Modern tetők

A tető a legnagyobb kihívásokat rejtő része a tetőtér-beépítéses családi háznak. Régen épült parasztházakban a padlás nyáron 40 Celsius-fok fölé is felmelegszik, de a lakás hűvös marad. A földszintes ház padlással most is példaértékű, de a drága, kis százalékban beépíthető telkek nem engedik meg azt a luxust, hogy egyszintes házat építsünk.A tetőtér-beépítés tehát napjaink kényszere, a ferde falak, a résekkel elhelyezett gyenge minőségű hőszigetelés mellett a legfőbb probléma a nap sugárzó hője, ami szélsőségesen meleg nyarakon, az év 4-5 hónapjában kínozza a tetőtérben lakókat.

 

 

Ha tetőtér-beépítésre kényszerülünk, a 0,8–1,0 méter magasságú térdfal jónak mondható, mert a tetősíkablakot el tudjuk helyezni 1,0–1,2 méter magasan. Ilyen magasságban még jól ki lehet látni. Az előzőeknél előnyösebbnek tűnik, ha a „térdfalat” legalább 2,2 méter magasra tudjuk építeni, így tetősíkablak helyett homlokzati nyílászárókat építhetünk, és a tér is jobban használható, mert a ferde falak csak fejmagasság felett indulnak. Továbbá a homlokzati nyílászárókat egyrészt könnyebb árnyékolni, másrészt a legmelegebb déli nap hegyes szögben süti azokat, míg a tetősíkablakokat közel merőlegesen.
A tetőcserép 60 Celsius-fok fölé is fel tud melegedni a napsugárzástól. Ezt a hőt sugározzák tovább a cserepek vagy más tetőfedő anyagok az alattuk levő szerkezetekbe, illetve térbe. Ha tetőtérben van a lakásunk, a napsugárzás hője a lakóteret fogja melegíteni. Így fordulhat elő, hogy egy gyengén hőszigetelt tető alatt egy forró nyári napon melegebb van, mint a külső térben. Tehát, padlás híján más módon kell védekeznünk a nap sugárzó hője ellen.
A sugárzó hő elleni védelemre nagy tömegű szerkezetek alkalmasak. A vasbeton „koporsófödém” 15 centiméter vastagságú ferde, illetve középen vízszintes vasbeton lemezből áll. Ez a szerkezet képes elnyelni a sugárzó hő nagy részét, a homogén tetőszerkezet hézagmentes lesz. A nagy hőtehetetlenségű beton viszont rossz hőszigetelő képességű, tehát legalább ugyanolyan vastag hőszigeteléssel kell kiegészíteni. A vasbeton
tetőszerkezet fajlagos költsége többszöröse a hagyományos fa ácsolatnak, hiszen szarufára, lécezésre, tetőfedésre itt is szükség van.
Napjaink energiaválsága mindenképpen arra irányítja a figyelmet, hogy a tetőforma egyszerű legyen. A tapasztalatok szerint ugyanis minél szabdaltabb, annál több hibaforrást rejt magában a megvalósítás során, és romlik a hőszigetelés hatékonysága is.
Kis hajlásszögű vasbeton lemez fölé lehet zöldtetőt építeni, ami azt jelenti, hogy a tető felső rétege föld, amely beültethető növényekkel. A zöldtető földrétege igen hatékony szigetelés a napsugárzással szemben, azonban a tető igen bonyolult rétegrendű, költséges, és állandó karbantartást igényel.
Kevésbé hatékony, de olcsóbb megoldás a nagy mennyiségű, nagy térfogatsúlyú hőszigetelés alkalmazása több rétegben. Legalább 20 centiméter vastag és legalább 30-40 kg/m3 térfogatsúlyú hőszigetelés ad komolyabb védelmet a nap sugárzó hőjével szemben.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop