Pitypalatty-völgy királynője

Látogatás az aprócska művészlakban, amely önmagában is nehezen feledhető élménydömping. Akárcsak az idilli gyermekkor, melynek színei-lényei elkísérik a benne lakó, határtalan fantáziájú művésznőt.

pitypalattyvolgykiralynoje 720

Verebélyi Diana otthonához vezető utamon kuglitestű, nyakkendős állólámpák mutatták az irányt. Az „Art6” művészeti társulás szentendrei üzletgalériájában láttam meg őket, ahogy az egyedülálló, „Mindig lesznek farkasok a bokorban” című világító éjjeliszekrénykéit is. Majd a modern ikonokkal festett ülőbútorai, meghökkentően mozgalmas kollázsai és többértelmű assemblage művei jöttek szembe, amelyek egyedi lámpák, hangfalak vagy bútorok is egyben. De sok ezren láthattuk már művészetének egy sajátos-látványos szeletét nyaranta, a „Volt” és a „Stand”- fesztiválok hatalmas térinstallációin és szabadtéri bútorain, amelyeket alkotótársaival fest évek óta. Mert Diana nem bír tartósan egy síkban állni – élni – és gondolkozni. Szürreális festményeinek szereplői lekívánkoznak a vászonról, és alkotójukat követve végtelen kalandozásra indulnak időben és 3D-ben… Vele tartanak a vidéki gyermekkorba: a Bükk hegység erdőit, a Pitypalatty-völgy rétjeit bebarangolva, az ezermester nagyapa fali tékáiba és bútorfiókjaiba bújva. Vele vannak májustól szeptemberig a rendszeres művésztelepeken, ahol az ott születő, kiállításokra kerülő új festményein szerepelnek, és feltűnnek frissen elkészült katalógusában is. Vagy lámpaernyők, bőrbútorok, textíliák felületén élik másodvirágzásukat, mint ebben a Duna-parti takaros kis lakásban, ahol a fiatal művésznő kompakt otthont kanyarított maga köré. A cúgos-sötét padlástérbe napfényes műtermet és alvókuckót álmodott.

A nappali és konyha határára mini-búboskemencét tervezett, amelyet Eredics Kristóf épületszobrász rakott-faragott. A sok helyről ideszármazó bútorokat, a tarka textíliák élénk tónusait a festményekkel bélelt miliőhöz komponálta. Falat bontott és óriási üveget emelt a terasz felé, hogy beengedje a ligetet, vagy szobrai közé kilépjen a falakat borító házi tárlatból, amely az aktuális új kiállítások szerint folyton mozgásban van. Happy, az örökbe fogadott pumi-westi keverék kutyus már megszokta a közös háztartásban élő furcsa lényeket: a mennybe siető frivoll angyalokat, az űrből érkező romantikus látogatókat, a dobogó szívű fél-almákat, a rókafejű erdőlakókat, az egymás figyelmét szomjazó nőket és férfiakat. Akik kopogtatás nélkül nyitnak be Diana világába Salvador Dali, René Margite, Frida Kahlo, Hieronimus Bosch képeiből, vagy saját mesterének – a hazai szimbolikus szürrealizmus örökifjú fenegyerekének – ef Zámbó Istvánnak életművéből. Valamint Deim Pál, Aknay János, Bukta Imre, feLugossy László munkáiból ihletődve.

A hit egyetemes kérdéseit, a létezés képtelenségét kutatják, miközben egy mai fiatal alkotó személyes sztorijait mesélik el. Melyek velünk is bármikor megtörténnek, ha kifelé nyitunk, és befelé figyelünk.

Verebélyi Diana munkáival a szentendrei Vajda Lajos Stúdió nyári „újhullámos” tárlatain találkozhatunk, amelyek koncertekkel, performanszokkal, közös festéssel hozzák közelebb a művészetet a fiatal generációkhoz. Művészbarátokkal kiegészült csoportja kézzel festett térplasztikái immár hat éve a soproni Volt fesztivál állandó díszletei, feltűnnek a Sziget, a Strandfeszt és Balatonsound helyszínein is. Tavaly a fővárosi Akvárium klub számára készítettek festményekkel borított ülőbútorokat, több alkotásuk – mint az egyedi festésű műgyanta elefántok – mára társadalmi küldetés szimbólumai.

Diana nyomott ülőbútorai és egyedi gyártású hangfalai is művészetének részei. Imecs Kata iparművésszel készültek a műbőrből kiszabott formák, amelyre Diana „a dominancia elv” című festményének egy sokszorosított részletét nyomtatták. Az assemblage lámpák teste talált alapanyagokból (fiók, biciklilámpák, játékok, fémalkatrészek, üvegek) születik, majd egyedi festést kap.


Ezt követő cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop