Hagyománytisztelő család vagy fiatalok lakják e lakást? Egyik sem és mindkettő. Házigazdánk egyedülálló, fiatal férfi, aki nem titkolta, hogy azért a három hölgyből álló lakberendező csapattól kér segítséget, hogy a végeredmény kozmopolita, otthonos, ugyanakkor a női ízlésnek is tetsző legyen. A főváros egyik forgalmas csomópontjának közelében, mégis csendes utcában áll ez az 1930-as évek elején épült villaépület. Akkoriban egy család és a cselédsége lakta, ám a későbbi évtizedek egyre kisebb egységekre szabdalták a négyszintes házat.
A nyolcvanas évekre érte el a csúcsát a lakások száma, akkor e lakás alapterületén padlás, két kis belmagasságú, zegzugos lak, galambdúc és mosókonyha volt. Megbízónk először a padlástér nagyobbik lakását vette meg, később pedig a kisebbet és a közös használatú tereket is, így a lepusztult apró terekből megszületett a tágas otthon ígérete. A nagy átalakítást komoly tervezés előzte meg.
Házigazdánk nagy hangsúlyt fektetett a környezetkímélő megoldásokra, így kiegészítő energiaforrásként napkollektorok kerültek a tetőre, a természetes fény pedig a tetőszerkezetbe épített fénycsatornákon át jut el a lakás azon pontjára, ahol erre más mód nem adódott. A padlástér egybenyitásával kialakult 140 négyzetméteres lakásban az egyes funkciók helyét újra kellett gondolni. A fiatalember hosszú távra tervezett, ezért a funkcionális felosztásban és a családbarát hangulat megteremtésében számított a segítségünkre. A stílust illetően határozott elképzelései voltak, de ezeket nem kellett hosszasan magyaráznia, hiszen a megjelenése és a jelleme mindent elárult. A valódi értékek tisztelete és szeretete, valamint a modern, fiatalos lendület találkozik és egyesül az ő személyiségében és most már az otthonában is.
Egy négy szinten át kanyargó csigalépcső visz fel a lakásba, ami egyfelől izgalmas és romantikus, másfelől azonban komoly akadályt és szűrőt jelentett a nagyobb tárgyak számára. A régi falak bontásával kialakult, ám ennek ellenére is néhol zegzugos tetőtérben jó arányú terek keletkeztek: egybenyitottuk a konyhát és a nappalit, a körbejárhatóság pedig tovább növeli a lakás tágasságát. A privát terek a bejárattól távol, a kémények által szabdalt terekben bújnak meg, a közösségi terek képezik a lakás szívét, és a bejárat közelében dolgozó- és vendégszoba is helyet kapott. A nappali mézbarna tölgy bútorait hűvös kékkel és fehérrel egészítettük ki, és ez a színharmónia teremti meg a lakás férfias, mégis hívogató és otthonos miliőjét.
Flat Art 2000 Lakásművészeti Stúdió
Lakberendezőkként a funkciók megfelelő felosztása mellett az anyagok és színek összhangjának megteremtése az elsődleges feladatunk. Érdekes, hogy a sok természetes anyag és szín között a kék nem kelt hideg, netán rideg hatást. Hasonlóképpen ne tartsunk a fehér falaktól sem, ha a bútorzat kellőképpen izgalmas és figyelemfelkeltő. Elegendő egy egy falat vagy felületet kiemelnünk más anyaggal vagy árnyalattal, és máris ritmust adunk a térnek, megtörjük a fehér szín monotóniáját. A nappaliban ezt a célt esetünkben a kandalló kőburkolata, és a ferde tetősík tapétája szolgálja.
A lakás kis belmagassága a múltjából következő adottság, amin változtatni nem, javítani viszont lehet. A mennyezetek hófehér színe és a lakás több pontján elhelyezett, a mennyezetet világító lámpa sokat javít a térérzeten.
Fontosnak tartjuk, hogy egy régi építésű ház esetében ne eltakarni, hanem épp ellenkezőleg, kiemelni próbáljuk az értékeket. Ezért e házban is az eredeti állapot szellemében újították fel az ablakokat és a szép beltéri ajtókat, ajtótokokat. A ma divatos nagy panorámaablakok helyett itt ablakfülkék, alkóvok találhatók, ahol kellemes kuckókat, olvasósarkokat alakítottunk ki, a függönyök segítségével pedig kiemeltük szépségüket.
étkező az előtérből és benn
Az étkező különálló helyisége a lakásnak, mégis a körbejárhatóság és az ajtószárnyak nélküli tágas átjáró miatt a nappalival és a konyhával szerves egységet alkot. Visszafogott színvilága eleganciát sugall, a klasszikus tálalószekrény a hagyománytiszteletet erősíti, a fénycsatornával megoldott természetes fény pedig a modern megoldások szimbóluma (lásd fenti fotó). A falfülke adottság, ám azzal, hogy megvilágítottuk, remek helyet teremtettünk a kedvenc tárgyak bemutatására. A szép, provence-i hangulatú étkészlet remek kiegészítője a térnek.
Szeretem a lakás igényességét, a részletek és adottságok maximális kiaknázását. Kedvencem talán a kandalló és a szomszédságában álló két füles fotel, ahol hosszú órákat töltök el egy jó könyv társaságában.
Amin változtatnék? Hiányoznak a műtárgyak. De jó, hogy hagytunk nekik helyet, mert így nem erőszakkal kerülnek be, hanem az élet, az idő és a lehetőségek rendezik el.
A konyhabútor elegáns, skandináv formavilága modern konyhatechnikai berendezéseket rejt. A hatalmas térelválasztó pult nem csak reggelizéshez kiváló, de helyet adhat nagy társasjátékpartiknak vagy sütögetéshez is. Valami azt súgja, hogy a baráti beszélgetések zöme is itt zajlik, főleg, ha figyelembe vesszük az alkóvban kialakított vízipipás kuckó közelségét.
A dolgozószoba szinte különálló sziget a lakásban, közvetlenül a bejárat mellett, így lehetőséget teremt akár üzleti tárgyalások lebonyolítására is. A hatalmas, L alakú asztal két ember számára is kényelmes munkafelületet biztosít. A kör tárgyalóasztal és a thonet székek családi örökségből származnak, így különösen értékesek a házigazda számára. E helyiséget is a Szauer-parkett gyönyörű melegburkolata borítja.
A fürdőszoba a legvilágosabb helyisége a mind a négy égtáj felől benapozott lakásnak. A metróaluljárókból ismert csempe remekül illeszkedik a lakás egészének stílusához. A fürdő érdekessége a vízálló fa padlóburkolat, ami meleggé és otthonossá teszi e helyiséget.
A hálószoba felrúg minden klasszikus elrendezési szabályt. A kémények és tetősíkok által rendkívül szabdalt térben egy teljes beugrót ággyá alakítottunk. A kényelem teljessége érdekében nyílik a hálóból egy fürdőszoba is.
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások