Panelszellőztetés

A panellakások valamikori gépi szellőztetése igencsak elavultnak tekinthető, valóban elérkezett az idő egy másfajta, korszerű megoldásra. Ha lehet olyanra, amihez nem kell több száz lakónak egyezségre jutnia.

 

 

A paneles épületek már építésük idején gépi szellőztetéssel készültek, ami azt jelenti, hogy az egymás felett lévő konyhák, illetve a WC-k és a fürdőszobák, két külön szellőzővezetékkel és 1-1 ventilátorral (amelyeket a legfelső lakás feletti szinten helyeztek el) rendelkeztek. A ventilátorokat napközben például a helyiségekben elhelyezett nyomógombbal lehetett indítani. A beállított időtartam eltelte után automatikusan álltak le. A pótlevegő az ajtók, ablakok résein át jutott a lakásba. Tekintettel a ventilátorok zajszintjére, ezeket éjszaka nem engedték működtetni.

Igény a korszerűsítésre

Az épületgépészeti felújítások során adódott az igény, hogy a műszaki haladásnak megfelelő gépekkel korszerűsítsük a légtechnikai rendszereket is. Az eredeti megoldás ugyan nagyon egyszerű volt, de folyamatos hőveszteséget jelentett azokban a lakásokban is, melyekben otthon sem tartózkodtak. Az üzemeltetési költségek megosztása úgy igazságos, ha mindenki a saját szellőztetési idejéhez tartozó áram és pótlevegő temperálási költségeit fizeti. Igaz ugyan, hogy ezek a rendszerek magasabb beruházási költségűek, de az egyes lakók maguk határozhatják meg a lakásukban elhelyezett egyedi elszívó ventilátorok indítását (mozgásérzékelőről, páratartalomról, kapcsolóóráról vagy villanykapcsolóról stb.), míg a leállítás általában automatikus.
Ezek a mégoly kiválónak tekinthető megoldások sem tudtak azonban széles körben elterjedni, mert például csak a 10 egymás feletti lakás tulajdonosainak egybehangzó döntése után kezdődhetett a felújítás, ebből nem lehetett kimaradni, akkor ugyanis a kimaradó lakásnak nem lett volna szellőzése.

Idén csak vizet iszom?

A legutóbbi idők nagyszabású hőszigetelési, illetve ablakcsere munkálatai azonban most már valóban kikényszerítik a szellőzéstechnika korszerűsítését. Bár sokan állítják, hogy mivel nincs elegendő pénz az épületek teljes (ablakcsere, hőszigetelés, fűtési, szellőzési, illetve víz-, csatorna-, gázrendszer) korszerűsítésére, ezért részletekben, esetenként évekre széthúzva kell ezt megtenni. Ez akár ahhoz is hasonlítható, hogy idén csak vizet iszom, de így jövőre (ha megélem) már lesz pénzem ételre is.
Hiába kell lényegesen kevesebbet fizetnem a fűtésért, ha a szigetelés után nem kapok levegőt a lakásban. Bár azt mondják sokan, arra az 1-2 évre majd nyitva hagyják az ablakot, és így nem lesz probléma, miközben a mérések a lakótérben a CO2 feldúsulását bizonyítják, jelezve, ezt a kérdést nem lehet, de legalábbis nem szabad a szőnyeg alá söpörni!
Ezt a feladatot műszaki-gazdasági és egészségügyi szempontok vizsgálatával kell először körüljárni. Az oxigénhiányos környezet ugyanis károsan hat az egészségünkre. Nyilvánvalóan magas komfortot szeretnénk lakásunkban, lehetőleg kevés költséggel. Ebből az alapállásból már található megoldás, akár olcsón is, mely később továbbfejleszthető.

{gallery}images/stories/verysimple/panelszelloztetes_re/f{/gallery}

A többi lakástól függetlenül

Nézzük most a legjobb megoldást, melyről korábban még azok sem álmodozhattak, akik pedig anyagiakban megengedhették volna maguknak. Eddig a „közösség” össze volt kötve, láncolva. Ma azonban egy-egy lakás tulajdonosai (pl. a 240-ből) megtehetik, hogy a többi lakástól függetlenül, azok érdekeit nem sértve önálló szellőztető rendszert terveztessenek maguknak. Ezek a hővisszanyerő berendezéssel ellátott rendszerek annyira energiatakarékosak (a használt, szennyezett levegő fűti fel a beszívott, hideg frisslevegőt), hogy reális közelségbe kerülhet megtérülésük. Ennél azonban lényegesen fontosabb a lakás állandó, tiszta, csendes, pormentes (megrendelésre pollenmentes is) levegőellátása. A jól méretezett, illetve kiválasztott szellőztető berendezés nagyobb családi összejöveteleken sem jön zavarba. Az elegáns, stukkónak álcázott, könnyen elhelyezhető csővezetés biztosítja a lakás teljes átöblítését, megakadályozva ezáltal a penészképződést, miközben alapjaiban változtatja meg a lakás belső hangulatát, varázsát.

Dr. Chappon Miklós


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop