Luxus és takarékosság

Egyszerű, praktikus kivitelezés, a napenergia maximális kihasználása, minimális rezsi, teljes kényelem. Talán e szavakkal lehet a leginkább jellemezni ezt a Budapest-környéki passzívházat. Az építtetők alapvető célja kettős volt: egyfelől, hogy a házuk a család köré épüljön, másfelől, hogy majd nyugdíjas korukban is könnyedén ki tudják fizetni a számláikat.

 

02

 

Mindketten vidékről származunk, Kata Paksról, én Szekszárdról, az egyetem elvégzése után azonban itt maradtunk” – kezd a történetbe Zoltán. „Dunakeszin laktunk a Duna-parton, de szerettünk volna amellett a ház mellett egy másikat is építeni. Egy olyat, amelynek a rezsiszámláit majd nyugdíjas korunkban is könnyedén ki tudjuk fizetni, illetve, ami szintén fontos szempont, hogy megvolt a megfelelő tőkénk, amit be akartunk fektetni. A szülői példát tekintve mind a ketten azt láttuk, hogy az ősök nagy házat terveztek, azt remélve, hogy otthon maradnak a gyerekek, most meg a tizenöt–húsz éve épült, kevéssé szigetelt házakban száz-százötvenezer forint a havi gázszámla.

A tervezésnél mindenfajta háztípusra kértünk ajánlatot, a könnyűszerkezetestől a hagyományosig. Nézegettük az U-értékeket, illetve a bekerülési költségeket, de az alapvető szempont az energetikai takarékosság volt. Öt éve, amikor tervezgetni kezdtünk, még nemigen volt passzívház Magyarországon, mi is a német weblapokat böngészve bukkantunk rá erre a koncepcióra. Nagy segítség volt, amikor felépült a szadai passzívház, mert a lakókat jól ismerjük, sokat beszélgettünk velük.

A ProKonceptet véletlenül találtuk meg: a sarkon szintén az ő falazóelemeikből épült egy ház, a tulajdonosa rögtön adott prospektusokat, telefonszámot. Ők lettek tehát nálunk is a generálkivitelezők, megbízható csapattal, akik ha bármi problémánk adódott, azonnal kijavították. A páromnak az volt a kitétele, hogy csak akkor költözünk be, ha minden elkészült, és ez így is történt, egyedül a medence nem volt még kész. A német passzívház-minősítés egyelőre nincs meg, mert szeretnénk a házat az északi oldalon bővíteni.

Itt élni sokkal jobb, mint a régi házunkban: az, hogy a fűtéssel gyakorlatilag nem kell foglalkoznunk, fantasztikus dolog. Sokkal jobban alszom itt, mivel a szellőztető berendezés folyamatosan friss, tiszta levegőt biztosít, és mivel a háromrétegű ablakoknak nemcsak a hő-, de a hangszigetelése is páratlan, teljes csöndet élvezhetünk” – meséli Zoltán. „Én is szeretem ezt a házat, mivel körénk épült – teszi hozzá Kata. Nem érzem azt, amit a régi házunkban, hogy jönne a falakból és a padlóból a hideg, és az ablakok sem „húznak” télen. Nem tudom megmondani, miért, de az a 21 Celsius-fok, ami ebben a házban van, teljesen más, mint egy hagyományos házban.”

 

   Zoltán megfontolt szándéka volt, hogy passzívházat szeretne, választása a masszív rendszert a jó hőszigeteléssel egyesítő ProKoncept-technológiára esett. Vékony fallal ilyen jó hőszigetelést másképp nem lehet elérni, ráadásul földrengésbiztos a ház. A 40 centiméter vastag falak 15 centiméteres betonszerkezetét kiegészíti a 20 centiméteres külső és belső hőszigetelés, amely 0,12-es U-értéke teljesíti az összes energetikai előírást. A födém, a padló, a nyílászárók energetikai jellemzőit is ehhez alakítottuk. A ház belső kialakítása miatt a hőérzetünk sokkal jobb, mint egy hagyományos rendszerű háznál. 20
Kothenc Ervin
építészmérnök

