Otthoni felújítás: apró trükkök – nagy különbségek

Ha szeretnénk egy kicsit megújítani otthonunkat, nem feltétlenül szükséges hatalmas átalakításokra gondolni ahhoz, hogy a lakás esztétikusabbá, kényelmesebbé és praktikusabbá váljon. Olykor néhány apró változtatás is elég, hogy számottevő különbséget érjünk el. Az alábbiakban ennek jegyében mutatunk be kisebb, ámde hatásos tippeket, melyekkel egyszerűen feldobhatjuk otthonunkat!

Forrás: freepik.com

1. Fessük át a falakat
A falak színe alapvetően meghatározza otthonunk hangulatát, a szobafestés tehát az egyik legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módja annak, hogy felfrissítsük a belső tereket. A világosabb, így a fehér, a bézs, a homokszín vagy a pasztell árnyalatok optikailag nagyobbá és világosabbá teszik a helyiségeket, míg a mélyebb színek, mint a kék vagy a zöld sötét árnyalatai igazán hangulatossá és különlegessé varázsolják a szobát. Ha szeretnénk elkerülni, hogy a helyiségek túlságosan szűknek vagy nyomasztónak tűnjenek, ezeket az erős árnyalatokat egy, legfeljebb két falfelületen használjuk csak.
Ha nem akarjuk magunkat nagyobb kiadásba verni, a munkát magunk is elvégezhetjük: ehhez a megfelelő festékre, néhány ecsetre és festőhengerre van szükségünk, és máris belekezdhetünk az igazán gazdaságos lakásfelújításba.

2. Hogyan dobjuk fel a bútorokat?
Egy teljes körű bútorcsere természetesen látványos változást jelentene, ez azonban meglehetősen drága mulatság, érthető tehát, hogy ritkán kerítünk sort rá. Ha mégis szeretnénk egy kicsit feldobni a szobát, jó ötlet lehet a konyhaszekrényen és a nappali bútorain elhelyezett fogantyúkat lecserélni: nem is gondolnánk, hogy ez az apró változtatás mekkora különbséget jelent majd. Választhatunk modern, bohém vagy klasszikus darabokat a lakás stílusától függően, ha pedig még mindig nem vagyunk elégedettek a végeredménnyel, akár egy kicsit nagyobb projektbe is belevághatunk: vásároljunk egy kis kréta- vagy zománcfestéket, és varázsoljuk újjá a bútorokat. Biztosak lehetünk benne, rá sem ismerünk majd otthonunkra.

3. Ügyeljünk a szigetelésre
Ha korábban már küzdöttünk beázással, jól tudjuk, mekkora költségeket jelent a károk helyreállítása. Itt tehát a megelőzés a legfontosabb feladatunk: ha egy kevésbé látványos, de annál fontosabb felújítást szeretnénk, a vízszigetelés legyen a következő projektünk. A tető javításához használjunk vízszigetelő bevonatot, a falakra kerülhet víztaszító impregnálószer, az ereszcsatornák illesztéseinél keletkezett hézagok eltüntetéséhez pedig egy öntapadó tömítőszalag is jó megoldás lehet.
Természetesen az is fontos, hogy télen bent tartsuk a meleget a lakásban: ebben az ablakok hőszigetelése lehet a segítségünkre. Ha most cserére nincs lehetőségünk, helyezzünk a nyílászárók közé teret kitöltő szivacsot vagy párnát, esetleg ragasszunk az üvegre hővisszaverő fóliát, de már egy vastag, nehéz függöny felszerelése is érezhető különbséget jelent majd.

4. Adjunk új életet a padlónak
A teljes padlócserére rendszerint csak akkor kerítünk sort, ha más lehetőségünk már nincs, egy kis kopás, avulás azonban még nem indokolja az új burkolat vásárlását. Fából készült padló esetében a kisebb hibák javítása, a csiszolás, majd a lakkozás akár házilag is megvalósítható, ha pedig erre nincs szükség, és egyszerűen a padló kinézetével nem vagyunk elégedettek, egy új szőnyeg is csodákra képes.

Csináljuk okosan!
Az otthoni felújítás nem feltétlenül jelent hatalmas költségeket vagy hosszú heteken át tartó, nagy felfordulással járó munkálatokat. Néha az apró változtatások is elegendőek ahhoz, hogy alapjaiban megváltoztassuk a lakás kinézetét vagy javítsuk annak állapotát: egy festés, a padló felújítása, esetleg a vízszigetelés javítása akár saját kezűleg is megoldható, így bennünket csak az anyagköltség terhel. Merjünk tehát kísérletezni – a gondos munka végeztével az eredménnyel bizonyosan elégedettek leszünk.

 


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop