Pályázat építészhallgatóknak

A VELUX Cégcsoport 2004-ben a természetes fény jótékony hatásait és építészeti alkalmazási lehetőségeit kutatva indította útjára kezdeményezését, a Nemzetközi VELUX Díjat építészhallgatók számára. Az érdeklődést mutatja, hogy 2010-ben a megmérettetésre 55 országból közel 700 pályázat érkezett, 15 hazánkból. A korábbi két pályázaton pedig magyar díjazottak is szerepeltek. A 30.000 euró összdíjazású pályázat célja a hallgatók ösztönzése, hogy minél mélyrehatóbban ismerjék meg a napfényben rejlő építészeti lehetőségeket. A nemzetközi zsűri elismert építészekből és építőipari szakemberekből áll, melynek tagja Alvaro Siza portugál építész is.

 

2004 óta minden második évben hirdetik meg építészhallgatók számára a Nemzetközi VELUX Díjat, amelyre a világ építésziskoláinak diákjai és tanárai közösen jelentkezhetnek. A pályázat témája, „A jövő fényforrása”, mely  a természetes megvilágítás lehetőségeire, fontosságára hívja fel a figyelmet, valamint arra ösztönzi a hallgatókat, hogy mélyrehatóbban is megismerjék alkalmazását az építészetben. A főbb fókuszterületeket az alábbiak alkotják:

•    a napfény, mint természetes fény- és energiaforrás
•    a napfény, mint a kellemes beltéri légkör kialakításában fontos szerepet játszó elem
•    a napfény alkalmazási lehetőségeinek újragondolása városi és vidéki építészeti környezetben
•    a napfény fontossága a fenntartható építkezésben
•    absztrakt elképzelések úgymint természetes és mesterséges fény, nappal és éjszaka, bel- és kültér.

2004-ben és 2008-ban magyar diákok sikerének is örülhettünk. 2010-ben a közel 700 beadott pályamű közül 15 hazánkból érkezett be.

A hagyományokat követve a pályázatokat ez alkalommal is nemzetközi építészekből és építőipari szakemberekből álló szakmai zsűri bírálja el, köztük Alvaro Siza portugál építésszel. A bírák között szerepel Brigittem Shim kanadai tervező és építész, Peter Stutchbury ausztrál építész és Francis Kéré, afrikai származású, Németországban élő és alkotó építész is.
A 30 000 euró összdíjazású „megmérettetésen” a hallgatókon túl a nyertes projektek tanárai is díjazásban részesülnek. A verseny az Építészek Nemzetközi Szövetségével (UIA) és az Európai Építészeti Oktatási Szövetséggel (EAAE) együttműködésben zajlik.
A VELUX Cégcsoport a fenntartható életmód elkötelezett híveként nemzetközi pályázata tekintetében is arra bátorítja a hallgatókat, hogy a projektek során is bátran alkalmazzanak a fenntarthatóságot szem előtt tartó megoldásokat és megvalósítási lehetőségeket. S legyen szó akár újépítésű vagy felújított épületekről, városi vagy vidéki környezetről, találják meg az adott keretekben rejlő lehetőségeket.

„Hisszük, hogy a jövő fenntartható, innovatív építészetének kulcsa a jövő építészeinek képzése, motiválása, inspirálása. A szakemberek és a termékek egymásra találása nyomán születhetnek olyan megoldások, amelyek magasabb és egyben fenntarthatóbb szintre emelik az ember, a természet és az épített környezet összhangját. Cégcsoportunk célja, hogy folyamatosan olyan termékeket tervezzünk, fejlesszünk és gyártsunk, melyek alkalmazásával – a friss levegő és a természetes fény jótékony hatását kihasználva – élhető, egészséges, kellemes belső terek alakíthatóak ki. Ezen célkitűzés és szemléletmód mentén haladva indult útjára és vált hagyománnyá a Nemzetközi VELUX Díj. Az elmúlt évben 15 pályamunka érkezett be Magyarországról. Bízunk benne, a mostani verseny során is aktív hazai részvételre számíthatunk, valamint, hogy a magyar építészhallgatók a korábbi sikereket folytatva a 2012-es díjkiosztóról elismerésekkel térhetnek haza.” – nyilatkozta Őz Beáta, a VELUX Magyarország Kft. értékesítési vállalatának ügyvezetője.

A pályázatra regisztrálni 2012 februárjáig lehet, a pályamunkák beküldésének határideje 2012. május 7. Ezt követően a zsűri elbírálja a beérkezett projekteket, végül októberben egy nagyszabású rendezvény keretein belül kerülnek kiosztásra a díjak.

További információ: www.velux.com/iva, www.facebook.com/internationalveluxaward


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop