Úgy gondolja, hogy egy húszéves televízió vagy autó régi és elavult? Egy hasonló korú tetőablak ma hozzájuk hasonlóan nem teljesíti azokat az elvárásokat, amelyeket a „korszerűség” fogalmához társítunk. Könnyen lehet, hogy már nem úgy szigetel, mint fénykorában: nyáron árad a hőség az üvegen keresztül, amely télen viszont minden reggel úgy bepárásodik, hogy ki sem látni rajta. Valószínűleg az ablak közelében ülve hidegebbnek véljük a szoba levegőjét, ami esetleg némi huzatérzettel is párosul.
Javul az energiahatékonyság
A tetőablakok cseréje után nem kell többé sóhajtanunk, hogy „Kifelé fűtünk!”, hiszen a régi, alacsony hőszigetelő képességű ablakok helyébe olyan modern tetőtéri ablakok kerülnek, melyek akár 45%-kal csökkentik a tetőtéri hőveszteséget. Lefordítva: a hőmérséklet akár 2 fokkal is emelkedhet a szobában. Az új ablakokkal a fűtésre fordított energia mintegy 8%-a takarítható meg.
Amellett, hogy a mai tetőtéri ablakok teljes mértékben megfelelnek az energiahatékonysági elvárásoknak, esztétikusak, felhasználóbarát működtetésűek és kiegészítők sora választható hozzájuk az utólagos elektromos vagy napelemes működtetéstől a külső és belső árnyékolók széles tárházáig. De pontosan mit is nyerünk a régi tetőablakok cseréjével? És mire figyeljünk a munkálatok előkészítése során?
Megújul a tetőtér
Egy ablak napjainkban nem egyszerűen építőanyag, mert gondosan kiválasztva emeli a tetőtér esztétikai értékét is. Ha fafelületű tetőtéri ablakot választunk, akkor az természetesebb, melegebb hangulatot áraszt, a műanyag felületet viszont könnyebb tisztán tartani, és egyáltalán nem kell felületkezelni. Ezeknél a fa belsejű, műanyag bevonatú ablakoknál a fa mag a stabilitást és a kiváló hőszigetelést, a műanyag pedig a könnyű karbantarthatóságot és az „örök életet” képviseli.
A csere után az új ablakot érdemes „felöltöztetni”, hiszen egy belső árnyékoló modern kiegészítője lehet a tetőtérnek. Emellett persze a roletták, a teljes fényzárást nyújtó rolók, a reluxák és a harmonikarolók funkcionalitása, vagyis a fényszabályozás sem elhanyagolható. A külső árnyékolók: a hővédő rolók és redőnyök pedig hatékony hőszabályozással járulnak hozzá a kellemes beltéri klíma kialakításához. Nyári melegben akár 5-6 fokkal is hűvösebb lehet általuk a tetőtérben, télen pedig az egyes típusok – lehúzva – akár 33%-kal csökkentik a hőveszteséget.
Komfort és biztonság
Az üvegezésnek azonban rolók nélkül is jól kell teljesítenie, de nem csak hőszigetelés tekintetében. Ugye nem baj, ha nyáron éppen a beáramló napfény melegítő hatásától vagy az UV-sugaraktól véd, egyben az utca zaját is távol tartja, netán az eső kopogását is jelentősen mérsékli? A komfortszintek közül igény szerint válogathatunk, de ha biztonságban is szeretnénk tudni magunkat és családunkat, az üvegezés belső rétege mindenképpen ragasztott üveg legyen. Az autók szélvédőjéhez hasonlóan a ragasztott üveg törés esetén egyben marad, az üvegcserepek nem hullanak a földre, így nem okozhatnak semmilyen személyi vagy vagyoni kárt.
És ami a tető alatt van
Ha elhatározzuk magunkat az ablakcsere mellett, mindenképpen vegyük fel a kapcsolatot egy ablakbeépítő szakemberrel (www.tetoablakcsere.hu), aki nem csak az ablakválasztásban nyújt segítséget, hanem megvizsgálja azt is, hogy szükséges-e a tetőszerkezet és az ablak közötti szigetelő és párazáró kapcsolódást is korszerűsíteni. Például hőszigetelő keret beépítésével minimálisra csökkenthető az ablak körüli hőveszteség, javul a hőszigetelési képesség.
A fentiek végiggondolása után talán bátrabban vág neki az ablakcserének, és jutalma egy új, szellős és napfényes, korszerű tetőtér lesz.
Hozzászólások