Angol kutatók szerint az okos szót többet használjuk, mint a számítógép kifejezést, mert számítógépünk buta és lassú, míg a mosóportól a telefonon át a fűtésünkig már minden okos lett. Félretéve a tréfát, az épületeknél okos az, ahol sok-sok szenzort (érzékelőt) építünk be életterünk megfigyelésére, az érzékelt dolgok logikus és széles körben történő felhasználása pedig oly módon történik, hogy abba mindenképpen belekombináljuk az internetet is. Vagyis: szenzorok sokasága, internet és automatizálás.
Napjaink legnagyobb fejlődése az adatok gyűjtésében és azok feldolgozásában rejlik. Az adatgyűjtésnek sokszor rossz, sokakból szorongást kiváltó, pejoratív értelme is van, de adataink okos módon történő megosztása sokkal inkább javunkra válik, minthogy félnivalónk lenne az egész életünket körülvevő szenzorok használatától.
Múlt, jelen és jövő
Szerencsére néhány éve már a szélesebb fűtéstechnikai piacot is elérte az értelmes és megfizethető okosítás, míg korábban e területen a gyártók az okos dolgokat kizárólag a prémiumkategóriába próbálták pozícionálni, így hazánkban gyakorlatilag eladhatatlanok voltak. Nem is szólva arról, hogy működésük elsősorban a gyártók számára történő adatgyűjtést szolgálták, a cél nem a felhasználók széleskörű kiszolgálása volt. Ez szerencsére mára megváltozott, a legolcsóbb készülékekhez is elérhetőek az okos kiegészítők, és áruk sem olyan, hogy azonnal lemondjunk róla, ha meglátjuk.
A legtöbbet eladott fűtésokosító készülékek elsősorban a cirkókhoz kapható okos termosztátok, amelyek ára 30 és 60 ezer forint között mozog, és használatukkal elérhető otthonból vagy akár lakásunktól távolról is a fűtési rendszer néhány lényeges alapbeállítása. A legtöbb ilyen okos termosztátnak van ingyenes applikációja a két legnagyobb platformon, amely alkalmassá teszi telefonunkat otthonunk komplett fűtésvezérlésére: hőmérsékletet nézhetünk meg és állíthatunk, akár a használati meleg vizet is figyelhetjük, sőt, ezen kívül sok okosságát, mindenféle időzítő és időjárási funkciókat lehet hozzá kapcsolni. Használatával nem kell odasétálni a kazánhoz vagy termosztáthoz, hogy állítsunk rajta, vagy megnézzük a fűtésünk működését. Természetesen a felhasználók számára az okos rendszerek használata elsősorban nem e kényelmi funkciók miatt ajánlott, hanem hogy okosan, környezetünk (no és pénztárcánk) megóvására, az energiafelhasználás csökkentésére fogjuk be. Saját családunk tapasztalatai alapján elmondhatom, hogy míg korábban egyszerű, heti programozású termosztátot használtunk, sokszor alakult ki „forradalmi hangulat”, ha valaki korábban tért haza, mint ahogy a termosztát a heti időprogramja szerint beindította a magasabb hőfokú fűtést. Most, az okos termosztát használatával a családtagok időben módosíthatják a programot, tetszésük szerint emelhetik a fűtés hőfokát. Ha elutazunk és esetleg induláskor elfelejtjük levenni a fűtést, akkor sincs gond, bármikor megtehetjük, otthonunktól távol is. Ezek a dolgok pedig a kényelmen túl valós forintokban jelentkező megtakarítássá válnak, és energiát is spórolunk a Földnek.
Sok kazán alkalmas az „opentherm” termoszátok fogadására. Az „opentherm” egy szabványos kommunikációs nyelv, ami lehetővé teszi, hogy kazánunkkal egy teljesen más gyártótól származó, de szintén ezt a nyelvet beszélő okos termosztáttal is megértesse magát. Vagyis „opentherm” fogadására alkalmas kazán vezérelhető egy más gyártó, adott esetben számunkra jobb funkciókkal felruházott eszközével. E kommunikáció kétirányú, azaz utasíthatjuk a kazánt, de adatokat is kaphaunk a fűtőberendezés állapotáról, működési paramétereiről.
A jövő viszont messze túlmutat az egyszerű termosztátokon. Ha adatainkat ésszerűen osztjuk meg, akkor a rendszerek a közeljövőben tudni fogják maguktól, mikor megyünk haza, és a dolog teljesen automatizálhatóvá válik.
Ma már van olyan okosotthon megoldás is, amely felismeri az emberi arc hangulatát, és ahhoz igazítja a lakásban a fényerősséget.
Mi lehet még okos a házunkban?
Rögtön adódik a válasz, hogy talán mi is, mert a sok kütyü használatával egyre inaktívabbá válunk. Igen, a világ megváltozik körülöttünk, felgyorsult, bizonyos feladatokat átvesznek tőlünk a gépek, de ez a sok gép és eszköz újabb, másfajta feladatok elé állít bennünket: alkalmazkodunk kell hozzájuk, tanulnunk kell egy egész életen át. Mert ha csak egy új operációs rendszer használatának megtanulására gondolunk, vagy akár egy új telefon megismerésére, bizony minden sok fejtörést és újabb tanulást hoz magával.
Az okosotthon nemcsak fűtésből, hanem világításvezérlésből és rengeteg más elektromos berendezés szenzorokkal és internetkapcsolattal való ellátásáról szól, így a telefonunk és jelenlétérzékelők használatával a lámpák kapcsolása is automatizálható. Ezek az okos eszközök képesek lesznek szokásaink megfigyelésével akár arra is, hogy a családtagoknak megfelelő tévéműsort kapcsolják be, vagy éppen hűtőnk figyelmeztessen, ha kedvenc sörünk elérte a megfelelő hőfokot. Szóval, még ha egyelőre elképzelni is nehezünkre esik, lakásunk okosítása a következő évtizedben nagyon is széles körben következik be. Ha házépítésre adjuk a fejünket vagy csak felújítjuk lakásunkat, rengeteg kérdés merül fel bennünk, mert már szinte minden berendezésből lehet okosat kapni. Lehet okos a redőnyünk, ami figyeli a fényviszonyokat, az időjárást, a nappalokat és éjszakákat, de akár a telefonunk ébresztőjével szinkronizálva akár segíthet a felébredésben is. A világítási rendszerek is okosíthatók, kapcsolhatnak fel és le jelenlétünk alapján, vagy éppen változtathatják a világítási képeket, attól függően, hogy éppen elalszunk-e vagy már felébredtünk.
A bennünket körülvevő biztonsági rendszerek is lehetnek okosak, az ajtózárak képesek felismerni bennünket, a tulajdonosakat, a kulcsok elővétele nélkül beengedhetnek, de éppen ki is zárhatják a takarítónőt, ha alkalmatlan időben érkezik.
Hozzászólások