Kompakt fénycsövek

A villamos energia árának rendszeres emelése egyre több területen ösztönzi a családokat az energiatakarékosságra. Az EU piacán évek óta számos jogszabály írja elő, hogy a forgalmazó már a vásárláskor felhívja a figyelmet az energiafogyasztásra. 2003. januárjától már hazánkban érvényes az előírás.

 

 

Az energiatakarékosság mindenkinek fontos, hiszen ezzel vigyázunk a Föld fogyó energiatartalékaira, csökkentjük az energiatermeléssel összefüggő környezetszennyezést, egyúttal a családi költségvetést is.

 

Kötelező tájékoztatás
Magyarországon az EU-jogharmonizáció keretében 2003. január 1-jétől a kompakt fénycsövekre vonatkozóan is kötelező tájékoztatni a fogyasztókat az energiafelhasználás ismérveiről (4/2002. (II. 15.) GM rendelet). Az energiahatékonysági címkének és adatlapnak az alábbiakat kell tartalmaznia:
1. a kompakt fénycső energiahatékonysági besorolását (ez a besorolás A, B, C, D, E, F, G lehet, ahol az – A” a leghatékonyabb, a – G” a legkevésbé hatékony minősítés
2. a kompakt fénycső teljesítményfelvételét (wattban mérve);
3. a kompakt fénycső fényáramát lumenben;
4. a kompakt fénycső átlagos élettartamát órában (100 órára kerekítve). Ez utóbbi adat elhagyható, ha a csomagoláson nem szerepel semmi egyéb adat a fényforrás élettartamáról.
(A képen csak az
1. és 2. pontban írt adatokat szemléltetjük.)

Megjegyzés: egy kétszobás, a táblázat szerinti lakás napi 4 órás megvilágítását figyelembe véve, az izzónál ez évi 759,2 kWh-s, a fénycsőnél pedig 135.8 kWh-s fogyasztást jelent. Ha ennek a világításnak a költségét nézzük, akkor izzónál 21 850 Ft, kompakt fénycsőnél pedig 3908 Ft-tal kell számolnunk évente (25,70 Ft + áfa díj mellett).

Izzólámpa – fénycső
Mi a különbség az izzólámpa és a fénycső között – A hagyományos izzóknál a fényt a volfrámspirál izzása szolgáltatja. Ezzel szemben a fénycsöveknél villamos kisülés útján a csőben található higanyplazma bocsátja ki az emberi szemnek láthatatlan ultraviola-sugárzást. Ezt a láthatatlan sugárzást a fénycső üvegburkolatának belső oldalát borító fénypor változtatja át látható fénnyé.
A neves gyártók 3, illetve 5 sávos fényporral vonják be belülről a fénycsöveket, amelyek ily módon a színeket valósághűvé teszik. Az olcsó fénycsöveknél legtöbbször csak 2 sávos fényporokat alkalmaznak, ami a színvisszaadást nagyon lerontja. Ilyenkor kékes színűnek látjuk a tárgyakat (a hús ilyen megvilágításban romlottnak tűnik).
A fénycsövek kategóriájában a hagyományos előtéttel és az elektronikus előtéttel ellátott kompakt fénycsöveket egyaránt meg kell említeni, mivel e két csoport között a felhasználó szempontjából további lényeges különbség van. A hagyományos előtéttel működő fénycsövek 100 Hz-es vibrálása időnként szabad szemmel is látható, ami a szem idő előtti elfáradását eredményezi. Ezzel ellentétben a beépített előtétes kompakt fénycsövek már olyan frekvencián (25-40 kHz-en) dolgoznak, amit az emberi szem nem érzékel, ezáltal a szemet sem fárasztják.
Igen fontos különbség az izzók hátrányára a nagyfokú hőtermelés. Az izzók a felvett energia jelentős részét hőtermelésre fordítják, és csak kisebb részét a fény előállítására.

Vásárlási szempontok
– A beépített előtétes kompakt fénycsövek ugyanabba a foglalatba becsavarhatók, mint a hagyományos izzók.
– A kompakt fénycsöveket olyan helyen célszerű használni, ahol azt tartósan üzemeltetik. A gyakori kapcsolgatás ugyanis csökkenti a fénycső élettartamát.
– A felkapcsolást követően a kompakt fénycsövek nem érik el azonnal a maximális fényerejüket, erre típustól függően akár néhány percet is várni kell. A jó minőségű fénycsöveket olyan elektronikus előtéttel működtetik, amely azt megkíméli a gyújtás károsító hatásaival szemben. Ez természetesen a fénycső árában is érvényesül. Ha tehát a felkapcsolást követően a fénycső azonnal teljes fényerejével világít, akkor abból hiányoznak bizonyos elektronikus áramköri részek, ami szinte egyenlő a rövidebb élettartammal.
Akkor is érdemes gyanakodni a fénycső minőségét illetően, ha csomagolásán nincs magyar nyelvű felirat, és/vagy hiányzik róla az energiahatékonysági címke.
– Az energiatakarékos, beépített előtétes kompakt fénycsövek fényereje általában nem szabályozható.
– Kültéri világításra csak azon fénycsövek alkalmasak, amelyeknél a csomagoláson feltüntetik a kültéri alkalmasságot is. Ha azonban a beltéri fénycsövet szabadtéri, víz ellen védett lámpatestbe csavarjuk, kültéri használata is megengedett.
– Azonos teljesítményű kompakt fénycsövek esetében már egy üzleten belül is lehetséges az eltérő ár. Ennek az az oka, hogy bár a teljesítmény egy-egy típuson belül azonos, a névleges élettartam eltérő lehet. Például ugyanazon gyártó 11 W-os kompakt fénycsöve 12 000 órás és 8 000 órás kivitelben egyaránt kapható.
– A kompakt fénycső kiválasztásakor arra is érdemes odafigyelni, milyen helyiség megvilágítására kívánjuk használni. Bár nem minden gyártó tünteti fel a felhasználási helyre tett javaslatát, ajánlatos tanulmányozni a csomagolást, hogy szerepel-e rajta ajánlás.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop