Érdekes tendencia figyelhető meg a lakáspiacon: viszonylag pangó kereslet mellett minőségi változást tapasztalnak az ingatlanos cégek: megnövekedett az újonnan épült otthonok átlagos alapterülete. Ami annál inkább figyelemre méltó, mivel jó ideje nemigen lehet a potenciális vevők számának emelkedésével számolni, a legoptimistábbak is csupán jövőre várnak fellendülést a piacon.
Csökken a fizetőképes kereslet a lakáspiacon: meglehetősen kevesen időzítették mostanra lakásvásárlásukat. Valamennyi fejlesztő várja a fellendülést, de egyelőre senki sem tudja pontosan, hogy mikor következhet be – értékelt a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének elnöke. Varjasné Székely Éva szerint rányomja a bélyegét a piacra, hogy a középrétegnek egyre kevesebb mozgósítható pénze van, emiatt inkább kivár, és csak néhány év múlva szánja rá magát a költözésre.
Aki vesz, az nagyobbat választ
Mindennek fényében különösen szembeötlő az a tény, hogy aki vásárol, kevésbé nézi meg azt, hogy egy-két négyzetméterrel kisebb vagy éppen nagyobb egy lakás alapterülete. Míg régebben döntő tényező lehetett egy adásvételi szerződés aláírásakor, hogy 46 vagy éppen 49 négyzetméteres otthonról van szó (ami könnyen eredményezhet egymillió forint körüli többletkiadást egy alig nagyobb otthon esetében), addig ma már ez kevésbé szempont a választáskor. Azaz a fizetőképes kereslet hiányának visszaesése ellenére úgy tűnik, a minőségért hajlandóak többet fizetni az emberek.
Persze az ellentmondás mögött hozzáértők szerint egyszerű magyarázat bújik meg. Éppen az a réteg kényszerül ugyanis aktuális otthonában maradni változó körülményei ellenére is, amelyik nehezen vagy éppen csak össze tudta rakni következő otthona árát. Aki ma már hitel segítségével sem tud vagy mer lakást vásárolni, az éppen a kisebb méretű lakásokról mond le, míg azoknak, akik mostanában is elő tudják teremteni egy újonnan épült lakás árát, kevésbé kell megnézniük minden forint helyét. Azaz a középréteg felső sávja felé tolódott el a kereslet, s ez megmutatkozik az igényekben is.
Az átlag: 72,2 négyzetméter
Mert tagadhatatlan, hogy ma a nagyobb méretek népszerűbbek, mint pár évvel ezelőtt. Ezt igazolják a számok: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint ugyanis az idei esztendő első felében Budapesten kiadott használatbavételi engedélyek átlagosan 72,2 négyzetméteres lakásokra vonatkoznak, ami tíz négyzetméterrel több az előző év hasonló adatánál. Azaz egy évvel korábban átlagosan 62 négyzetméteres volt egy elkészült otthon. Ez pedig jelentős növekményt jelent, ami nem ér véget az idei esztendőben. Legalábbis erre utal, hogy az építési hatóságok által jóváhagyott építési engedélyek adatai szerint 2008-ban tovább növekedett az átlagos alapterület, azaz 80 négyzetméterre tornászta fel magát az egy lakásra jutó átlag – ezek a lakások pedig várhatóan a következő két évben épülnek meg.
Nem több, hanem nagyobb helyiségek
A lakásépítés mennyiségi visszaesésének időszakában ezek az adatok minőségi javulásra utalnak az AL Holding elnökének értelmezése szerint is. Hunyady Attila mindezt azzal magyarázza, hogy az alapterület gyarapodását nem újabb és újabb lakóhelyiségek bezsúfolása eredményezte, éppen ellenkezőleg: az érzékelhető, hogy változatlan szobaszám mellett ugrott meg az alapterület, azaz növekedett az egy helyiségekre jutó négyzetméterek száma. Ennek hátterében az áll, hogy a potenciális vevők számára szempont lett, hogy egy-egy lakóegységben – legyen az szoba vagy éppen a konyha, illetve a fürdőszoba – jobban, kényelmesebben elférjenek.
Szerkezeti változás
A minőségi előrelépés hátterében még összetettebb lakáspiaci tendenciákat lát a Duna House vezető elemzője. Murányi Ákos arra hívta fel a figyelmet, hogy a korábban a kisebb lakásra és a kisebb méretekre törekvők többé-kevésbé egységes képét egy bonyolultabb szerkezetű lakáspiac váltotta fel. Egyre inkább érzékelhető egyfajta kettészakadás, ami a tömegtermékek és az átlagostól eltérő otthonok között érzékelhető. Egyrészt a tömegpiaci termékek keresettek, másrészt a kiemelkedően magas színvonalon, luxus-igényekhez igazodva kidolgozott fejlesztések és épületek otthonai iránt érzékelhető érdeklődés. Azaz a középső sáv esik ki valamelyest a keresleti oldal szemszögéből, s megszaporodtak a méretesebb és jobb kialakítású otthonokat keresők – legalább is arányaikat tekintve.
A minőségi javulást erősíti egyébként, hogy ma már a beruházóknak sokkal jobban oda kell figyelniük a fejlesztések előkészítésekor, amennyiben sikeresen túl akarnak adni a megépítendő otthonokon: a tervezéskor és a kivitelezéskor egyaránt nagyobb gondosságot kell megkövetelniük, az alaprajz és a tervek színvonalas kialakítása mellett a projekt megvalósításakor az építőipari vállalkozásoktól ugyancsak el kell várniuk a minőségi munkát, hiszen ma már kizárólag ez segítheti az értékesítést a nehéz piaci körülmények között.
Hozzászólások