OLED – a fény új élménye

A kültéri és beltéri világításra vonatkozó igény folyamatosan nő, a világítás teszi ki a Föld elektromos fogyasztásának mintegy 20 százalékát. Mindez nagy kihívást jelent egy olyan világban, ahol fogytán vannak az erőforrások és jelentős kérdések merülnek fel a klímaváltozással kapcsolatban. Az energiahatékony világítástechnika segíthet. Példának okáért, a teljes átállás a legújabb LED-es technikákra óriási megtakarításához vezetne. Körülbelül 130 milliárd eurós költségcsökkenést eredményezne évente, illetőleg 640 közepes méretű erőmű működését tenné feleslegessé.

 

Az OLED technika minden bizonnyal a következő lépés a fényforrások sorában. Azon dolgozunk, hogy az OLED teljesítményének határait egyre inkább kitoljuk. Tervezők segítségével olyan fény installációkat hozunk létre, amelyek szolid játékkal megváltoztatják a teret. Az OLED-ek (organikus fénykibocsátó diódák) az új fényforrások evolúciójának újabb állomásai, amelyek elemi szál vagy gáz használata helyett félvezetőkkel működnek. A LED-es megoldáshoz hasonlóan az OLED-ek is energiahatékony világítást nyújtanak, teszik mindezt rendkívül hosszú élettartam mellett.

Az OLED-ek (organikus fénykibocsátó diódák) a fényforrások evolúciójának újabb állomásai, amelyek elemi szál vagy gáz használata helyett félvezetőkkel működnek. Számos további lehetőséget jelentenek ugyanakkor a felhasználás módját illetően, újragondoltatják a városainkban díszítő vagy művészeti jelleggel, továbbá nyugattó céllal történő beépítés és a fénnyel való játék lehetőségeit, csakúgy mint otthon, munkahelyeken, boltokban és hotelekben.

LED és OLED – a különbségek

A legfontosabb különbség, hogy az OLED-ek organikus félvezetőket használnak, míg a LED-ek kristályformájú anorganikus anyagokból építkeznek. Ezen felül vannak látható eltérések is a két megoldás között, a LED-ek csillogó fénypontok, amelyek lényegileg miniatűr fényforrásként viselkednek. Az OLED-ek ezzel szemben rendkívül lapos panelek, amelyek egyenletes fényt sugároznak ki a teljes felületükön, így az általuk produkált világítás jóval nyugodtabb és szétszórtabb, ezáltal kevésbé vakító.

Az OLED-ek lapos, vékony kialakítása olyan fényhasználati és integrációs módozatokat tesz elérhetővé számunkra, amelyek minden egyéb fényforrás esetén lehetetlennek tűnnek. Az OLED-ek nem fogják helyettesíteni a LED-eket, hiszen mindkét technológiának megvannak a maga speciális alkalmazási területei. A két megoldás egyszersmind jól kiegészíti egymást, új lehetőségeket teremtve a digitális világítás korszakában.

Élenjárva az OLED-ek fejlesztésében és alkalmazásában

A Philips volt az egyik első olyan vállalat, amely az építészek és a tervezők számára, Philips Lumiblade márkanév alatt, kereskedelmi forgalomban is hozzáférhetővé tette az OLED világítástechnikát különböző alakú és színű Lumiblade OLED paneljei segítségével. Mindezen túlmenően, a Philips a németországi Aachenben megtalálható Lumiblade Creative Lab intézményében a világítással foglalkozó tervezők, lámapatest gyártók és kreatív gondolkodók számára biztosítja az OLED technológia gyakorlati megtapasztalásának lehetőségét, megteremtve ezzel a Philipsszel való együttműködés alapjait a testreszabott OLED megoldásokat célozva.

A vállalat szintén rendelkezik termékfejlesztési részlegekkel Brazíliában és Kínában, szorosan együttműködve építészekkel és tervezőkkel a világ minden tájáról, míg egy közelmúltbeli bejelentés értelmében 40 millió eurós beruházást tervez véghezvinni Aachenben a termelési kapacitás növelése érdekében.

A fény szépségének megragadása az OLED alkalmazások segítségével

Egy erősen telített piacon a hotelek, viszonteladók és a vállalatok annak a módját keresik, hogyan is tudnának kitűnni a tömegből, mint különleges egyéniséggel rendelkező márkák, hogyan tudna arculatuk és identitásuk legjobban tükröződni üzleteik, irodáik elrendezésében és dekorációjában. Ezeken a helyszíneken az innovatív megvilágítás fontos szerepet játszhat az egyedi hangulat kialakításában.

A Philips a közelmúltban bemutatta a Lumiblade Living Shapes megoldását, a világ kereskedelmi forgalomban kapható legnagyobb OLED fény installációját. A Lumiblade Living Shapes 72 OLED panelt tartalmaz, összesen 1.152 Lumiblade OLED-et foglalva magába. A panelek összekapcsolhatóak egymással, így a vásárlók könnyedén bővíthetik a panelek számát, perceken belül létrehozva egy interaktív OLED installációt. Az installáció ideális vállalatok központjaiban, társalgókban, szállodai előterekben vagy lakóépítményekben való elhelyezésre. A Philips újragondoltaa az OLED-et érintő további kutatásokat is, létrehozva egy OLED technikát alkalmazó álmennyezeti lapot, bemutatva ezzel egy teljesen új alkalmazási lehetőséget. A nagy hatékonyságú OLED álmennyezeti lap egy rendkívül vékony, lapos fényforrás, mindössze 1 centiméter vastagsággal. Gyönyörű világító felülete inspiráló lehet minden beltéri környezetben, így irodákban, üzletekben vagy akár otthon is.

Hogy működik az OLED

Az OLED világítás egy vagy több, rendkívül vékony organikus félvezető rétegen keresztülhaladó áram hatására működik. Ezek a rétegek egy pozitív és egy negatív töltésű elektróda között helyezkednek el között. Amikor az elektródákat áram éri, azok pozitív és negatív töltésű elektronokat bocsátanak ki, melyek a középső rétegben találkoznak, létrehozva egy rövid, nagy energiájú gerjesztett állapotot, az energia egyenletesen tovaterjed a szerves felületen, ami fény kibocsátását eredményezi. A szerves réteg összetételének változtatása lehetővé teszi, hogy az OLED különböző színű fényeket bocsásson ki.  


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop