névleges felülete kisebb, mint 0,5 m2

2,50

Tetőfelülvilágító

2,50

Tetősík ablak

1,70

Homlokzati üvegezetlen kapu

3,00

Homlokzati, vagy fűtött és fűtetlen terek közötti ajtó

1,80

Fűtött és fűtetlen terek közötti fal

0,50

Szomszédos fűtött épületek közötti fal

1,50

Talajjal érintkező fal, 0 és -1 m között

0,45

Talajon fekvő padló, a kerület mentén 1,5 m széles sávban

0,50

(a lábazaton elhelyezett azonos ellenállású hőszigeteléssel helyettesíthető)

A hőszigetelő anyagok legfontosabb tulajdonsága a l (lambda) hővezetési tényező. Mértékegysége: W/mK. Annál jobb hőszigetelő képességű egy anyag, minél alacsonyabb a l hővezetési tényezőjének értéke. A hőszigetelőanyag-gyártó cégek a biztonsággal garantált ún. deklarált l értéket, a lD-t adják meg. Néhány építőanyag lD értékét mutatja a táblázat.

Építőanyagok

lD értékek (W/mK)

 

Hatékony

Üveggyapot

0,033 – 0,042

Hőszigetelő anyagok

Kőzetgyapot

0,033 – 0,042

 

EPS expandált polisztirolhab (fehér)

0,035 – 0,048

 

XPS extrudált polisztirolhab (színes)

0,032 – 0,040

 

PUR kemény poliuretánhab

0,019 – 0,025

Fa

 

l0,20

Fagyapot, habcement

 

0,08 – 0,10

Pórusbeton

 

0,13 – 0,15

(pl. YTONG)

 

 

Pórusos tégla

 

0,20

(pl. Porotherm)

 

 

Tömör tégla

 

0,80

Beton

 

1,30

Vasbeton

 

1,60

Acél

 

58

Alumínium

 

200

Kiegészítő hőszigetelés
Az egyrétegű, többnyire falazott falak hőszigetelő képessége a vastagságuk függvényében korlátozott, tovább már csak kiegészítő hőszigeteléssel javítható. Mivel e falak tömege – épp a hőszigeteléshez szükséges üregek és a pórusosság miatt – egyes termékeknél viszonylag csekély, a hőtároló képesség nem jelentős; különösen igaz ez a nyári viszonyokra. Ugyancsak ezzel magyarázható a kisebb léghanggátlás is, ami a kisebb zajterhelésű zöld-övezetben nem hátrány, de zajos városi viszonyok között már nem teljesíti az elvárásokat.
Rögzíthető, hogy a többrétegű, például hőszigeteléssel ellátott szerkezetek komplex teljesítőképessége jobb, mint az egyrétegű szerkezeteké. A külső hőszigetelés télikabátként védi az épület tartóvázát, vastagsága a szükséges mértéken túl is méretezhető. Ez esetben a mögöttes falazat nagy tömegű – mivel nincs szükség arra, hogy hőszigetelő legyen – jobb hőtároló képességű, jobb léghanggátló tulajdonságú lesz, emeli tehát a komfortfokozatot.
Megfelelő külső oldali hőszigetelés-vastagság esetén jelentősen csökken a hőhidak kialakulásának veszélye, és – a szellőztetéssel összefüggő lakáshasználati gondokat leszámítva – szinte kizárható a szerkezeten belüli vagy a belső felületi párakicsapódás is.

Osztályozott épületek
Az épületeket a jövőben energiafogyasztásuk alapján majd osztályozzák. Lesz „A” kategóriájú, kis energiafogyasztású és lesz „I” kategóriás, magas energiafogyasztású épület (1. ábra).