 

szobáról szobára

A házba belépve egy pici előszoba fogad, amely egyben zsiliphelyiség is, hiszen a passzív hőburkon kívül helyezkedik el. A bejárati ajtó így nem passzívház-minősítésű, hanem hagyományos kivitel, a légzárásról a nappali és az előszoba közötti ajtó gondoskodik. A zsilipelés egyébként akkor (is) jó, ha az ember sok csomaggal érkezik haza, mert ilyenkor a csomagokat anélkül hordhatja be a lakásba, hogy az kihűlne. A nappali, konyha, étkező együttese kb. 30 négyzetméter, ez a családi élet fő színtere. A konyha mellett egy kis kamra, illetve egy közlekedő található, innen nyílik a két hálószoba, a fürdőszoba és a kis Máté önálló birodalma. Ezek temperálásáról, amennyiben a házigazdák nem akarnak a kandallóba befűteni, 1000 wattos Nobo elektromos fűtőpanelek gondoskodnak.

gépészet

A Helios hővisszanyerős szellőztető rendszerhez talajkollektoros hőszivattyú kapcsolódik. Fűtéskiegészítésre egy passzívházakhoz tervezett kandalló szolgál. Egy ilyen épületbe mindenképpen speciális kandallóbetétre van szükség, amely a lakás légháztartásától függetlenül képes működni, „folyton égő” üzemmódban, a szellőztető berendezéssel összhangban. Az egész épület kifűthető napi 15-20 kg fával, kétszeri megrakással. Beépítettek még egy Fujitsu- Siemens levegő-levegő hőszivattyút is, amely 1 kW áramból 7 °C külső hőmérsékletnél 5 kW meleget állít elő. A háztartási meleg vizet napkollektorok termelik meg. Ha a rendszer eléri a 43 °C-ot, a kollektorok a jakuzzi vizét fűtik, majd a rendszer átvált a medence fűtésére. A fűtés költsége 5-6000 forint havonta, a levegőlevegő hőszivattyú hozzávetőleg napi 200 forintból üzemeltethető.

a tulajdonosok

A bankban dolgozó Kata és férje, a számítástechnikai
vállalkozást vezető Zoltán fő szempontja az energiahatékonyság volt, amikor építkezésbe kezdtek. Mindent gondosan elterveztek, hiszen a cél a közel zéró energiafelhasználás mellett az olcsó kivitelezés volt. Még azt is kiszámolták, plusz-mínusz százezer forintra, mi mennyibe kerül az építkezés során, és folyamatosan vezették a költségeket.

szemlélet

„A házat gyakorlatilag mi terveztük, a generálkivitelező ProKoncept mérnökeit kész tervekkel kerestük meg” – meséli büszkén Zoltán. „Élhetnénk nagyobb lábon is, de mi viszonylag átlagos életvitelű emberek vagyunk: nem törekedtünk arra, hogy kacsalábon forgó palotát építsünk, sokkal inkább az volt a cél, hogy legyen egy olyan kis házunk, ami komfortjában maximálisan kielégíti a család igényeit, ugyanakkor szinte nem kér „enni”, vagyis a rezsiköltsége közel nulla. Így jött képbe a passzívház-koncepció.”

adatlap

Alap: sávalap, 60 cm beton, 3 sor zsalukő kívülbelül 25 cm XPS szigetelés, hőhíd-megszakító fólia, 12 cm vasalt szerelőbeton, a vízvezetékek, illetve a szellőzés csövei ebben futnak; újabb 25 cm EPS szigetelés; 8 cm esztrich beton
Falazat: ProKoncept 40-es, a belső oldalon 5 cm gipszkarton
Födém: ProKoncept födémelemek, 20 cm EPS járható szigetelés, a plafonon lógatott gipszkarton, a béléstestek és e között 5 cm üveggyapot szigetelés plusz hővisszaverő alumínium fólia
Tető: hagyományos fedélszék, cserépfedés

A világos fürdőszobában a Wellis gőzfürdős, hidromasszázs kádja adja a luxust. A házi wellness élményre Kata és Zoltán is vágyott.

A kandalló igazodik az épület által támasztott követelményekhez: hermetikusan zárt rendszerű, alacsony teljesítménnyel, akár 20 órás égésidővel.

 

 

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop