Öt praktikus tanács a felújításhoz

Otthonunk időről időre felújításra szorul, hiszen napi tevékenységeink közben használódik, elöregszik, és élethelyzeteink, valamint ízlésünk is változik az évek folyamán. Egyes szobák új funkciókat kaphatnak, de akár az egész ingatlannal kapcsolatos elvárásaink is megváltozhatnak.

Kép forrása: Unsplash

Legyen szó akár egy szoba átfestéséről, vagy akár az egész épület EPS polisztirollal való újraszigeteléséről, van néhány szempont, amit mindig érdemes szem előtt tartanunk.

1. Legyen egyértelmű a felújítás célja

A legfontosabb praktikus tanácsunk, hogy minden esetben legyen teljesen egyértelmű a felújítás célja. Tudjuk legalább magunknak megfogalmazni azt, hogy mit szeretnénk elérni az átalakítással. Nincs olyan cél, ami ne lenne jó cél, de csak akkor vagyunk képesek valóban olyan munkát végezni otthonunkban, ami végül elégedettséggel tölt el minket, ha az elejétől kezdve tudjuk, mit szeretnénk elérni. Ez különösen akkor fontos, ha bármilyen okból az első elképzeléseink nem valósíthatók meg maradéktalanul.

A felújításoknak jellemzően háromféle célja van, de optimális esetben minden cél teljesül valamilyen formában, csak fontossági sorrendjük eltérő. A leggyakrabban valamilyen praktikus okból fogunk felújításba: elképzelhető, hogy ingatlanunk elöregedett, például nem zár megfelelően az ablak, elpiszkolódtak a falak, pereg a vakolat stb., melyek nem pusztán esztétikai problémák, de csökkentik az otthon komfortját. Indokolhatja a felújítást, ha élethelyzetünk megváltozása – például gyermekáldás vagy éppen a fiatalok kirepülése – miatt a lakótér funkciója átalakul, és ehhez illeszkedő megoldások szükségesek. Természetesen nem elhanyagolható az esztétikai felújítás sem, ilyenkor nem az otthonunkkal szemben támasztott elvárásokban van alapvető változás, hanem ízlésünkben. Az otthonnak nagyon fontos funkciója, hogy benne nyugalomra és biztonságra leljünk fizikailag és pszichésen is, így az esztétikai célú átalakítások egyáltalán nem másodrendűek.
Végül a felújítás lehet beruházási célú, amikor elsődleges célunk ingatlanunk állapotának megőrzése vagy javítása abból a célból, hogy az értékesebbé váljon a munkálatok befejeztével. Az ilyen felújítások elindítását gyakran támogatási programokban való részvétel lehetősége (most olcsóbb megcsinálni, mint később), vagy az ingatlan belátható időn belüli értékesítése magyarázza.

2. A felújítás megtérülhet

A cél előzetes meghatározása azért is fontos, hogy a munkák befejeztével tudjuk: elértük-e. Ha a felújításnak pusztán az volt a célja, hogy jobban érezzük magunkat a nappaliban, akkor sikerről beszélhetünk még akkor is, ha ezután is csöpög az eresz az ablak előtt. Ha az eredeti cél az ingatlan értékének megőrzése volt, akkor azt a nappali újrafestésével nem érjük el, ha közben kívülről folyamatosan ázik a fal. Mindezek mellett nagyon fontos, hogy az elsők között számoljunk a költségekkel. Nem csak abból a szempontból, hogy az átalakítást megengedhetjük-e magunknak, de amiatt is, hogy a kifizetett összeg miként térül meg. Ez néha anyagiakban is mérhető, néha nem, de nagyobb beruházásoknál elkerülhetetlen, hogy előzetesen feltegyünk magunknak ezzel kapcsolatban kérdéseket. Ha nem anyagi jellegű a haszon, az elején érdemes tisztázni, hogy megér-e X forintot rászánni arra, hogy másként nézzen ki vagy másként működjön valami? Néha a kérdések összetettebbek, például a lakás utólagos hőszigetelése egészen biztosan EPS rendszer használatával térül meg leghamarabb. A kőzetgyapot ugyanakkor más előnyös tulajdonságokkal is rendelkezik, megéri-e számunkra ezen többlet, ha emiatt elhúzódik a pénzügyi megtérülés?
A jó felújítás haszna azonnal élvezhető, rögtön látjuk, hogy elértük-e a célunkat. Mindez akkor igazán előnyös, ha anyagi szempontból is azt tudjuk a végén mondani, hogy megérte. Ehhez viszont előzetesen kell tervezni, saját magunknak kérdéseket feltenni és később saját válaszainkra emlékezve dönteni a munkák közben.

