A napelemek elülső felülete üveg (a vékonyrétegű moduloknál a hátlapja is), és a gyártási költségekben a szilícium cellák után a második legdrágább komponens – már csak azért is, mert speciális üvegről van szó, több szempontból is. Érdemes kicsit ezt a területet is megismerni.
A PV-szektorban szinte mindig úsztatott gyártással készült üveget használnak (angolul „float glass”). Az úsztatott üveg eljárást 1952-ben Pilkington találta fel és rövid idő alatt világszabvánnyá vált a magas minőségű üveggyártásban. Az „úsztatott” kifejezés arra vonatkozik, hogy a gyártás során az 1600 fokra hevített üveget olvasztott ónon úsztatják. Az úsztatott eljárás által rendkívül precíz felszín, sima felület, és a más technikákkal készített húzott és öntött síküvegekhez képest tökéletesebb optikai adottságú üveg jön létre.
Jelenleg négy gyártó dominál a úsztatott-üveg gyártásban: a brit Pilkington (a feltaláló cége még ma is él), a japán Asahi Glass, az amerikai Guardian Insdustries és a francia Saint-Gobain – ez utóbbi egyébként Európa legnagyobb üveggyártója is, és négyük együtt az EU üvegpiacának 80%-át gyártják.
A cikk folytatása a napelemek.blog.hu-n.
Hozzászólások