Magyarországon a téglagyártás mindig jelentős iparág volt, hiszen a tégla a házépítés egyik legfontosabb alapanyaga. 2008-ban 41 működő téglagyár volt Magyarországon, ma a Magyar Téglás Szövetség adatai szerint legfeljebb 11 működik, így 2008 óta a téglagyárak mintegy 73 százaléka állt le. A helyzet azonban még ennél is rosszabb, hiszen az elvileg még működő téglagyárak többsége az évnek csak egy kisebb részében, szezonálisan üzemel.
Ha kizárólag a 30 bezárt téglagyárral számolunk, akkor (téglagyáranként a reális 50-60 fővel kalkulálva) kb. 1500-1800 munkahely megszűnése a végeredmény. A megmaradó téglagyárak szezonális működése természetesen tovább rontja az összképet, hiszen a kisebb gyártók jellemzően nem tudják egész évben biztosítani a foglalkoztatást. A bezárt gyárak közül több az építőanyag-kereskedelembe menekült.
„Míg 2007-ben még 44 276 db, 2013-ban már csak 7293 db lakás épült. Ennek oka a 2007-2008-tól kezdődő válságból ered. Magyarország az akkori 4000 milliárdnyi devizaalapú hitelállománnyal nagyon megszenvedte ezt. Elkezdett zuhanni a lakásépítések száma, és ha nem épül ház, nem kell hozzá tégla, cserép” – foglalja össze sommásan Kató Aladár, a MATÉSZ elnöke. Mint mondja, a MATÉSZ tagjai közül első menetben a kis gyárak dobták be a törölközőt. Nem volt tartalékuk, nem volt mögöttük egy multi anyavállalat, amely bizonyos veszteségeket átvállalt volna. Mind a létért küzdött, és többen is abbahagyták a termelést. A válság elején még segített a lengyel export, de végül a nagyoknál is több egység leállt, több gyár 50-60 százalékon működik a mai napig. Természetesen ennek velejárói voltak az elbocsátások. A kerámiaiparon belül az alapanyag-gyártók a létükért küzdenek. Kató Aladár szerint sok gyár biztosan nem indítható újra.
A megkeresett három magyar tulajdonú téglagyártó kkv különbözőképpen élte át a válságot, és igen eltérő helyzetből reméli a lakásépítések fellendülését. A makói, a mezőberényi és a pápateszéri gyárak vezetőit a kilábalási lehetőségekről, a szükséges intézkedésekről kérdeztük.
(A cikk folytatását lásd az igylakunk.hu oldalon)
Hozzászólások