S lőn sötétség

Ha Ön sem szeret az ablakon beszűrődő hajnali napsugárral ébredni, vagy meg akarja előzni a fénnyel együtt lakásba beáramló hőséget, vagy egész egyszerűen csak intimitásra vágyik, előbb-utóbb felmerül az árnyékolás kérdésének megoldása. Számtalan technikai megoldás létezik, a választás nem könnyű.

 

 

Az árnyékolástechnikai eszközök egyidejűleg több funkciót is betöltenek, ezért a megfelelő technikai megoldás kiválasztásához elengedhetetlen az igények pontos megfogalmazása. Ha a sötétítés mellett a hőszigetelés maximalizálása a cél, legjobb eredmény a hagyományos redőny beépítésétől várható el; ha egyidejűleg hangulatosabbá szeretnénk tenni a szobát, sötétítő függönyt vásároljunk. Reluxával vagy szalagfüggönnyel szabályozhatjuk a fény menynyiségét és irányát. Minden technikai megoldásnak megvan a maga előnye, hátránya, ezért vásárlás előtt célszerű részletesen is megismerkednünk az árnyékolástechnikai eszközökkel.

 

A látszólag sokféle árnyékolástechnikai berendezések meglepően hasonló elven működnek. Akár lakás, akár önálló családi ház sötétítéséről van szó, gyakorlatilag az épület üvegfelületeinek eltakarását kell megoldanunk, különös tekintettel a lakó- és hálószobák külső nyílászáróira. Az üvegtáblákon behatoló fény (és hő) feltartóztatható a lakáson belül, kívül de akár az üvegtáblák között elhelyezett változtatható állású berendezéssel is. A különbség, mint mindig, a részletekben lakozik.

n Belső árnyékolók
A beltéri fényvédelem eszközei közül a legismertebb a sötétítő függöny. Kiválasztásakor az esztétikai igények mellett a sötétítő képességre és a fényállóságra is legyünk tekintettel.
A fényáteresztő képességet a vásárlás helyén a függöny direkt fényforrás felé fordításával, illetve a szőttes szálsűrűségének vizsgálatával állapíthatjuk meg. A fényállóság eldöntése már nehezebb kérdés: ha az anyag használati útmutatója nem tesz róla említést, kérdezzük meg az eladót.
A reluxa, illetve a lamellás (szalag) függöny talán legnagyobb előnye az, hogy állítható a védendő helyiségbe jutó fény mennyisége, ezáltal az intimitás és a hőszabályozás a természetes fény teljes kizárása nélkül is biztosítható. Igaz, sokak szerint ennek az az ára, hogy az otthon meghittségét feláldozzuk a modernizálás és a célszerűség oltárán. A szalagfüggöny és a reluxa között a szubjektív szempontok mellett a hőszigetelő képesség alapján lehet választani. A reluxa lamellái ugyanis úgynevezett – termo stop” réteggel vannak bevonva, melyek viszszafordítják a rájuk eső hőhullámokat. A hőszigetelő hatás akkor a legjobb, ha a reluxa lamelláinak domború oldala mindig a sugárzó hő irányába – nyáron az ablak, télen pedig a szoba felé – néz. A reluxa mellett szól a viszonylag könnyebb tisztán tarthatóság is: portalanítása egy – pormágnessel” gyorsan megoldható, míg a lamellás függöny tisztítása szakértelmet igényel.
A roletták átmenetet képeznek a külső és belső árnyékolók között, mert mindkét helyre felszerelhetők, sőt két ablak között is alkalmazhatók. Alapvetően két fajtájuk terjedt el: a rugós hengerre tekeredő roletta és a két mozgatósín közé szerelt, ún. feszített vászon.

n Külső
árnyékolók
A kültérbe helyezettekkel jobb árnyékoló, hőszigetelő eredmények érhetők el a beltériekhez képest, mert az általuk visszavert hőhullámok már eleve be sem jutnak a lakásba. Jó példa erre az előbb említett roletta. A kültéri roletta hővisszaverő képessége többszöröse a beltérinek, mértéke a vászon színétől, visszatükröző képességétől, nyitottságától és az üvegfelülettől való távolságától függ. A vászon és az üveg távolságának növelésével ugyanis, ésszerű határon belül, az üvegre jutó hőmennyiség ugrásszerűen csökken. Továbbá, ha az ablak felső részén szabad nyílás van az árnyékoló és a fal között, a felmelegedő köztes levegőt a kémény-hatás folyamatosan eltávolítja.
Tulajdonképpen a roletták családjába tartoznak az ablak fölött elhelyezett, onnan lefelé hegyesszögben behajló – manuálisan vagy motorral állítható – ponyva napellenzők is. A kényelemnek és a jobb hatásfoknak azonban ára van, mely az időjárásállóbb anyag és a masszívabb mechanika miatt borsos beruházási költségekben nyilvánul meg.
Talán nem véletlen, hogy a kültéri árnyékoló eszközök közül elsősorban a beépített házas vagy tokos redőnyök terjedtek el. A redőny mellett szól a jó hőszigetelő képesség (nyáron hűt, télen fűt), a hosszú élettartam. Ezen túlmenően a megerősített változat a biztosítók által elfogadott betörésvédelmi eszközként is szolgál. Alkalmazásával az ajtó, az ablak lég- és fénymentesen lezárható, és bizonyos mértékig a beszűrődő zajokat is tompítja. További előny, hogy a lamellákon található réseknek köszönhetően – közbülső állásban – a fényszabályozás és szellőzés is megoldható. Hátránya, különösen a régi, tömör fából készült redőny esetében, hogy mozgatása jelentős fizikai erőt igényel, és idővel a fixálásra szolgáló mechanika is elfáradhat. Jó hír a redőnyhívőknek: napjaink műanyag, vagy alumíniumlamellás berendezéseire ezek a problémák már nem jellemzőek.
Kaphatók a redőny és a reluxa előnyeit egyesítő külső lamellás árnyékolók is, de meglehetősen magas áron. A szerkezet gyakorlatilag ugyanúgy néz ki, mint a reluxa, csak a nagyobb igénybevétel miatt sokkal robusztusabb és masszívabb. Működtetése belülről hajtókarral vagy motorral oldható meg.
Nem lenne teljes a kép, ha a külső árnyékolók körében a spalettákról, zsalugáterekről nem ejtenénk szót. (Előbbi alatt a helyiség elsötétítésére szolgáló behajtható fatáblát, utóbbi alatt pedig a ritkítható-sűríthető lécszerkezetű ablaktámlát értjük). Ezek az eszközök újabban reneszánszukat élik, mert sajátos, egyszerre egyedi és népies arculatot kölcsönöznek a háznak. Egyszerűen alkalmazhatók, hosszú élettartamúak, sajnálatos módon Magyarországon kevesen foglalkoznak előállításukkal.

n Különleges igények
Tetőtér-beépítésnél gyakran előfordul, hogy nem függőleges az ablak. Tekintettel arra, hogy ezeken a nyílászárókon sokkal hosszabb ideig és nagyobb intenzitással tűz be a nap, az árnyékolás elengedhetetlen. A probléma orvoslására a belógást megakadályozó, mozgatósínre szerelt reluxa vagy roletta a megoldás.
Ha a teraszt vagy a verandát szeretnénk hűsebbé, árnyékosabbá tenni, állandó, fedett féltetőt csináltathatunk, vagy csuklókaros napellenzőt vásárolhatunk. Harmadik megoldás az igen hangulatos lugas.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop