SOS kémények

Az országban lévő 4,6 millió kémény közül mintegy százezer életveszélyes, és közel félmillió kémény továbbra is javításra szorul. A rossz kémény, az elégtelen szellőzés évente átlagosan 20 ember haláláért felelős, pedig ezek a tragédiák megelőzhetőek lennének. A Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének támogatásával kemenyproblema@leier.hu címen a Leier Hungária Kft. idén is információs vonalat működtet, melyen szakemberektől kérhet tanácsot bárki, aki szeretné, hogy kéménye biztonságosabb és korszerűbb legyen. 

 

 

Az október 15-i, hivatalos fűtésszezon kezdetén egy budapesti háztetőn, a kémények között tartott sajtótájékoztatót a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete és a kéményrendszereket is gyártó Leier Hungária Kft. Az október 11-én, Budapesten, a VI. kerületi Székely Mihály út egyik lakóházának tetején tartott beszámolón Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének alelnöke az október 15-i hivatalos fűtésszezon kezdetének apropóján, az Ipartestület magyarországi kémények állapotáról készített gyorsjelentését ismertette a sajtó képviselőivel.

Ez alapján, csak a fővárosban jelenleg is, több mint 100 ezer embert fenyeget szén-monoxid-mérgezés, ami évente átlagosan húsz ember haláláért felelős. A tragédiák megelőzhetők lennének, ha a kéményeket évente ellenőriztetnék a lakástulajdonosok, csakhogy a kéményseprők tapasztalatai szerint sokan be sem engedik házukba a szakembereket.

Pedig a fűtés és a kémény veszélyes üzem lehet. A régi technikával épített kémények okozta veszély mellett új veszélyforrás, hogy az új építésű, modern nyílászárókkal ellátott épületekben előfordulhat, hogy a kandalló nem kap elég levegő-utánpótlást, így a helyiségben lévő oxigént használja fel az égéshez. Hasonló helyzet alakulhat ki akkor is, amikor a dráguló gázfűtést cserépkályhával váltják ki az ingatlan-tulajdonosok. Az oxigénszegény légtér kialakulásának megelőzésére “szellőző”-kémény beépítését javasolják a szakemberek, az új épületekben pedig már kötelező a tartalékkémény, amelyre szilárd tüzelésű kandallók, kazánok is ráköthetők.

– A kéményeket évente legalább egy-két alkalommal tisztítani kell – ez kötelezően igénybeveendő szolgáltatás, melyet országos viszonylatban mintegy 1000 kéményseprő biztosít – mondta el Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének alelnöke, aki szerint az ipartestületbe tömörülő cégek az ország 95 százalékát lefedik. – Ha egy kéményt életveszélyessé nyilvánítanak, akkor hatósági intézkedést keretében hivatalos levélben felszólítják az ingatlan tulajdonosát a kémény javítására és a szabálysértés következményeire is felhívják a figyelmét.

– A kéményeket is gyártó Leier cégcsoport felmérése szerint minden tizedik kémény javításra szorulna az országban – mondta el Kocsis Csaba, az Első Magyar Kéményszövetség Felügyelőbizottsági tagja, aki kiemelten fontosnak tartja a megfelelő szakmai tájékoztatást. Éppen ezért hasznos, hogy a Leier továbbra is üzemelteti a kemenyproblema@leier.hu internetes címen elérhető információs vonalat. Ha valaki bizonytalan kéménye állapotát illetően, az ezen az információs vonalon szakemberektől kérhet tanácsot. Az e-mailben ide érkező kérdéseket a Kéményseprők Ipartestülete által biztosított, területileg legközelebbi kéményseprő szakemberhez továbbítják, aki részletesen megválaszolja azokat. Mint Kocsis Csaba elmondta, az információs vonalon az elmúlt év során számos kérdést kaptak. A tapasztalatok szerint a lakossági kérdések az évszaknak megfelelően ősszel a fűtés megkezdésekor felmerülő problémákról szólnak, télen az intenzív fűtésből és folyamatos kéményhasználatból eredő kérdéseikre várnak választ a polgárok, míg tavasszal megszaporodik azok száma, aki az iránt érdeklődnek, hogyan és milyen termékekre cserélhetik le fűtésrendszerüket és kéményüket, ha modernizálni szeretnék ezeket az eszközöket. A szervezők várakozása szerint a kemenyproblema@leier.hu e-mailcímen idén is sok lakossági kérdésre fognak hasznos tanácsokat adni a szakemberek.


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop