Az Energia Klub és az Energiahatékonysági Klaszter Magyarországon először és egyedülálló módon, elkészített egy játékos online kalkulátort (http://www.lakcimke.hu/kalkulator), amelynek segítségével képet kaphatunk arról, hogy az épület, amiben élünk, milyen energetikai állapotban van.
A kalkulátor lényege, hogy egyszerű, mindenki által könnyen érthető kérdéseken keresztül vezeti a felhasználót az értékelésig. Olyan kérdésekre kell választ adni, amellyel a legtöbb ingatlantulajdonos nagyjából tisztában van: például van-e lakott tetőtér, milyenek az ablakok, mivel szabályozható a fűtés, mikor épült a ház? A megértést látványos ábrák könnyítik meg, de ha esetleg egy-egy kérdésnél mégis elakadunk, akkor az értelmezést a honlapról letölthető Lakcímke kiadvány is segíti. A válaszok alapján a képekkel és komoly műszaki háttérrel egyaránt megtámogatott szoftver becslést ad a lakás energiaosztályára.
A kalkulátorral egyúttal kipróbálhatjuk azt is, hogy például a szigetelés vagy a fűtésszabályozás mennyit tudna javítani a lakás energiafogyasztásán. De a kalkulátor használata nem csak azért hasznos, mert hozzávetőlegesen megmondja, milyen kategóriába tartozhat a házunk. Azzal, hogy megválaszoljuk a nagyjából másfél tucat kérdést, egyben végig is gondoljuk, mennyi minden befolyásolja a lakásunk energetikai állapotát, ez pedig megtakarításra ösztönözhet!
Bár a játékos kalkulátor nem pótolja az energetikai tanúsító részletes műszaki számításokon alapuló munkáját, az energiatanúsítványt (lakcímkét) mégis segít abban, hogy megértsük, mi is zajlik a tanúsítás hátterében. Talán sok olvasónak már nem újdonság, hogy 2012-től hazánkban használt épületekre is kötelező lesz az energiatanúsítvány. Az online kalkulátor bepillantást enged a tanúsítás folyamatába is: mi van a papír mögött, mi történik a tanúsítás során, mit vizsgál a tanúsító a lakásban, mit jelent a sok színes csík és a hozzá tartozó betűk?
Aki kedvet kapott, hogy otthonára egy „igazi” energiatanúsítványt készíttessen, az a Lakcímke oldalon ehhez is segítséget kap. Az itt található tanúsítói adatbázisban (http://www.lakcimke.hu/tanusitok) egy helyen, felhasználóbarát felületen keresgélhet a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Építész Kamara közel 100, tanúsításra jogosult, energetikában jártas és elhivatott szakértője között. Az oldalon emellett az épületek energetikai tanúsításának jogszabályi hátteréről is olvashat, de aki egyszerűen csak spórolni szeretne a villany- és gázszámláján annak is érdemes a honlap gyakorlati kérdései között böngésznie.
Hozzászólások