A zaj kedvezőtlen hatással lehet testi és lelki állapotunkra, ennek ellenére a környezetet befolyásoló tényezők közül a zaj- és rezgésvédelemre még mindig nem fordítunk elég figyelmet.
A Magyarországon élő emberek közel 40 százaléka él olyan környezetben, ahol a zajterhelés – ami leginkább a közlekedésből származik – meghaladja a határértéket. A helyzet a társasházi lakások hangszigetelési követelményeinek teljesülésével kapcsolatban is elszomorító.
Zajárnyékoló fal
Ha a feladat az adott épület homlokzatára jutó zaj csökkentése, az egyik megoldás lehet bármilyen tömör, nehéz, résmentes zajárnyékoló fal (beton, tégla, vagy akár nehéz hullámpala kerítés is). Ökölszabálynak az tekinthető, hogy mi ne lássunk rá zajforrásra, és ha van rá lehetőség, ne nyíljon rá kapu.* A védőtávolság növelése négyzetesen csökkenti, a sűrű növényzet sajnos nem eredményez jelentős hangnyomásszint-csökkentést.
Passzív védelem
A másik megoldás az ún. passzív védelem, azaz, hogy a homlokzati szerkezet megfelelő hangszigetelési értékkel bírjon. Általánosan elmondható, hogy a nehéz falazóelemekből (pl. soklyukú kerámia) készült fal és a megfelelően tömített hőszigetelt üvegezéssel ellátott nyílászárók alkalmazásával a szabványban előírt érték teljesíthető. Az ablakok esetében mindenképpen ki kell emelni a tömítettség, illetve a többrétegű üvegszerkezet fontosságát. A manapság oly gyakran használt külső polisztiroltáblás homlokzati hőszigeteléssel nem jelentősen (2-3 dB), de rontunk a szerkezet hangszigetelésén. Ellenben javíthatjuk a hangszigetelési értéket az ásványgyapotos hőszigetelési rendszer, vagy átszellőztetett légréses nehézburkolat készítésével (lásd ábra).
Lakások között
A társasházi lakások épületszerkezeteinek helytelen akusztikai megoldásai között a legtöbb alkalommal a lakáselválasztó falak falazóanyagának és a födémszerkezet úsztatórétegének megválasztása, illetve az ebben az esetben alkalmazandó peremszigetelés elhagyása szerepel. A hőszigetelő 30 vagy 38 centiméter vastag soklyukú kerámia vagy pórusbeton falazóblokk lakáselválasztó falnak egy rétegben nem alkalmas. Ilyen követelmény teljesítésére csak az erre a célra kifejlesztett hanggátló téglák építhetők be. Úsztatórétegnek nem alkalmazható a normál lépésálló polisztirol (EPS 100), csak a speciális lépéshang-szigetelő ásványgyapot vagy polisztirol hablemez.
Lakáselválasztó falra javasoljuk a szakszerűen megtervezett és felépített rugalmas gipszkarton előtétfalrendszerek alkalmazását. A hangszigetelés mértéke függ a gipszkartonréteg felülettömegétől, ennek a faltól való távolságától, az ásvány- vagy üveggyapot testsűrűségétől, továbbá magának az előtétfalnak a környező szerkezetekkel való kapcsolatától.** A födémszerkezet utólagos hangszigetelési megoldásai közül hatékony lehet a kopogó hangok ellen a kész burkolatra helyezett „hanglágy” anyag (pl. habalátétes pvc vagy szőnyegpadló)***. Ha ez nem kivitelezhető, akkor készíthetünk belógatott álmennyezetet is, bár ezzel nem érünk el akkora javulást, mint a hanglágy anyag alkalmazásával. Ha csövet vezetünk át a falon, minden esetben gondoskodjunk a megfelelő tömítésről gyapottal vagy purhabos anyaggal.
Minden szerkezet akusztikai szempontból máshogyan viselkedik, ezért mindenképpen érdemes szakember tanácsát kikérni. Összességében azonban elmondható, hogy a már meglévő szerkezetet utólagosan is lehet hangszigetelni, amely csökkenti ugyan a helyiségek alapterületét, de általában kevésbé hatékony, mint a helyesen tervezett és kivitelezett eredeti megoldás.
Egy általános előtétfal szerkezeti felépítése:
1. Felfüggesztés: 70 centiméterenként közvetlen felfüggesztő, a vakolat és a felfüggesztő között rezgéscsillapító szalaggal – gipszkarton.
2. Profilrendszer: UD profil (28*27*0,6) 66 centiméterenként és CD profil 60*27*0,6, rajtuk 50 milliméterenként 2,6 milliméter vastag rezgéscsillapító szalag, ragasztva.
3. 5 centiméter vastag 35 kg/m3-es kőzetgyapot.
4. 2 réteg 12,5 milliméter vastag normál gipszkartonburkolat eltolással, csavarozása: 35 és 45-ös gyorsépítő csavar.
5. Üvegszálas fugafedőcsík és glettelőgipsz.
*A javulás mértéke a védőfal takarásától függően 5-12 dB.
**Vasbeton szerkezet (pl. panelos épület) + 10 cm vastag előtétfal = 3-7 dB
30 cm vastag soklyukú kerámia + 7,5 cm vastag előtétfal = 20-22 dB
10 cm vastag soklyukú kerámia + 7,5 cm vastag előtétfal = 12-15 dB
***A javulás mértéke akár 20-25 dB is lehet.
Megjegyzés: Az egészséges emberi fül 1 dB-es hangváltozást is képes érzékelni. A 10 dB-es változást már kétszer olyan hangosnak vagy halknak ítéli meg.
Hozzászólások