Modern épületek, könnyűszerkezetes építés

A határok nélküli Európa számos területen, így az építőiparban is, komoly változásokat eredményez. Az egyes tagállamokban érvényben lévő eltérő műszaki szabványok, előírások, vagy éppen ezek hiánya még jó néhány évre ad feladatot a szakembereknek, hiszen a nagymértékű éghajlati különbségek, a tradíciók, a rendelkezésre álló építőanyagok országspecifikus szabályozásokat igényelnek.

 

 

E gondolatok alapján elképzelhető, milyen nehéz helyzet alakult ki az európai szabvány kialakítása körül. Az Európai Készház Szövetség az egységes épületfizikai határértékek meghatározása helyett inkább az egységes vizsgálati módszerek kidolgozását, illetve a vizsgálandó legfontosabb paraméterek egységesítését tartja a legfontosabbnak. A volt kelet-európai országok közül egyedül Magyarország teljes jogú tagja a szövetségnek, amelynek elsődleges célja a minőségi készházépítés feltételeinek megteremtése egész Európában. A hazánkban forgalomba kerülő készházgyártók termékeit az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Kht. (ÉMI Kht.) vizsgálja már az európai követelmények szerint. A vizsgálati eredményeket Építőipari Műszaki Engedélyekben (ÉME) rögzítik, amelynek megléte alapfeltétele a készházak, könynyűszerkezetes épületek forgalomba hozatalának.

 

Ezen vizsgálatokon felül Európában általános követelmény az épületszerkezet elkészültét követően a légzárási vizsgálat, az ún. Blower -Door teszt elvégzése. Ennek lényege, hogy az épületen belül a környezeti egyensúlyi légnyomáshoz képest adott nyomáseltérést (50 Pa) hoznak létre, és vizsgálják a nyomáskiegyenlítődés idejét, következtetve belőle az épületen belüli és a külső levegő cseréjének mértékére. Ezen érték fontos épületfizikai jellemző, mivel a túlzott légcsere többlet fűtési energiát igényel, illetve nem kívánt mértékű páralecsapódást idézhet elő az épületszerkezetben. A vizsgálat feltárja a felesleges hézagokat, a tömítetlen fugákat az egyes épületelemek között. Átlagos épület esetén, a maximális óránkénti három légcsere esetén, illetve külső -20 oC fok, illetve belső +20 oC fok hőmérséklet esetén mintegy 8 liter pára csapódik le az épületen belül. Ez a szerkezeti elemekre fokozott terhelést jelent. Gyakori kérdés a rosszul megépített készházak tulajdonosai részéről, hogy miért párásodnak állandóan az ablakok belülről, miért penészednek a sarkok. A problémának a fokozott légcsere is oka lehet. Sajnos hazánkban e mérésekre ritkán kerül sor, pedig nem túl drága az eljárás.
Az európai piacon forgalomba kerülő készházakkal szemben támasztott másik fontos követelmény az egészségre káros anyagok kibocsátási határértékének vizsgálata (Tox Proof). Ezen műszeres vizsgálatokat – különös tekintettel a formaldehyd származékokra, favédőszerek kipárolgására – a teljesen elkészült épületek esetében végzik. Érdekes tapasztalat, hogy az elkészült épületekben mérhető értékek bár messze elmaradnak az egészségre ártalmas határértékektől, nagyban függenek az alkalmazott építési anyagoktól. A gipsz alapú lapokhoz képest különösen az OSB lapok alkalmazása esetében jelentősen magasabb értékek figyelhetők meg. Erősen befolyásoló tényező a felületkezelő anyagok, festékek, gyanták alkalmazása, de akár a parketta, laminált padlóburkoló lap vagy padlószőnyeg anyaga is. A gyors megvalósítás érdekében a hagyományos építési technológiák során jelentősen nőtt a kémiai anyagok, kötésgyorsítók, műgyanták, ragasztók alkalmazása. Sajnos számos esetben kimutatható, hogy bár az egyes anyagok kémiai összetétele önmagában nem jelent veszélyt az építtető/lakó számára, több beépített anyag szerencsétlen kombinációja nyomán kifejezetten ártalmas anyagok képződhetnek a kémiai reakciókban, amelyek bekerülnek az épület belső légterébe.
Hazánkban is fontos paraméter lehet a gondos építtető számára, hogy a közvetlen környezetéről hiteles, mért információkkal is rendelkezzen a káros anyagokkal kapcsolatban. A környezeti kémiai terheléseknek kimutathatóan jelentős szerepe van számos betegség, többek között rákos megbetegedések kialakulásában. Ezen fontos szempontok alapján érdemes alaposan körülnézni a készházak piacán. A külföldi minősítésekkel is rendelkező gyártók termékeit ilyen tekintetben is vizsgálják. Az Európai Készház Szövetség iránymutatásai alapján rövid időn belül ezen a téren is egységes követelmények alakulnak ki Európában.
Az ÉVOSZ Könnyűszerkezet Építő Tagozat MAKÉSZ védjeggyel rendelkező tagjai ezen szigorú vizsgálatoknak alávetik magukat, ezzel is garantálva és alátámasztva az általuk végzett minőségi munkát. Itt az ideje, hogy az építtetők is megfelelő gondossággal, korrekt műszaki paraméterek ismeretében dönthessenek jövendő otthonuk megrendelése során. Sajnos a magyar piacon még mindig sok a minősítések nélkül, bizonytalan műszaki háttérrel, hiányos szaktudással dolgozó vállalkozás. Nem szabad csak a kedvező ár alapján dönteni, hiszen tudjuk, gyakran az olcsó sokkal drágább…
A jó minőségű készházak már bizonyítottak: kedvező épületfizikai tulajdonságaik mellett – gondos kivitelezés esetén – mindenben felveszik a versenyt a hagyományos szerkezetű épületekkel. Reméljük, e termékeket egyre nagyobb számban láthatjuk viszont a hazai tájakon. Soha ne feledjük, a jó készházak és gondos vállalkozások nem csak egy hosszú távú, jó minőségű, gazdaságosan üzemeltethető otthont biztosítanak, hanem az építkezés élményszerű, modern változatát is.


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop