Okos ablak a megoldás?

ablakAz épületek energiafelhasználásának 20 százalékos csökkenése várható az okos ablakoktól, amelyet dán, ír, portugál és német, ablakokat és szellőzőrendszereket gyártó és forgalmazó európai vállalatból álló kis- és középvállalkozások fejlesztettek ki egy EU projekt keretében. Az ún. „Climawin” energiahatékony hővisszanyerő ablakok régebbi lakóépületek és kereskedelmi célú épületek felújítása során használhatók majd. A CLIMAWIN ablakok értékesítése Európa-szerte 2014 végén kezdődik, emellett a gyártó cégek lehetőséget kapnak arra is, hogy a konzorciumtól értékesítési engedélyt vásároljanak, és jogdíj ellenében integrálják a CLIMAWIN technológiát a saját gyártási tevékenységükbe.

Működési mechanizmus

Az ablakok és szellőzőrendszerek a téli hónapokban jelentős hőveszteséget okoznak, nyáron pedig áteresztik a napsugárzást, szükségessé téve a  légkondicionáló berendezések működtetét. Az innováció valójában egy passzív hővisszanyerésű szellőzőrendszer: a napelemmel működő, beltéri érzékelők segítségével automatikusan szabályozott nagy teljesítményű ablak előmelegíti a bejövő szellőzési levegőt, és számos olyan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, amelyek egyértelműen a jelenleg elérhető nyílászáró- és szellőzési technológiák fölé helyezik. Ezek közé az előnyös tulajdonságok közé a kiváló hőszigetelés, a beáramló levegő mennyiségét szabályozó állítható szellőzőnyílások, a kettős mázréteggel rendelkező keret, a levegőszűrő, az integrált elektronika, valamint a beltéri érzékelők és az ablakok közötti vezeték nélküli kommunikáció tartozik. Ez utóbbinak köszönhetően átalakítás esetén sem kell vezetékeket újrahúzni. A különböző éghajlatokhoz való rugalmas igazodást az előmelegítési és az önhűtési funkció, valamint az extrém időjárási körülmények esetén használható „flush/bypass” üzemmód biztosítja.

A tesztelési eredmények szerint a CLIMAWIN ablakok felszerelése egy átlagos épület esetében az energiahatékonyság 18–24 százalékos növekedését eredményezi” – fogalmazott a projekt képviseletében Brian O’Brien, a Solearth Ecological Architecture vállalat munkatársa.

„A CLIMAWIN kialakításának köszönhetően hideg éghajlaton azzal javítja a lakók komfortérzetét, hogy az északi, keleti és nyugati frontokon előmelegíti a szellőzési levegőt, valamint felhasználja az épület déli oldalán nyert napenergiát. Melegebb éghajlat esetén a CLIMAWIN önhűtési funkciója játssza a főszerepet, amely ugyan beengedi az épületbe a nappali fényt, de mindeközben csökkenti a nem kívánt naphő mennyiségét. Az ablak a hőszigetelés, a napenergia-felhasználás és a nappali fény vezérlésének optimalizálásával – a várakozások szerint – a jelenleg hatékony szellőzőrendszer nélkül működő lakóépületek és kereskedelmi célú épületek esetén jelentősen javítja majd az energiahatékonyságot, illetve a hőkomfortot” – tette hozzá O’Brien.

Energiahatékonyság Magyarországon

A magyarországi lakóépületek többsége energetikai szempontból elavultnak mondható, 60 százalékuk 1980 előtt épült és csak mindössze 15 százalék épült az elmúlt 10 évben. A családi házak jellemzően alacsony energiahatékonyságúak, primerenergia-igényük 400-500 kWh/m2/év körül alakul, ld. a mellékelt infografikát. (Forrás: Energiaklub Szakpolitikai Intézet “Negajoule2020” c. kutatása.).

Michael Jennings, az Európai Bizottság kutatásért, innovációért és tudományokért felelős biztosának, Máire Geoghegan-Quinn-nek a szóvivője a következőket nyilatkozta: „A CLIMAWIN tökéletesen példázza, hogy a szén-dioxid kibocsátás csökkentése egyben óriási üzleti lehetőséget jelenthet a gazdaságunk gerincét alkotó kis- és középvállalati szektor számára. Az ebben a szellemben megalkotott technológiák emellett a lakossági és vállalati fogyasztók által fizetendő energiadíjak csökkentéséhez is hozzájárulnak. Az EU új, Horizont 2020 elnevezésű programja keretében még több támogatást kíván nyújtani hasonló kutatási kezdeményezések számára.”

A CLIMAWIN szellőzőablakok gyártása 2014 végén kezdődik meg Dániában és Németországban. A fából, illetve fa-alumínium kompozitból készülő és alumínium borítású modellek Európa-szerte megvásárolhatóak lesznek. A rendszer értékesítése a www.climawin.eu internetes oldalon keresztül történik majd. A CLIMAWIN nyitott az olyan nyílászárók gyártásával és forgalmazásával foglalkozó cégekkel való együttműködésre, amelyek be kívánják építeni a CLIMAWIN technológiáját és szakértelmét a termékkínálatukba.

Az európai kutatás- és innováció-finanszírozásról

Január 1-jén az Európai Unió elindította új, hétéves kutatás- és innováció támogatási programját Horizont 2020 néven. Az EU a hétéves program során közel 80 milliárd eurót fog fektetni kutatási és innovációs projektekbe annak érdekében, hogy növelje Európa gazdasági versenyképességét, és tágítsa az emberi tudás határait. Az EU kutatási költségvetésének nagy részét olyan, a mindennapi élet szempontjából fontos területek fejlesztésére fordítja, mint az egészségügy, a környezetvédelem, a közlekedés, az élelmiszeripar és az energiaipar. A gyógyszeripari, űrkutatási, autóipari és elektronikai ipari vállalatokkal folytatott kutatási együttműködések célja a magánbefektetések ösztönzése a jövőbeli növekedés elősegítése és a magas képzettséget igénylő munkahelyek létrehozása érdekében. A Horizont 2020 az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy a kiváló ötletekből piacképes termékek, folyamatok és szolgáltatások szülessenek. Az európai kutatási és innovációs tevékenységgel kapcsolatos legfrissebb információkért kattintson az alábbi hivatkozásra:

http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/

Forrás: Zöldtech

 


Ezt követő cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop