Mire figyeljünk az otthoni burkolásnál?

A DIY-őrültek szerencséjére a csemperagasztó használata nem minden esetben igényel komoly szakmai tapasztalatot, sok mindent magunk is el tudunk végezni. Természetesen egy burkolómester mindig sokkal profibb, mint aki a YouTube-ról tanulta meg, de kellő utánajárással és odafigyeléssel kifejezetten szép munkát végezhetünk. Ebben a cikkben a csemperagasztó bekeverése és használata lesz terítéken. Vágjunk is bele!

A csemperagasztó típusok jelentősége

Mielőtt elmerülnénk a csemperagasztás rejtelmeiben, pár szót ejtenünk kell a ragasztótípusokról. A régi „misung” felett már eljárt az idő, a mai modern csemperagasztók segítségével sokkal egyszerűbb a csempe ragasztása, és a végeredmény is tartósabb. A választék óriási és sokkal jobb minőségű termékekből áll, éppen ezért nem is mindig könnyű az eligazodás. Mit jelent például a flexibilis csemperagasztó? Kezdjük az alapvető kérdésekkel, amelyek mentén el kell indulni:

  • Kültéri vagy beltéri burkolásról van szó (fagyállóság)?
  • Milyen anyagú a csempe vagy járólap?
  • Mekkora méretű lapokkal akarunk burkolni?
  • Milyen típusú a csempe ragasztás során használt ragasztó (pl. hidraulikus)?
  • Milyen formában kapható a csempe ragasztása során használt ragasztó (pl. Por állagú)?

Hogy a csempe ragasztása évtizedekre szóljon

Ha nem megfelelő csemperagasztót választunk, a végeredmény nem lesz tartós. Ha például nagyobb méretű lapokat rakunk fel padlófűtéshez, akkor mindenképp rugalmas, más néven flexibilis ragasztóanyag kell. Ugyanez a helyzet a kültéri burkolatokkal.
Ezek a ragasztóanyagok le tudják követni az aljzat és a burkolólapok hőmérséklet-változásai okozta erőhatásokat. A gyors felmelegedés, illetve lehűlés ugyanis nagy térfogatváltozást tud okozni, ami úgynevezett nyíróerőkhöz és a ragasztó elengedéséhez, illetve a burkolat töredezéséhez vezethet. A flexibilis csemperagasztók emellett erősebbek is, a csempe ragasztása tartósabb, és a csemperagasztó vékonyabb rétegben is jól tart. A csemperagasztók különféle típusait az alábbi jelölések alapján tudjuk kiválasztani.

A csemperagasztók típusai jelzés alapján

  • C1: alap csemperagasztó
  • C1T: az alap csemperagasztó erősebb verziója
  • C2TE: flexibilis csemperagasztó
  • C2TS1: a legerősebb flexibilis csemperagasztók extrém igénybevételre.

A csemperagasztó bekeverése és a beépítés

Ha kiválasztottuk a megfelelő terméket, már „csak” a beépítés van hátra. A beépítés során jó pár dologra oda kell figyelni. Azzal érdemes kezdeni, hogy elolvassuk a gyártó ajánlásait, ezen felül pedig a következőkre:

  • A csemperagasztó használata előtt meg kell győződni róla, hogy a felület elő van-e készítve: azaz, hogy tiszta és egyenletes. Ha ez megvan, és az összes anyag és szerszám kéznél van, akkor neki lehet állni a munkának.
  • A ragasztóhabarcsot a gyártó ajánlásainak megfelelően keverjük be. Használjunk keverőszárat alacsony fordulatszámon, és győződjünk meg róla, hogy a keverék csomómentes és megfelelő az állaga.
  • Következik a felhordás: az előkészített felületre kerül majd a ragasztóhabarcs, amit megfelelő méretű fogazott glettvassal ajánlott felvinni, a legtöbb esetben 2-6 mm-es rétegben, bár ez elsősorban a csempék nagyságától függ.
  • Ezután a burkolatokat enyhén benyomva a ragasztóba, minimum 2 mm ragasztóvastagságot meghagyva a helyére illesztjük a csempét. Fontos számolni a ragasztó kötési idejével is: a bekevert ragasztókat általában 1-2 óráig lehet felhasználni, a ragasztó felvitelét követően pedig nagyjából 30 perc áll rendelkezésre a csempék lerakására.
  • Érdemes egyszerre csak kis felületet beragasztózni, hogy elkerüljük a hibalehetőséget. A fugakeresztek segítenek a csempék pontos elhelyezésben, ami megkönnyíti a munkát. Száradás után az utolsó lépés a fugázás, amely egy külön cikket is megérne. A burkolat lezárásaként alaposan takarítsuk le a csempéket, a szokásos, otthon használt lúgos tisztítószerek segítségével.

Ha ezekre odafigyelünk, garantáltan jó lesz a végeredmény. Ha pedig bizonytalanok vagyunk, kérdezzünk meg ismerőst vagy akár az üzletek eladóitól, szakembereitől is tájékozódhatunk!

Képek forrása: Freepik


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop