Nyílászáróink hő-, fény- és hangvédelme

A nyári erős napsütés károsító ibolyán túli sugarai ellen szemünkön, bőrünkön túl védeni kell lakberendezési tárgyainkat is. A korszerű, többrétegű, gáztöltésű, lágyfém bevonattal gyártott ablak- és ajtóüvegek már önmagukban is komoly védelmet nyújtanak, de önműködő, külső és belső árnyékoló eszközök felszerelésével még tovább fokozható a hő-fény és zajvédelem. Az elavult ablakokon csere nélkül legolcsóbban hő- és fényelnyerő, visszaverő fóliákkal segíthetünk.

nyilaszaroinkhofeny 720

A klímaváltozás fenyegető nyári hőhullámai mindannyiunkat arra ösztönöznek, hogy megoldjuk otthonunk hő és fényvédelmét, javítva egyúttal a zaj elleni védelmet is. A nyílászárók megfelelő üvegezése a jó hő- és hangszigetelés legfontosabb eszköze, közülük is a leghatásosabb a háromrétegű üvegezés. A minőségű nyílászárók azonban gyakran önmagukban ma már nem elegendőek, az ablak külső árnyékolásáról is gondoskodni kell.

Intelligens árnyékolók
Jó megoldás e probléma elkerülésére a redőnyök, reluxák, zsaluziák, szalagfüggönyök beszerelése. Ha azonban munkába sietve elfelejtjük leengedni a redőnyöket, becsukni a zsaluziákat, „üzembe helyezni” egyéb árnyékolóinkat, lakásunk nagy ablakain, panoráma üveges teraszajtóin át csapdába esnek a napsugarak, s mire hazaérünk, szinte száraz szaunává válnak a szobák. Értékes színes bútoraink kifakulnak, gonddal ápolt, kedvelt dísznövényeink valósággal kiégnek, elektronikai, számítástechnikai berendezéseink tönkremennek. A rejtetten elhelyezett, halkan működő, alacsony fogyasztású elektromotorok az előre beprogramozott időben összecsukják vagy széthúzzák az árnyékolókat. Az ilyen rendszerek hátránya azonban, hogy működésük nem idomul az időjárás változásaihoz, akkor is dolgoznak, amikor nem kellene.

Ma már azonban a fény-és hőmérsékletérzékelős, vezeték nélküli, rádióhullámokkal kommunikáló érzékelőkkel okossá tett árnyékoló vezérlés távollétünkben is automatikusan reagál a külső és belső környezet változásaira, ezzel megóvja búrtorainkat, növényeinket az erős napsugárzástól, szobáinkat a túlmelegedéstől, csökkentve a légkondicionálás költségeit is. Nyáron, sötétedés után az automatika szellőztető funkcióba állítja az árnyékolókat, ezzel átszellőzik a lakás.

Mit tudnak a fóliák?
Magyarországon a hetvenes-nyolcvanas évektől használják a speciális, fém vagy fémoxid bevonatú, kopásálló műanyag fóliákat, amelyek azóta minőségükben, élettartamukban folyamatosan javultak. Az UV-szűrős fóliák mellett többek között biztonsági, hő-, fény- és belátásvédő, valamint kifakulás elleni védőfóliák is léteznek, amelyeket általában szakemberek tesznek fel, mert a ragasztáshoz pontos munka szükséges.

A nyári hűtési terhelést több mint 30 százalékban az ablakokon beáramló hő eredményezi, télen pedig ezzel éppen ellentétesen az ablakok túl sok hőt engednek ki, növelve a fűtési költségeket. A nyári problémákra hatékony megoldást jelent a legtöbb jó minőségű tükröző vagy neutrális fólia, mivel a felmelegedést hatékonyan csökkentik. Számos háztartásban egyébként sincs vagy egészségügyi okok miatt nem alkalmazható a légkondicionálás, e fóliák energiafelhasználás nélkül is javítják a lakók kényelmét, komfortérzetét. A legtöbb fólia azonban ez idáig csupán a nyári problémákra tudott választ adni, így az évnek csak egy részében működött hatásosan. A legújabb fóliák legfőbb tulajdonsága, hogy – a tradicionális termékekhez hasonlóan – nyáron a hőt az épületen kívül tartják, télen viszont – a tükröző vagy neutrális hő-, fényvédő fóliákkal ellentétben – benntartják a meleget. Míg a hagyományos fóliák a legjobb esetben is a sugárzott hő 10-40 százalékát verik vissza, az új generációs Low-E fóliák, a 0,07-es emissziós értékének köszönhetően, a belső hő 93 százalékát képesek bent tartani. Így a tesztek szerint szimpla üvegeknél a hőátbocsátási tényezőt (U érték) akár 40 százalék feletti mértékben is javíthatja, de egy korszerűbb dupla üvegezésnél is 10-25 százalékos javulás érhető el.
Az UV-szűrős fóliák között egy újabb fejlesztésű gyártmány képes a káros sugarak 99,9 százalékát kiszűrni, amellett, hogy a látható fény 78 százalékát átengedi, így nem sötétíti el feleslegesen a belső tereket.

Védelem a zaj ellen
A városi élet velejárója a mind nagyobb zajszennyezés, ezért az ellene való védelem egyre nagyobb jelentőségű. A szigetelt falak jól csillapítják a zajokat, a hagyományos ablakokon azonban jóval az ideálisnak tartott 25-50 dB fölé megy a zajszennyezés értéke. Hangszigetelés alapján hat különböző osztályba sorolhatók az ajtók, ablakok. A legkiválóbb, hatodik osztályba tartoznak azok a nyílászárók, amelyek több mint 50 dB-lel képesek csökkenteni a külső zajt. A passzívházak számára gyártott háromrétegű, gáztöltésű, sok kamrás és hőhídmentes távtartókkal készült nyílászárók túl is teljesítik az előbb említett mutatókat.

Nem mindenki engedheti azonban meg magának, hogy ilyen csúcsminőségű ablakokra cserélje a régieket. Némi javulást hozhat az ablakzáródás javítása és a tömítőgumik cseréje is. Ha a keret engedi, az üveget kicserélhetjük egy jobb hangszigetelő értékkel bíró hőszigetelő üvegre, de hogy szubjektíven érzékelhető legyen a belső zajcsökkenés, ehhez 5-10 dB-lel kell növelni a léghanggátlási értéket, amihez az új üveg értéke minimum Rw = 39-44 dB legyen.
Hangszigetelési céllal ajánlják az úgynevezett Duplo ablakot, ami egy 4 vagy 6 mm vastag üvegtáblából áll, amelyet egy keskeny műanyag profilléc keretez be, és az ablak zsanéros keretére csavaroznak. Ez a profilléc rugalmasan elfordítható, így a plusz ablak önállóan is nyitható és könnyen tisztítható, tökéletes légzárást és hőszigetelést biztosít még egyenetlen felületen is. Minden ablakméretre egyszerűen, gyorsan felszerelhető, a meglévő ablakot nem kell kiszerelni. Egy viszonylag korszerű kettős ablakra harmadik üvegnek felszerelt Duplo-ablak hangszigetelése 8 dB zajcsökkenést eredményez, ezzel az átlagos hangnyomásszint 40-42 dB-re csökken.

Léteznek jó minőségű, háromrétegű hangszigetelő fóliák is, amelyek akusztikailag nagyon jól elválasztják a külső teret a belsőtől, és a hagyományos PVB fóliákkal ellentétben 40 százalékkal jobb hangszigetelést eredményeznek.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop