Kisgyermekes barátaim aggódó tekintetét érzem a tarkómon, amikor megkérdezem Láng Bea lakberendezőtől: hogyan gondoskodhatunk a legtökéletesebben csemetéink biztonságáról a lakásunkban. A Stílusház Stúdió vezető oktatója mosolyogva dobja vissza a labdát: attól függ, mekkora a gyermek, milyen lakással áldott (vert) meg a sors, és hogy mennyit költhetünk az átalakításokra.
– Átalakííítások – – tárom kerekre a szememet, miközben megintcsak az egyéves Marci és a negyediket épphogy betöltött Kata szüleinek panaszáradata zsong a fejemben. A család létszámának gyarapodása lakáscserét indokol(na), vagyis a folyton kinőtt ruhácskák pótlásán, a pelenkakészlet feltöltésén, az óvodai költségek kifizetésén, no és a rezsin, egyebeken túl még hitel törlesztést is ki kell(ene) gazdálkodniuk a megcsappant jövedelemből…. S mindeközben jövök én az átalakítási terveimmel. Hol is kezdjük?
– Mindig a nagyobb felületeknél: a falnál és a padlónál. A bútorok, a textilek, kiegészítők „testre szabása csak ezután következhet.
Látom magam előtt a kis Marci maszatos kezének nyomát a tapétán, a kakaófoltokat a szőnyegpadlón….Bea pedig kiolvassa tekintetemből a hogyanra vonatkozó kérdéseket.
– Ha a tapéta mellett döntünk, mindig a papír alapú – nem feltétlenül fűrészporos – , festhető változatot szerezzük be. Ma már kaphatóak dombornyomott, mesemintás változatban is, a választásnak csak a pénztárcánk és ízlésünk szabhat határt.
Mint megtudom: érdemes az ablak-parapetmagasságig sötétebb tónust feltenni, akár zöldet vagy sárgát (a lekváros, csokis, főzelékes kis mancsnyomok így pillanatok alatt eltüntethetők), följebbre pedig bármilyet: kis és nagy mintásat, mackósat vagy csillagos égboltot utánzót…A lényeg a kiváló szellőzés, és a latex alapú tapétára kent festék tisztíthatóságában rejlik. Pár mozdulat egy nedves szivaccsal, és újra tiszta a fal.
– Apropó fal: maradhat tapéta nélkül is – Marci előszeretettel nyalogatja szájmagasságban a festéket, és az ördög sose alszik…
– Ezért javasoltam a lemosható, latex alapú festéket – falra is, tapétára is. Miután a latexréteg úgymond zárja a falat, fontos a rendszeres szellőztetés.
Rendben, kész a tapétázás, festés. Ahogy tudom, az interneten is felfedezhető speciális festékek „kóstolása“ sem okozhat gondot, sőt, létezik olyan glett anyag is, amelyet a festék alá varázsolva mágneses felületté avandzsál a falunkat. Akár a csupasz betonra is felvihető, és bármilyen bababarát festék rákenhető. Jöhet aztán a kedvelt hűtő-és egyéb mágnes tapasztgatása, később pedig kisebb-nagyobb képek, táblák is rögzíthetők szögbeverés nélkül.
– Számolhatunk?
– Természetesen. Az említett tapétás megoldással körülbelül 50 ezer forintból tehetünk bababaráttá két, kb. 12 négyzetméteres szobát. Ha a falfestést választjuk, s mindenből a legjobbat kérjük, talán picivel többet költünk.
– Kész a fal, jöhet a parkettázás – vagy a szőnyegezés?
– Előrebocsátom – néz rám sokatmondóan Beáta -, hogy a gyerek szobájában ne is gondoljunk padlófűtésre. Rakjunk le könnyen tisztítható szalag -, vagy laminált parkettát, rá pedig úgynevezett folt szőnyegeket a babapopsi védelmére, illetve a felfázás ellen. A porgyűjtő padlószőnyeget nem javaslom.
– Gondolom, a bútorokkal már könnyebb, hisz a gyártók eleve lekerekített élű, optimális felületű berendezéseket kínálnak…
– Valóban, bár a választásnál nem árt jól variálható, bővíthető, a gyermek növését követő bútorcsaládban gondolkodni. A régi bútorokat bútorlakkal felületkezeljük, ha bababaráttá akarjuk varázsolni. Az erős szaggal járó munkát lakáson kívül végezzük el, és mindaddig hagyjuk is ott, amíg a szaga teljesen el nem száll. A fiókokra biztonsági rögzítők, a konnektorokba vakdugók, a lépcsőfokokra tapadó-szőnyegdarabok valók, elhagyásuk életveszélyes is lehet. Ugyanilyen okból rejtsük a szegőléc alá a tekergőző lámpazsinórokat, burkoljuk perforált lemezzel a forró radiátorokat, rögzítsük a falhoz a polcokat és szekrényeket, és száműzzük a gyerekszobából a növényeket, különösen a pöttyös levelű diffenbachiát.
A lakberendező szerint – s ebben valószínűleg minden gondos szülő egyetért – döntenünk kell: gyerek vagy macska! A cirmos négylábúak által hordozott baktériumok komoly veszélyt jelentenek csemetéink egészségére, jobb be sem hozni őket a lakásba. A kis testű, gyermekszerető kutya, ha mindig tiszta, maradhat…
Láng Bea jóvoltából lassan minden a helyére kerül Marci és Kata leendő környezetében, szobájában. Mi sem természetesebb, minthogy az emeletre vezető lépcsőkorlát rácsai között nem férhet át a pici buksi, s a fokok közé sem csúszhat be a védtelen gyerek. A teraszajtók üvegére – törés ellen – biztonsági fólia való, az ablak köré, az ágyra, heverőre pedig erős és mosható, nem éghető anyagú függöny, illetve huzat.
– Kisgyerekes körökben örök dilemma: kemény, vagy puha legyen a babaágy matraca, legyen benne rúgó vagy sem, kókusszal, netán valamilyen bio-morzsalékkal legyen-e megtöltve…
– Az úgynevezett biomatracok kiválóak, bár nyilvánvalóan drágábbak – teszi egyértelművé a fekvőhelyfronton kialakult zűrzavart a lakberendező. – Jó tehát az epeda rúgós és a mikromorzsalékkal töltött is, ha nedvszívó anyagú, levehető, mosható huzattal látjuk el. A gyerekágyra, főleg csecsemő korban érdemes kicsit több pénzt szánnunk, hiszen a kisbaba ebben tölti napjai nagy részét.
Mi maradt hátra – Jó éjt kívánni Marcinak, Katának és tanácstalan szüleinek. Ha eloltjuk a meglehetősen erős fényű mennyezeti lámpát, és felkapcsoljuk a kellemes helyi fényt adó katicabogár falikarokat, érdemes szétnéznünk az immár gyerekbaráttá varázsolt otthonban. Megnyugodhatunk: megtettünk mindent csemetéink épsége, egészsége védelmében.
Hozzászólások