A Lindab specialitásainak számítanak azok a kiegészítők, amelyek mind esztétikai, mind hőtechnikai, illetve vízszigetelési szempontból tökéletesítik a rendszert. Ezek legtöbbje kifejezetten a Lindab csarnokokhoz lett kifejlesztve. Mivel a vállalat igen sokféle profilozású, azaz geometriájú trapézlemezt gyárt, nagyon fontosak a kifejezetten ezekhez igazított tömítő profilok, tetőátvezető és szellőző elemek, a különböző fóliák, szigetelőszalagok, csavarok továbbá az élhajlított szegélyek.
Ez utóbbiak alkalmasak az olyan épületi csomópontok tökéletes fedésére mint pl. az orom, a nyílászárók szegletei, a gerinc, a sarkok vagy a lábazat. A tartozékok segítségével ezeken a kényes pontokon megakadályozható a nedvesség bejutása, a hőhidak kialakulása, a pára áteresztése.
Tűzvédelem
Az acélszerkezetű épületek esetében mindig kényes kérdés a tűzvédelem. 2008-ban az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot az Európai Unió előírásaihoz igazították hazánkban is. A Lindab mindegyik forgalomban lévő terméke már rendelkezik az Építésügyi Minőségellenőrző Intézet új szabványok szerinti minősítésével. A fejlesztés alatt álló újdonságoknak a tűzbiztonság szempontjából történő bevizsgálása pedig folyamatosan zajlik az ÉMI szentendrei laborjában.
Termékazonosítás és megfelelőségi igazolás
Mivel az építőipari megvalósítás legtöbb esetben speciális, sokszereplős folyamat (tervezés, gyártás, értékesítés, szakkivitelezés, generál kivitelezés, lebonyolítás stb.), nagyon fontos, hogy az adott gyártmányok, termékek azonosítása és műszaki megfelelősége minden fázisban ellenőrizhető legyen. A termékek azonosítása az építési helyszínen nem mindig könnyű, ezzel sajnos a nehéz gazdasági helyzetben történnek is visszaélések. Ezek elkerülése érdekében a Lindab által gyártott termékek videojet-es jelöléssel vannak ellátva (terméktípus, profil, gyártási szám, gyártási idő stb.), illetve bizonyos elemekre (például ereszcsatorna betorkoló csonkja) dombornyomással a „Lindab” márkanév is felkerül, megkönnyítve ezzel a Lindab termékek egyértelmű beazonosítását. Ugyanígy fontos kiemelni, hogy az említett tervezési segédletek, statikai táblázatok, műszaki engedélyek, megfelelőségi igazolások és egyéb gyártó specifikus dokumentációk kizárólag a Lindab által gyártott termékekre (anyagminőségek, profilgeometria) vonatkoznak. Más, „hasonló” termékek esetében ezen dokumentációk felhasználása, alkalmazása egyrészt igen komoly kockázatot rejt magában (pl. kisebb szakítószilárdságú alapanyag, kedvezőtlenebb profilgeometria), másrészt az alkalmazónak/tervezőnek/műszaki ellenőrnek büntetőjogi felelősségvállalását is érinti.
Aki időt nyer, pénzt nyer
A gazdasági épület beruházások esetében mindig nagy szerepe van a kivitelezés gyorsaságának is. A Lindab csarnokoknál igen rövid szerelési idővel lehet számolni. A hagyományos, ún. kiselemes építési technológiák alkalmazása során a folyamatot lassítják a száradási és ülepedési szakaszok. A könnyűszerkezetes csarnokok felépítménye esetében – a magas fokú előregyártottsági szint, illetve a magyarországi gyártásból fakadó rövid szállítási idő miatt – a helyszínen már valóban csak az elemek összeállítására van szükség. Ez száraz technológiás, csavarozott kapcsolatok létrehozásával és némi vágással történik.
Skandináv design
Bár a Magyarországot jellemző tőkehiány miatt a beruházók mostanában főleg a praktikus célok megvalósításával törődnek, és inkább az ipari jelleget tükröző, trapézlemezes burkolatot választják, ezekben az esetekben is van mód az egysíkú homlokzat tagolására. A különböző színsávok alkalmazásával, a nyílászárók vagy a lábazat eltérő árnyalattal történő kiemelésével dinamikussá lehet tenni az egyébként monoton felületi képletet.
A prémium termékeket gyártó cégek vagy a fogyasztóval közvetlen kapcsolatot kialakító kereskedelmi jellegű vállalkozások (pl. autószalonok) viszont nagy hangsúlyt fektetnek az építendő csarnok esztétikájára. Az oldalfalaknál a bevonatos tűzi horganyzott acéllemezből készült falkazettás rendszer, a tetőknél pedig a – magasabb esztétikai követelményeknek is megfelelő, akár íves felületekre is alkalmas, különböző színekben kapható – korcolt síklemez fedés beépítésével teremthető meg a skandináv design igényes, letisztult szín és formavilága. Ezekkel a burkolati rendszerekkel a homlokzat és a födém legkülönfélébb textúrái és árnyalatai alakíthatóak ki a hagyományos stílustól a high-tech megjelenésig.
A Lindab Magyarország a térségi központ
Lindab Kft. 1992 óta – évi 17 százalékos növekedés mellett – eddig közel 7000 csarnokot épített a hazai gazdasági élet szereplői számára. Piaci részesedése azonban ennél is nagyobb, mert az organikus szemléletnek köszönhetően a Lindab komponens elemei (a falburkolatok, tetőfedő anyagok, könnyűgerendák, ereszcsatornák) kiválóan integrálhatók más, könnyűszerkezetes struktúrákhoz, illetve a hagyományos vasbeton, tégla vagy fa alapú szerkezetek kiegészítőjeként is.
A magyar gyártósorok azonban nem csupán a hazai piacra termelnek. Ukrajnában az elmúlt évtizedben – évi 5-6 megrendelés során – többszázezer négyzetmétert fedtek be Lindab csarnokokkal. Első feladataik között szerepelt pl. a Billa áruház megépítése 1998-ban. Bár szomszédainkat is sújtja a gazdasági válság, és ennek következtében ott is jelentősen csökkent a beruházások száma, idén a Lindab mégis újabb megbízást kapott. Már zajlik Donyeckben egy 7560 m2 alapterületű repülőgéphangár kivitelezése 1.5 M Eur értékben. Szinte ezzel párhuzamosan történik egy 3200 m2 alapterületű és 820 m2-es födémmel kibővített kereskedelmi központ építése Tiranában. A Lindab 607 ezer euroért szállít termékeket az albán fővárosba magyarországi gyárából.
A térség vállalkozásai – főként az elmúlt évtized prosperatív időszakában – előszeretettel választották a gazdasági jellegű épületek esetében a Lindab csarnokait. Mint Erőss Zoltán, a vállalat export és project managere elmondta: „a külföldi partnerek szívesen dolgoznak a fél évszázados tapasztalattal rendelkező, jól csengő márkanévvel bíró Lindabbal, amelyről tudják, hogy minőségi termékei mögött jelentős befektetéssel történő, folyamatos termékfejlesztés áll.”
Hozzászólások