Százrétegű leveles tészta

A leveles tészta titka maga az alaptészta: vajból és lisztből egyforma arányban kerül bele. Így lesz sütés után légiesen könnyű, levelesen sokrétegű. Épp mint a felhasználása: szinte bármit beburkolhatunk leveles tésztával, tölthetünk bele sósat, édeset, gyümölcsöt, zöldségeket, halat vagy húst. Egy biztos, amit körülölel, annak a rangja megemelkedik.

 

 

A legfinomabb süteményeket a nagymamák készítik, kezükben benne van minden tudomány a finomságok készítéséhez. Disznóvágás idején hájjal gyúrták, hajtogatták a papírvékony-ságú levelekre sülő, házi szilvalekvárral megtöltött táskákat. Emlékszem, még forrón, egyenként kellett fahéjas porcukorba mártogatni, hogy minél több illatos cukor tapadjon meg a felületén. Nyáron házi készítésű vajjal készült a ropogós vajas tészta. Amit csak beburkoltak vele, valamiféle fenséget kapott, olyan ünnepit, mint amikor nagy családi ünnepségre sütöttek finomságokat. A nagy szegénységben kizárólag a ház körül megtermett és a jószágok által biztosított élelmiszerek voltak a tészták töltelékei. A finoman remegő túró, a köcsögökben eltett szilvalekvár, meggybefőtt, alma, mák, dió. A nagyim tepertős-krumplis rétese volt a kedvencem.
A mai élelmiszer kínálat szinte kimeríthetetlen tárat biztosít a kreatív sütéshez, főzéshez. Így szinte bármilyen feltéttel megbolondíthatjuk a százrétű leveles tésztánkat. Friss ropogós salátákkal körítve pillanatok alatt varázsolhatunk belőle egy könnyű ebédet vagy vendégváró finomságokat.
 

 

Zöldhagymapite pesztóval

Hajtsuk szét a leveles tésztát, majd vágjuk négy egyenlő részre. Tegyük egy sütőpapírral borított sütőlemezre, és kenjük meg a tetejüket bazsalikom pesztóval. Forrósítsuk fel egy nagy serpenyőben az olívaolajat, majd tegyük bele az alaposan megmosott és kettévágott újhagymákat. Erős lángon süssük pár percig, hogy egy kicsit megfonnyadjanak. Fektessük a sült hagymákat a megkent tésztalapokra, tegyük melléjük a felezett koktélparadicsomokat, majd az egészet szórjuk meg reszelt parmezán sajttal. Tegyük forró sütőbe, és 180 Celsius-fokon süssük 15-20 percen keresztül, míg aranysárga színűek lesznek. Még melegen tálaljuk a zöldhagymapitét, friss és ropogós salátalevelekkel.
Hozzávalók: 1 csomag friss leveles tészta,
3 evőkanál bazsalikom pesztó, 1 marék koktélparadicsom, 3 csokor zöldhagyma, 2 evőkanál reszelt parmezán sajt,
1 evőkanál olívaolaj.

 

Paradicsom túrókrémágyon

Terítsük szét a friss vajas tésztát, és a széleiből levágott egy centiméteres csíkokból készítsünk peremet. 170-180 Celsius-fokon süssük addig, míg sárgulni kezd, majd hagyjuk kissé kihűlni. A túrós töltelék: a túrót alaposan keverjük össze az összevágott kapor-, metélőhagyma- és petrezselyemlevelekkel, kevés borssal és sóval. Ha túl száraznak találjuk, egy kanál tejfölt és pár csepp olívaolajat tehetünk hozzá. Kenjük a fűszeres túrókrémet a megsütött vajas tésztára, tegyük rá a felkarikázott paradicsomokat. Őröljünk rá borsot, hintsük meg kakukkfűlevelekkel, majd tegyük sütőbe, és 130-140 Celsius-fokon süssük még 10-15 percig. Langyosan tálaljuk, ropogós salátalevelekkel.
Hozzávalók: 1 csomag friss vajas tészta, 25 dkg lágy túró, 50 dkg paradicsom, 1-1 csokor metélőhagyma,
petrezselyem zöldje és kaporlevél, 1 ág kakukkfű,
2 evőkanál extra szűz olívaolaj, darált bors, só.

 

Kecskesajtos hagymalepény

Hajtsuk szét a leveles tésztát, majd vágjuk ketté keresztben. A két négyzet alakú tésztát tegyük egy sütőpapírral borított sütőlemezre. A tészták széleiről vágjunk le egy-egy centiméteres csíkot, majd helyezzük a lepény szélére, úgy, hogy peremként körbezárja. Forrósítsuk fel az olívaolajat egy nagy serpenyőben, majd adjuk hozzá a felszeletelt vöröshagymát. Daráljunk rá borsot, tépkedjük rá a friss kakukkfűleveleket, ízesítsük kevés sóval, majd közepes lángon, állandóan kevergetve pároljuk 6-8 percig, míg a hagyma megpuhul. Hagyjuk kissé kihűlni a hagymatölteléket, majd borítsuk a tészta közepére, egyengessük el kanállal, és szeleteljük rá a kecskesajtot. Helyezzük előmelegített sütőbe, és 170 Celsius-fokon, 15-20 perc alatt süssük ropogós barnára.
Nagyszerű vendégváró csemege.
Hozzávalók: 1 csomag friss leveles tészta, 15 dkg henger alakú kecskesajt, 3 nagyobb fej vöröshagyma,
4 ág kakukkfű, 2 evőkanál olívaolaj, só, darált bors.

Praktikák

A friss vajas leveles tésztát a feldolgozás előtt 5-10 perccel vegyük ki a hűtőből.
A sütőt 220 Celsius-fokra melegítsük elő, mielőtt betoljuk a leveles finomságokat. A légkeveréses sütőt 210 Celsius-fokra állítsunk be.
A tészta felületét sütés előtt vízzel vagy felvert tojással kenjük meg, hogy szép fényes legyen.
Az aprósütemények sütési ideje körülbelül 10-15 perc, a réteseké 25-30 perc.
A legfinomabb süteményeket a nagymamák készítik, kezükben benne van minden tudomány a finomságok készítéséhez. Disznóvágás idején hájjal gyúrták, hajtogatták a papírvékonyságú levelekre sülő, házi szilvalekvárral megtöltött táskákat. Emlékszem, még forrón, egyenként kellett fahéjas porcukorba mártogatni, hogy minél több illatos cukor tapadjon meg a felületén. Nyáron házi készítésű vajjal készült a ropogós vajas tészta. Amit csak beburkoltak vele, valamiféle fenséget kapott, olyan ünnepit, mint amikor nagy családi ünnepségre sütöttek finomságokat. A nagy szegénységben kizárólag a ház körül megtermett és a jószágok által biztosított élelmiszerek voltak a tészták töltelékei. A finoman remegő túró, a köcsögökben eltett szilvalekvár, meggybefőtt, alma, mák, dió. A nagyim tepertős-krumplis rétese volt a kedvencem.
A mai élelmiszer kínálat szinte kimeríthetetlen tárat biztosít a kreatív sütéshez, főzéshez. Így szinte bármilyen feltéttel megbolondíthatjuk a százrétű leveles tésztánkat. Friss ropogós salátákkal körítve pillanatok alatt varázsolhatunk belőle egy könnyű ebédet vagy vendégváró finomságokat.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop