Kortárs holland design

A defo labor új helyszínén és szakmai támogatásával mutatkozik be 2011. szeptember 29-én 17.00 órai kezdettel a kortárs holland design egyik legizgalmasabb csoportja, a díjnyertes Muurbloem Design Studio. A Top Trade szervezésében megvalósuló látogatás apropója egy új padlószőnyeg-kollekció, amelynek egyik változatához magyar népi motívumok szolgáltak inspirációs forrásként.

 

A dán Ege gyár számára kidolgozott Floorfashion by Muurbloem sorozat tizenkét különféle designból áll, amelyek inspirációs forrása egy-egy ország, illetve tájegység hagyományos népi viseletének motívumkincse. A választást minden esetben hosszas kutatómunka előzte meg, amelynek eredményeképpen többek között japán, dél-amerikai, észak-európai és grönlandi mintákat használtak föl. Számunkra azonban kétségtelenül a SZÜR névre keresztelt kompozíció a legizgalmasabb, amelynek alapját a magyarországi pásztorok gazdagon díszített viseletének egyedülálló, jellemzően fekete és piros szűrhímzése adja, más tradicionális magyar elemekkel kiegészítve. A motívumok a tervezés folyamán – az eredeti kontextusból kikerülve – különleges átalakuláson mentek keresztül, így ritkán látott módon mutathatják meg hihetetlen sokféleségüket, lenyűgöző szépségüket. Mindegyik design egy alap- és négy különféle mintát tartalmazó további réteg variációjából építhető fel, finoman utalva az egyes kultúrák rendkívüli összetettségére, valamint az idővel egymásra rakódó, olykor keveredő jelentéstartalmakra. A réteges szerkesztési elv és a szabad színválasztás hatalmas tervezői szabadságot kínál, így akár olyan egyedi változatok is készülhetnek, amelyek lehetnek egyszeriek és megismételhetetlenek, hasonlatosan a kézi munkával előállított öltözékekhez.
A holland designerek előadását követően a szintén a hagyományok újjáélesztésén dolgozó, cementlapokat előállító MOZA designere, Kauker Szilvia tart bemutatót, amely egyben a MOZA „Cementtel hímzett hagyomány” című, október 15-ig látogatható kiállításának nyitó eseménye. A program második részében kerekasztal-beszélgetésre kerül sor, amelynek témája a kortárs design és a hagyományok folytonosan megújuló kapcsolata. Világszerte egyre több designert foglalkoztat a tömegtermelés és a személyre szabhatóság kapcsolata, aminek vizsgálata során rendre előtérbe kerül a kulturális örökség, a tradíciók és a nemzeti identitás is. A holland és a magyar példa elemzése a tervezők, a gyártók és a fogyasztók közötti kapcsolat átalakulására is rávilágít.
Az előadások és a kerekasztal-beszélgetés egyaránt angol nyelvű.

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop