Mi a megoldás, ha mérhető energiamegtakarítás a célunk? Okosan használjuk fel megtakarításainkat! Az energiavesztés méregfogát a legköltséghatékonyabban a padlásfödém megfelelő hőszigetelésével húzhatjuk ki, ugyanis ez az épület legfelső olyan szerkezete, amely a családi ház fűtött lakóterét elválasztja a fűtetlen padlástértől.
A felújítás során természetesen nem engedhetjük el a komplex szerkezeti rétegrendre való törekvést, és fel is merül a kérdés: hogyan lehetne egy ilyen padlásfödémet szigeteléssel úgy ellátni, hogy ne maradjon hőhidas, emellett a ház energiahatékonyságát is a lehető legmagasabb szintre tornásszuk fel? A verebek nemcsak a tavasz közeledtét csiripelik, hanem azt is, hogy a 2025. január 20-tól újrainduló energetikai felújítási program lehetőséget adhat a jóból eddig kimaradt fővárosi és vidéki háztulajdonosoknak, hogy külső hőszigeteléssel, nyílászárócserével, a fűtési vagy a melegvíz-rendszer korszerűsítésével – vagy ezek kombinációival – megcélozzák a legalább 30 százalékos energiamegtakarítás elérését az épületben. Erre az állami támogatásra a 2006 végéig megépült családi házak felújításával lehet pályázni. Segíthet az építkezőknek/ felújítóknak a SZÉP-kártya megtakarítások egy részének, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári keretnek egyes lakásfelújítási és építési szolgáltatásokra történő felhasználhatósága is. Persze nem muszáj külső forrásokat igénybe venni, hiszen szigeteléssel már kisebb beruházással is energiahatékonyabbá tehetjük a házat. A padlásfödém-szigeteléssel azt kell elérni, hogy a szobák fűtésére drága pénzért megtermelt energia bent maradjon a ház lakóterében, ne szökhessen ki a padlásfödémen, majd a tetőn. A másik lényeges tényező, hogy télen a cserépfedés alatt (a padlástérben) közel ugyanolyan hőmérséklet maradjon, mint kívül a cserépfedés felett, s máris akár 30 százalék energiát is megtakaríthatunk!
Járható vagy nem járható burkolat kerüljön-e a padlástérbe?
A felújítás mikéntjére nézve eldöntendő kérdés, hogy a padlást milyen célra használjuk. Ha tárolunk benne, pakolható, járható felületi burkolat szükséges, ha nem, szükségtelen a szilárd burkolat, de célszerű legalább „szerviz utakat” kialakítani járható felülettel, például a kéménykürtő megközelítésére vagy a tetőkibúvó elérésére. A nem járható burkolat választása esetén pofonegyszerű a feladat: a hagyományos (vasbetongerendás) padlásfödém felső síkjára ki kell teríteni egy réteg URSA SECO PRO 2 párafékező és légzáró fóliát – az átlapolásokat légtömören egymáshoz ragasztva. Erre kerül a szálas URSA üveggyapot szigetelőanyag 25-30 cm vastagságban egy vagy több rétegben, tetejére pedig a por és a téli áramló hideg levegő ellen javasolt egy réteg üvegfátyol vagy geotextília leterítése. A járható padlásfödém szigetelésére az URSA új, kombinált XPS-bakos „szendvics” szigetelőrendszere komplex rétegrendi megoldást kínál.
A speciális URSA XPS bak magasítással megadjuk az elhelyezendő hőszigetelés összvastagságát. Mivel a gerendás födémszerkezet épületfizikailag nem légtömör, ajánlott a hőszigetelő anyag alá felületfolytonosan páratechnikai fólia elhelyezése. A fóliázott „hőszigetelő tartó” közökbe minimum 25 cm vastagságban kerül méretre szabva az URSA szálas üveggyapot szigetelőanyag, amire javasolt leteríteni egy réteg üvegfátylat vagy geotextíliát, amely megvédi majd a téli áramló hideg levegőtől és a por elleni védelem szerepét is betölti. Ennek tetejére kerül szilárd járható burkolatként a ritkított deszkaburkolat.
Miért van szükség az URSA XPS-re a padlásfödém-szerkezetben?
Az extrudált polisztirol hőszigetelő termék szerkezetbe való beépítésével minimálisra csökkentjük a tartószerkezet vonalmenti hőveszteségét is – nem úgy, mintha csak fával dolgoznánk, amely kétségtelenül rossz hőszigetelő képességű, ráadásul az URSA XPS-bakos szerkezet köbméterára mindössze fele a fáénak. Egy földszintes épület esetében tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy a padlásfödém a legolcsóbban és leghatékonyabban szigetelhető épületszerkezet, az URSA XPS bakos szigeteléssel ellátott padlásfödém pedig kétségkívül zárófödém. Ezzel a 21. századi, költséghatékony megoldással egy újabb lépést tehetnek a háztulajdonosok az egyre kézzelfoghatóbb közelségbe kerülő „energiatakarékos otthon” megvalósítása felé.
A különböző padlásfödémszigetelési megoldások részletei bővebben ITT!
URSA Salgótarján Zrt
www.ursa.hu
Hozzászólások