Egy ház nem csupán tégla és habarcs, hanem otthon, amely védelmet nyújt a környezeti hatások ellen. Az energiatakarékos, fenntartható lakóház megteremtésének kulcsa a megfelelő hőszigetelés, amely nemcsak a komfortérzetet növeli, de hosszútávon jelentős költségmegtakarítást is eredményezhet.
Forrás: Ursa
Klasszikus példája a rövid távú megtakarítás kontra hosszú távú költségek dilemmájának, amikor a háztulajdonosok csak a kezdő beruházási költségekre koncentrálnak, nem számolják ki pontosan a fenntartási és javítási kiadásokat. Mert egy alulszigetelt háznál a hőveszteség nemcsak energiapazarlást jelent, és csökkenti komfortérzetünket, de az emiatt felmerülő javítási igények később nem várt, jelentős kiadásokkal járnak. Magyarországon az építőipari szabványok és rendeletek módosítása elindította a fenntarthatóság felé vezető utat, mégis, az árérzékenység, a megszokás, a kivitelezők ajánlásai és az egyszerűség iránti igény gyakran felülírja a hosszú távú racionalitást. Márpedig a rossz szigetelési döntések hosszabb távon minőségi problémákhoz – penészesedéshez és szerkezeti károsodáshoz – vezethetnek.
A „drága, de hatékony szigetelés gyors megtérülése” állítás önmagában nem eléggé motiváló, különösen ingatlanfelújítások során, ahol a tulajdonosok általában rövid távra terveznek. A megoldás ezeknek az előnyöknek – például a komfortérzet javulása és a fűtésszámla csökkenése – összekapcsolása a hosszú távú költségmegtakarítással. A jól megválasztott URSA ásványgyapot-szigetelés beépítése ugyanis akár 30 százalékos energiamegtakarítást eredményezhet már az első tél során, emellett az ingatlan értéke is növekszik, mivel egy jól szigetelt ház magasabb áron értékesíthető.
Fókuszban a vastagságok
Önmagában tévhit, hogy az erősebb, nehezebb szigetelőanyag beépítése jobban visszatartja a nyári meleget. A súlytöbbletnél sokkal fontosabb a tető rétegrend megfelelő átszellőztetésének megoldása, és ha vékonyabb a hőszigetelés, több hely marad szellőztetni. Mindig vannak szerkezeti korlátok: sok esetben a túl vastag szigetelés extra változtatásokat igényel a tető vonalában, ablakkereteknél vagy épületszerkezeti elemeknél, növelve ezzel a költségeket és a munkát. Így a vastagabb szigetelőrétegek összességében többe kerülhetnek nemcsak anyagköltség szempontjából, de a járulékos és elkerülhetetlen szerkezeti módosítások miatt is. Az újgenerációs, nagy sűrűségű URSA ásványgyapotokkal minimális vastagság mellett is maximalizálhatjuk az energiahatékonyságot.
A nem éghető URSA üveggyapotok hőszigetelési teljesítménye kiváló: akár nagyon alacsony 0,032 W/mK érték is lehet. Emellett, kimagasló hangelnyelési képességük révén tökéletesen alkalmasak az otthon akusztikai komfortjának megteremtésére, és páraáteresztők, ezért a penészképződés kockázatától is megmenekülhet az épület. Az URSA szigetelőanyagok környezetbarátok, mivel 85-95 százalékban újrahasznosított üvegből készülnek, optimalizált energiafelhasználású gyártási folyamattal, így jóval fenntarthatóbb alternatívát jelentenek a többi szálas szigetelőanyaghoz képest. Könnyűek, rugalmasak, ezért telepítésük egyszerű, szemben az egyéb anyagból készült, nagyobb súlyú és merev, nehezebben vágható és formázható gyapot szigetelőanyagokkal. Alkalmazásuk gyorsabb és kevésbé megerőltető munkát biztosít a kivitelezők számára, tehát a beépítés során a kivitelezők egészségét is óvja, nemcsak a beltéri jó minőségű levegővel vigyáz a lakók egészségére. Az alacsony testsűrűségű üveggyapot szigetelőpaplanok kisebb statikai terhelést jelenthetnek az épületszerkezetre, mint a nehezebb (például kőzetgyapot) szigetelőanyagok, amely tényt új építésnél is érdemes, felújításnál viszont egyenesen elengedhetetlen figyelembe venni.
Az ár összehasonlítása önmagában nem elégséges, a szigetelőanyag komplex tulajdonságait kell nézni. Az URSA üveggyapotok hosszú távon is fenntartható, gazdaságos és kényelmes megoldást kínálnak, ami ideális választás háztulajdonosok és kivitelezők számára egyaránt.
URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu
Hozzászólások