3. Befektetési célú felújításnál nem az ízlésünk számít

Legyünk tisztában azzal, hogy ami számunkra praktikus, ami nekünk értékes, másnak nem feltétlenül az. Ha a felújítás célja az, hogy jobban érezzük magunkat otthonunkban, másodlagos, hogy erről mások mit gondolnak. Nagyon más a helyzet azonban akkor, ha a felújítás célja befektetés, az ingatlan értékének növelése. Az ingatlan értékének növelése szempontjából sajnos egyáltalán nem számít a saját ízlésünk. Például egy gipszstukkó kellően megosztó, valaki értékeli, másnak pedig az lehet az első gondolata, hogy hogyan verheti le. Egy élénk színű vagy mintás csempe a fürdőben van, akinek tetszik, van aki egyenesen értékcsökkentőként sorolja be. Folytathatnánk a sort, az ingatlan értékét növelő célú felújításnál, az átlagos közízlés fontosabb, mint a sajátunk.

Vannak azonban olyan felújítások, amelyek nem megosztók, amelyeket a piac mindig értékel. Ezek nem mindig látható változtatások, de nagyon is számítanak. A vezetékhálózat cseréje, a megfelelő hangszigetelés, az új nyílászárók, a korszerű fűtési rendszer, a hőhídmentes szerkezet mind-mind olyan tulajdonságok, amelyek egy felújítás céljai lehetnek, és ízléstől függetlenül növelik otthonunk piaci értékét.

4. Fontos a minőség és a tudás

A saját ízlésünknek való kialakítás nem, de egy munka igényes kivitelezése igenis növeli a felújítás értékét. A jó minőségű alapanyagok használata, a szakszerű kivitelezés minden esetben megtérül, akkor is, ha magunk leszünk a felújítás haszonélvezői, és akkor is, ha más. A jó felújítás eredménye azonnal érzékelhető, hatása ugyanakkor hosszabb távon is megmarad. Ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy mindig mindenkor a legdrágább vagy az elérhető legmodernebb megoldást kell választani, de az bizonyos, hogy a jó minőség alapvetés, bizonyos minőség alatt nem érdemes semmilyen munkába belefogni. Gyűjtsünk információkat, tanuljunk, és ha van mód valahol gyakorolnunk, tegyük meg. Előbb vakoljuk be a garázs hátsó falát, csak aztán fogjunk neki a homlokzatnak. A tanulás során megszerzett tudásunk hatalmas segítségünkre lesz abban, hogy felismerjük, mit tudunk magunk, mit kell szakemberre bízni, magabiztossá tehet bennünket a szakemberek kiválasztásánál és a kommunikáció során. Fantasztikus érzés, amikor valóban értjük, amit az otthonunk felújításán dolgozó mester mond.

5. Engedélyek és jó szomszédság

A felújítás megkezdése előtt érdemes tájékozódni, hogy a tervezett átalakítás igényel-e valamilyen hatósági engedélyeztetést. Nem építhetünk hozzá találomra a házunkhoz, és nem alakíthatjuk át gázos fűtési rendszerünk, ha az nem felel meg az előírásoknak. Sokkal jobb előzetesen tájékozódni, mint utólag okosba megoldani a dolgot. Számolni kell azzal is, hogy a felújítás nem lesz konfliktusmentes. Nincs olyan szomszéd, aki szeretné hallani, amint a közös falról verik le a csempét stb., ezért előzetesen tájékoztatni kell a körülöttünk élőket, ne meglepetésként érje őket a kellemetlenség. Mindenkinek persze nem tudunk megfelelni, az egyik szomszédban más lesz a baba altatási ideje, mint a másikban, nehéz lesz munkából hazatérő dolgozó pihenője. A társasház vagy a település erre vonatkozó szabályozását mindig tartsuk be, és ezt akár írjuk is ki a munkavégzés helyszínén. Az örök konfliktusokat próbáljuk meg kikerülni már előzetesen! A felújítás után mindig lesz egy szomszéd, akit zavar a csöpögő légkondi, a lépcsőház mindig koszos lesz a sittől, akkor is takarítsunk, ha nem miattunk van, a mi brigádunk kisteherautója mindig zavarja a szomszédot („mindig előttünk áll”), még azokon a napokon is, amikor nem is jött hozzánk… Kezeljük ezeket a szituációkat kellő empátiával!


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop