A mai egyéni igényeket és a jelenlegi hőtechnikai követelményeket figyelembe véve elengedhetetlen a különböző épülethatároló szerkezetek megfelelő hőszigeteléssel való ellátása. Fontos, hogy gyakorlatilag az egész épület felületét folytonosan és megszakítatlanul körbeszigeteljük pincepadlótól egészen a magastetőig, hogy majd a téli fűtési idényben a hőveszteség a lehető legminimálisabb legyen.
A különböző épülethatároló szerkezetek professzionális és tartós szigeteléséhez különböző minőségű és teljesítményű hőszigetelő anyagokra van szükség, nem mindegy, hogy talajba kerülő épületszerkezetet vagy magastetőt szigetelünk. Részletezzük egy kicsit, milyen szempontokat kell figyelembe vennünk talajban-lévő vagy talajhoz közelihőszigetelések optimális kiválasztásához!
1. A talajba kerülő épületszerkezeteknél – úgymint a pincepadló, a pincefal vagy pedig a talajon fekvő padló – a hőszigetelésnek bírnia kell majd az épület terheit, a talajból eredő nyomást, ellen kell állnia a víz behatásainak (talajpára, talajnedvesség, talajvíz) és a téli fagyhatásoknak is.
2. A terepszint feletti szakaszon – ez a gyakorlatban a járda szintje feletti szakasz, ami a járda járófelületétől kb. 40-60 cm-es magasságig tart – szintén olyan hőszigetelő anyagra van szükség, ami bírja a téli fagyhatásokat, a talajból felszivárgó nedvességet és az egyéb mechanikai igénybevételeket, ezen felül pedig még megfelelő ellenállással rendelkezik a légköri csapadékból származó úgynevezett mandinervizekkel szemben is.
3. Felhasználási területtől függetlenül, a mindezen igénybevételekkel szembeni ellenállás mellett a kiválasztott hőszigetelő terméknek természetesen kiváló hőszigetelési értékkel, azaz alacsony deklarált lambda értékkel is kell rendelkeznie.
A szigetelő anyagok számára nem egyszerű a kihívás, de nem is lehetetlen. Az URSA XPS extrudált keményhab hőszigetelő termékek példának okáért – fajtától függően – 30-70 tonna/m2 terhelhetőséggel rendelkeznek, és nedves környezetben is csekély a vízfelvételük. Nem meglepő hát, hogy a gyártó bizalommal ajánlja változatos profilú keményhabjait az itt felsorolt felhasználási területek bármelyikére beépíteni, mivel azok bizonyítottan magas szintű teljesítményt nyújtanak majd, a lakók nagy örömére.
Az URSA extrudált polisztirol termékek élkialakítását úgy tervezték meg a szakemberek, hogy az illesztéseknél a különböző hőhíd hatásokat hatékonyan lehessen velük kiküszöbölni. Az XPS portfólióban szereplő tompa ütközésű vagy lépcsős ütközésű termékek közül az átmenő vonalmenti hőhídhatás elkerülése érdekében a pincefal, pincepadló és a talajon fekvő padlóépületszerkezetek szigeteléséhez ajánlatos az URSA XPS N-III-L, N-V-L vagy N-VII-L néven forgalmazott, lépcsős élkialakítású termékeket választani.
A járdaszint feletti szakasz szigeteléséhez azért az URSA XPS WGR megnevezésű termék ajánlható, mert a termék különlegesen strukturált felületi kialakítása lehetővé teszi, hogy a felületképző tapaszréteg – ami fogadja az üvegszövet hálót – jól megtapadjon a termék felületén. Ez az XPS termék „kettős” felületkialakítással rendelkezik, ami egész pontosan azt jelenti, hogy az ostyaszerűen strukturált felület még egy plusz felületi benyomással is el van látva, ezáltal pedig jóval nagyobb felületen biztosított a tapadás, hiszen a felület megnövekszik a tapaszréteg számára.
Érdemes tudni, hogy az URSA extrudált polisztirol termékek felhasználási területei nem szorítkoznak csak a fentiekre. Az URSA XPS WGR termék kiváló hőszigetelési teljesítményt nyújt vasbeton szerkezetek bent maradó zsaluzataként (pl. egy falazott falban elhelyezkedő vasbeton pillér elé vagy vasbeton áthidaló elé hőszigetelésként), ha pedig valaki éppen zöldtetőt, terasztetőt, fordított tetőt, parkolótetőt álmodik, a lapostetők szigeteléséhez az URSA XPS N-III-L, N-V-L, és N-VII-L termékek jelentik a legjobb választást.
Varga Tamás
Alkalmazástechnológus
URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu
Hozzászólások