Az épület energiatanúsításának minőségi osztályai – 1. ábra

Betűjel

Besorolási határok

Szöveges jellemzés

A

<60

Energiatakarékos

B

61 – 90

Követelménynél jobb

C

91 – 100

Követelménynek megfelelő

D

101 – 120

Követelményt megközelítő

E

121 – 150

Átlagosnál jobb

F

151 – 190

Átlagos

G

191 – 250

Átlagost megközelítő

H

251 – 340

Gyenge

I

341<

Rossz

A besorolás várhatóan majd az ingatlanok, a lakások értékét is befolyásolja. A jól hőszigetelt, korszerű gépészettel ellátott, tehát „alacsony üzemelési költségű” épület eladási ára várhatóan magasabb lesz, mint a rossz hőszigetelésű, nagy hőveszteségű, korszerűtlen, gyenge gépészettel szereltté.

TETÕTÉR-HÕSZIGETELÉS

A tavaly szeptemberben életbe lépő követelmények szerint tetőterek esetén a hőátbocsátási tényező követelményértéke k = 0,40 W/m2K-ről 0,25 W/m2K értékre csökkent, így az eddig is szükséges 15 cm hőszigetelési vastagság helyett már 20-25 cm-esre lesz szükség. Ezzel természetesen jelentősen csökken a tetőszerkezeten keresztül a hőveszteség, így a fűtési költség is. Az új követelmények szerint beépített hőszigetelési vastagságok, valamint a tetőfedés alatti átszellőzés kialakítása a megfelelő nyári hőcsillapítás eléréséhez is elegendő.

TALAJ ALATTI SZIGETELÉS

Talán a leginkább elhanyagolt szigetelési terület, pedig egy rosszul kivitelezett alapok alá kerülő szigetelés akár javíthatatlan hibákat, hosszú távú kényelmetlenségeket, épületállag-romlásokat is okozhat. A mai lakástrend egyre több helyiséget visz talajszint alá (konditerem, tároló, de akár lakótér is), megnő tehát a szigetelés jelentősége.
A talajban lévő szerkezeti elemek szigetelésének szerepe kettős: egyrészt a belső terek szárazságát, másrészt maguknak a föld szintje alá kerülő elemeknek a védelmét biztosítja. Új építéseknél lehetőleg a külső oldalon elhelyezett szigetelésre kell törekedni, a pincefalakon, utólag eszközölt szigetelés már csak „tűzoltásként” jöhet szóba.
Lejtős terep esetén mindig számolni kell azzal, hogy a szivárgó vagy rétegvíz a falaknak ütközve feltorlódik, ilyenkor nagyon fontos, hogy a szigetelésen túlmenően szivárgót is létesíteni kell.
Magas talajvízszint esetén az egyedül üdvözítő megoldás a „teknőszigetelés” lehet. Ennek a lényege, hogy a függőleges és vízszintes szigeteléseket egy ütemben kell elkészíteni, azaz az aljzatbeton vastagított peremére szigetelést tartó falat kell építeni, és ezen belül kell elkészíteni a szigetelést, mint egy folytonos teknőt.

Kátránypapír helyett
A talaj alatti szigetelési technológiák terén ugrásszerű fejlődés zajlott le, ma már a kátránypapír nem felel meg az előírásoknak. Helyére a vastaglemezek léptek: ezeket lángolvasztással hordják fel a felületre, az építkezés helyszínén; általában egy-két réteg (min. 4 mm vastag) beépítése elegendő. A műanyagból készült lemezek közül leginkább a PVC-ből készültek gyakoriak, de a poliolefin vagy a műgumi is bevett alapanyag: ezekből talajnedvesség ellen minimum 1, talajvíz esetén pedig legkevesebb 1,5 mm vastag termék beépítése elegendő.
A gyakorlatban rohamosan terjed a bitumenes masszák, habarcsok használata is. Utóbbiakat legalább két rétegben, általában erősítő betéttel kell készíteni, vastagsága minimum 3-5 mm legyen.
A vízzáró beton alkalmazása a leggyakoribb és a leggyorsabb megoldás lehet, a meghibásodás esélye is ennél az eljárásnál a legkisebb.


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop