Riasztószempontok

Biztonságunk érdekében három védelmi megoldás közül választhatunk: a mechanikai, az elektronikus, valamint az élőerős védelem. A legjobb, ha ezeket együttesen alkalmazzuk. Bár az elektronikus riasztóberendezések sem akadályozzák meg a betöréseket, a megszólaló sziréna, a környezet figyelme, a vészjelzés utáni segítség a rendőrségtől vagy távfelügyelettől hatásos segítség a kármentésben.

 

 

Otthonunk biztonságtechnikájának kialakítása akkor jó, ha személyre szabott, ha alkalmazkodik a védendő objektum sajátosságaihoz, a benne élők szokásaihoz, egyszerűen kezelhető, minden üzemállapotról jól áttekinthető visszajelzést biztosít. Csak jó minőségű, szabványos, szakhatósági engedéllyel rendelkező rendszer telepítéséről érdemes dönteni, amelytől – szakszerű szerelése esetén – elvárható, hogy tévesen nem jelez, és nagy jelzésbiztonsággal működik.

 

 

MABISZ ajánlással
A Magyar Biztosítók Országos Szövetsége szakmai ajánlása megfogalmazza a detektorok (érzékelők), a központi egység, az összekötő vezetékhálózat, a jelzés/távjelzés kritériumait. Minden elektronikus riasztórendszertől elvárható, hogy a hálózati feszültség hiánya esetén képes legyen az akkumulátoros vésztáplálásra; a hangjelzést (szirénajelzést) kiváltó ok után automatikusan,1-3 percen belül lekapcsolódjon; rendelkezzen folyamatos üzemű szabotázsvonallal arra az esetre, ha a rendszert fizikai erővel megbontanák; a jelzőáramkörök legyenek egyedileg azonosíthatók; belépési késleltetés szakmai okok miatt egyetlen esetben sem haladhatja meg a 30 másodpercet.
A riasztóközpontot gondosan el kell rejteni a lakásban, hiszen ez gyűjti az érzékelőktől a változásokra utaló jeleket, megindítja a riasztást. Ha a rendszerünk távfelügyelethez csatlakozik, azonnal riasztja a diszpécserközpontot, ahonnan 8-15 perc alatt a helyszínre siet a járőrcsoport.
A mozgásérzékelők a szobák, a folyosó, a lépcsőház falán magasan elhelyezett dobozkák, amelyek "észreveszik", amint mozgás van az üresen hagyott lakásban. Elhelyezésük úgy kívánatos, hogy az elkövető várható mozgásiránya mind több zónahatárt keresztezzen, téves tehát az az elmélet, mely szerint a "szem" nézzen a bejárati ajtóra, vagy az ablakra mint a lehetséges behatolás irányára.
Az ablaküvegekre szerelt érzékelők az üvegek betörését jelzik. A nyílászárókra – de a pincétől a padlásig az összes ajtóra, ablakra -, redőnyökre szerelt elmozdulásérzékelők jelzik, ha azok valamelyikét kinyitják, vagy inkább kifeszítik. Felszereltethetünk láthatatlan infrakaput, vagy padlóba illesztett nyomásérzékelőt is.

Hogyan is működik?
Az úgynevezett csendes riasztórendszerhez nincs kültéri egység, csak a távfelügyeleti központot riasztja, megnövelve a tettenérés esélyét. A távfelügyeleti rendszertől azonban azt várjuk, hogy a bűncselekményt megelőzze, illetve megszakítsa, minimálisra csökkentve a károkozást, ezért gyakoribb a hangos rendszer, amely helyben is és a távfelügyeleten is jelez.
Amikor a lakást elhagyjuk, a rendszert be kell kapcsolni a kijárat közelében felszerelt kezelő gombjaival, hogy a beérkező változásokra riasztással reagáljon. A titkos kód beírása után a kijelzőn olvasható, ha például egy ablak nyitva maradt. Ha mindent rendben talált a központ, kényelmesen becsukhatjuk az ajtót, hazaérkezéskor is annyi időt enged, amíg a csomagjainkat lerakjuk, majd beütjük a kódot.
Éjszaka is vigyázhat ránk a rendszer, ekkor a belső mozgásérzékelők jelzéseire nem reagál a központ, de a bejárati ajtó megnyitására vagy az üvegtörés, -vágás hangjára igen.
Külön igény esetén – a rendszer bekapcsolása nélkül is – működik a pánikfunkció, amely egy kis nyakba akasztható készülék, főként gyermekek és idős emberek számára hasznos, ha egyedül tartózkodnak otthon, és betörnek a lakásba. A készülékkel ügyeletes orvost is kérhetünk a helyszínre.
A rendszer áramszolgáltatását elrejtett akkumulátor pótolja, ha a hálózatot sikerül megszakítani. A készülék ilyenkor azonnal riasztást küld a felügyeletnek, és azt is jelzi, ha elvágják az érzékelő vezetékét, vagy a telefonvonalat éri támadás.

Kit válasszunk?
A biztonsági rendszerek tervezéséhez és kivitelezéséhez vagyonvédelmi szakmai kamarai tagság, szakmai tevékenység végzésére jogosító rendőrhatósági engedély, szolgáltatási felelősségbiztosítás megléte szükséges. A biztonsági rendszerek tervezése a fentieken túl mérnökkamarai tagsághoz és tervezői engedélyhez kötött tevékenység. Csak az alaposan előkészített és tervezett rendszertől várhatjuk, hogy biztonságosan működjön.
Az építkezés menetében mikor is következik a biztonságtechnika – Kívánatos, hogy a gépészeti és villamos tervek mellett készüljenek a biztonsági rendszer tervei is, hogy a villamoshálózattal együtt, falon belüli szereléstechnológiával épüljön ki a kívánt technikai rendszer, a telepítésre később is sor kerülhet.
Jelenleg sok cég kínálja szolgáltatásait, a kívülállónak nehéz a választás. Pusztán az a tény, hogy ki hány percen belül ér ki a helyszínre, és mindez mennyibe kerül, nem elegendő szempont a döntéshez. Fontos a gyors (maximum 2-8 percen belüli) intézkedés, de legalább ilyen fontos a preciz, magas műszaki színvonalú felügyeleti központ, annak biztos, folyamatos működése, a helyszíni intézkedés szakszerűsége.
Több kapitányság illetékességi területén található vagyonvédelmi tanácsadó iroda (VTI), amelynek elfogulatlan szakmai véleménye segít eligazodni a területen működő szolgáltatókról.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop